Le Monde: "привид путінізму" переслідує Європу

Володимир Путін Копирайт изображения Mikhail Svetlov/Getty

Проблеми Євросоюзу, поразка Дональда Трампа, зустріч Путіна з Ле Пен і ризики для Франції - теми західної преси у суботу.

Загроза "путінізму"

Про "путінізм" і його особливості пише у редакційній колонці французька газета Le Monde. Видання відзначає, що зустріч російського президента з Марін Ле Пен свідчить про "ледь-ледь завуальовану підтримку" французького політика з боку Кремля.

При цьому Le Monde звертає увагу на слова Володимира Путіна про те, що лідерка партії "Національний Фронт" представляє "політичний спектр у Європі, що стрімко зростає". На думку газети, цей спектр, як і "привид путінізму", переслідує Європу, сіючи дестабілізацію і загрожуючи порядку на континенті.

Путінізм, на думку авторів статті, є моделлю авторитарного режиму, що порушує міжнародні правила діями на кшталт анексії Криму. "Путінізм - це ще й повернення до старих добрих методів дестабілізації, від України до Кавказу, а також повторення доктрини Брежнєва про "обмежений суверенітет" сусідів Росії", - підкреслює видання.

Газета пише, що Францію під керівництвом Марін Ле Пен може спіткати така сама доля. Зокрема, країна може опинитися під впливом Росії та США.

"Суперечливі сигнали" з Кремля

Коментуючи зустріч Володимира Путіна і кандидатки у президенти Франції Марін Ле Пен, Guardian пише, що вираз облич був досить красномовним.

Копирайт изображения Копирайт изображенияMIKHAIL KLIMENTYEV/GETTY

"Навіть за стандартами Володимира Путіна, обличчя випромінювало неприкриту вражаючу усмішку, коли він тиснув руку Марін Ле Пен у Кремлі у п'ятницю", - відзначає газета. Видання передає слова російського президента про те, що Москва не має бажання впливати на виборчу кампанію у Франції. І додає, що у справжності і щирості цієї заяви можна сумніватися, оскільки до виборів у Франції залишився лише місяць.

"Суперечливі сигнали" з Кремля можуть бути частиною цілком відпрацьованої стратегії, припускає газета. Вона проводить паралель із звинуваченнями на адресу Москви щодо втручання у виборчу кампанію у США.

Видання відзначає, що під час візиту Марін Ле Пен до Москви російський сайт Life News опублікував твіт, де було посилання на колонку зі словами "Чи допоможе Росія Ле Пен перемогти". Однак пізніше цей твіт видалили. Також агентство Інтерфакс випустило новину, де йшлося про плани фінансування кампанії Ле Пен з боку російських банків, але через дві хвилини новину відкорегували.

"Це могла бути просто помилка, але заява та її миттєва публікація вписуються в логіку путінської політики заперечення з підморгуванням-підштовхуванням", - робить висновок Guardian.

Майбутнє Євросоюзу

Про зовнішні та внутрішні загрози ЄС напередодні святкування 60-ї річниці союзу пише журналEconomist.

Копирайт изображения AFP/Getty

У 1957 році, коли над континентом все ще нависала тінь другої світової війни, шість країн вирішили об'єднатися, заклавши основу Євросоюзу. Як зазначає видання, тоді вони навряд чи могли уявити, якого успіху досягне цей проект. Він дав змогу не лише підтримувати мир, але й створити спільний ринок і валюту, а також покласти край колишнім диктаторським режимам на півдні і комуністичним на сході. Та попри успіхи, лідери ЄС, що збираються на вихідних у Римі, щоб відзначити річницю, чудово усвідомлюють, що союз у небезпеці, підкреслює Economist.

Всередині Євросоюзу загрожують криза єврозони і популісти. Переговори про вихід Британії заберуть два роки і багато сил, а також нанесуть серйозний удар по впливовості і авторитету блоку.

Та, як зазначає журнал, не менш серйозними є проблеми за межами ЄС. "Міграційна криза вщухла, але переважно завдяки підозрілій угоді з Туреччиною. Агресивна Росія на чолі з Володимиром Путіним та Дональд Трамп, американський президент, який не має сантиментів до ЄС і НАТО, - це все робить теперішні часи для Європи занадто складними, аби бути слабкою і розділеною", - наголошує Economist.

Виданння пише, що традиційною відповіддю Брюсселя на виклики є заклики до зміцнення союзу. "Однак факти свідчать про те, що ані європейські виборці, ані обрані ними уряди не хочуть цього", - відзначає тижневик. Якщо ж не вдається створити міцніший союз, лідери спробують як-небудь пережити труднощі. Та це не робить ЄС стійкішим, оскільки будь-яка нова фінансова криза чи спроби провести референдум про ЄС в одній з країн можуть розвалити блок, пише журнал.

На думку Economist, альтернативою є гнучкіший союз, в якому країни рухалися би до єдиної Європи на різних швидкостях.

Політичний урок для Трампа

Про причини та наслідки невдалої спроби Дональда Трампа законодавчо скасувати і замінити медичну реформу Барака Обами, відому як Obamacare, пише New York Times.

Копирайт изображения Bloomberg

Газета повідомляє, що коли спікер Пол Раян прибув у Білий дім, щоб сказати пану Трампу, що законопроект про охорону здоров'я не ухвалять, президент зажадав помститися. Дональд Трамп був "розлюченим", пише видання. Він хотів, щоб бунтівні республіканці, які відмовились голосувати за законопроект, зробили це публічно.

Однак пан Раян спробував пояснити американському президентові, що такий крок лише нашкодить, адже Дональду Трампу потрібна підтримка республіканців під час майбутніх голосувань за підвищення боргового порогу, зниження податків і пакет інфраструктурних проектів. Зрештою президент погодився відкласти голосування щодо Obamacare.

Провал цієї спроби проштовхнути законопроект New York Times називає "значною невдачею" для президента США, який вважає себе "спритним ділком". Невдалий результат у Конгресі може ослабити вплив голови держави і поставити під загрозу його амбітні плани, вважає видання.

Крім того, невдала спроба скасувати Obamacare підкреслила важливість роботи пари Трамп-Раян. У ній "президент, якому бракує досвіду, щоб розібратися у політичних складнощах, і якому нецікаві нюанси врядування" діє пліч-о-пліч з "вразливим спікером, який намагається зібрати докупи конкуруючі коаліції всередині Республіканської партії", пише газета.

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC

Також на цю тему

Новини на цю ж тему