Іноземні ЗМІ: чи злякається Путін протестів?

протест Копирайт изображения AP

Протести в Росії та Білорусі та досягнення Валерії Гонтаревої на посаді голови Національного банку України - серед тем західної преси 27 березня.

Чи занепокоїться Путін?

Масштаби антикорупційних протестів, що прокотилися Росією 26 березня, можуть стати викликом для президента Володимира Путіна, вважає британська Guardian.

"Протести, що відбулися у неділю, зовсім не висвітлювалися у державних ЗМІ, які поводилися так, наче їх і не було. Але Кремль має бути стурбований тим, що кілька десятків тисяч людей вийшли протестувати у більш як десяти містах по всій країні", - наголошує газета.

Опитані виданням мітингувальники поскаржилися на необґрунтовані арешти та застосування сили з боку поліції.

Дісталося і кореспонденту газети Алеку Луну - його затримали попри акредитацію від міністерства закордонних справ та протримали п'ять годин - спочатку в автозаку, а потім і у райвідділку поліції.

Загалом на вулиці російських міст в неділю вийшло понад 82 тисячі росіян, зазначає газета, посилаючись на підрахунки радіо "Ехо Москви". І нагадує - приводом для мітингу став фільм-розслідування фонду опозиціонера Олексія Навального про майно та нерухомість, нібито пов'язані з прем'єром Дмитром Медведєвим.

"Росіяни продовжують відчувати наслідки падіння економіки, яке триває вже три роки, тож корупція, що процвітає у російській владі, залишається для росіян болючим питанням - навіть попри те, що Путін зберігає високі рейтинги довіри", - констатує Guardian.

Чого хочуть білоруси

Копирайт изображения AP
Image caption Протести у Білорусі також завершились масовими затриманнями

Чи стануть протести у Білорусі початком масштабного руху проти "авторитарного уряду"? Відповідь на це питання після розгону демонстрантів у Мінську шукає Washington Post.

Видання наголошує, що протести проти закону щодо "соціального дармоїдства" цими вихідними були незвичним видовищем, адже за останні роки у Білорусі не спостерігалося нічого схожого на події в сусідній Україні. Але й мета у білоруських протестувальників інша, зазначають автори.

"Більшість білорусів не хоче валити свій уряд. Вони навряд чи вийдуть на вулиці вимагати свободу слова та зібрань, незалежних ЗМІ або чесних виборів. Натомість вони хочуть, щоб їх лідер радянського зразка надав їм певні гарантії, зокрема прийнятні зарплати, державні пільги на кшталт безкоштовної охорони здоров'я та хороші пенсії", - пише Washington Post.

Видання пов'язує протести з падінням рівня життя і зазначає, що спад у Білорусі значною мірою викликаний економічними труднощами у Росії.

Падіння економіки і змусило білоруського лідера шукати гроші серед власних громадян за допомогою податку, який муситимуть платити безробітні. А відповідь керівництва країни на протести свідчить про одне - лідер хоче дати зрозуміти, що "Майдану не буде", констатує Washington Post.

Досягнення Гонтаревої

Копирайт изображения Reuters

Погрози фізичної розправи та неймовірний тиск - так Валерія Гонтарева описує проблеми, з якими їй довелося зіткнутися на посаді голови Національного банку України.

В інтерв'ю британському виданню Financial Times вона розповідає про "тонни фейкових повідомлень, маніпуляцій та огидних наклепів", якими супроводжувалися її намагання реформувати банківську систему країни, а зокрема закрити десятки проблемних банків.

Видання називає пані Гонтареву одним із провідних реформаторів в Україні і наголошує, що її досягнення на посаді мають особливе значення на фоні війни, що вирує на сході країни.

"Перебуваючи під великим тиском, вона допомогла стабілізувати національну валюту гривню, а також досягти макроекономічної стабільності, хоча запаси іноземної валюти в країні були безнадійно малими на момент її вступу на посаду" - пише видання.

"Пані Гонтарева домовилася з МВФ і провела реформи, необхідні для забезпечення програми підтримки у 17,5 мільярдів доларів", - наголошує Financial Times.

Як пише видання, пані Гонтарева вже натякала, що може піти з посади, коли Україна отримає черговий транш від МВФ. Вона каже, що втомилася та відчуває, що її місія виконана. Але вона наголосила Financial Times, що з будь-яким викликом можна впоратися - "якщо в тебе є план, віддана команда, а сам ти є лідером, який знає, що робити".

"Тиждень брекзиту"

Копирайт изображения AFP

На цьому тижні має прояснитися питання, як співпрацюватимуть Велика Британія та Євросоюз після офіційного оголошення "брекзиту". Про це пише Independent напередодні однієї з головних подій процесу - запуску Статті 50, який має відбутися наступними днями.

На думку автора статті Геміша Макрея, буде цікаво дізнатися, яким буде тон офіційної заяви, яку надішле президент Європейської ради Дональд Туск у відповідь на лист прем'єр-міністра Терези Мей.

"Це формальні документи і вони вже підготовлені, тож я здивуюся, якщо в якомусь із них будуть несподіванки. Але слова мають значення, і якщо тон буде позитивним - наприклад, із наголосом на майбутню співпрацю - то це стане корисним сигналом про те, як розвиватимуться відносини", - пише пан Макрей.

Якщо ж тон буде скоріше негативним, то це можна буде прослідкувати по реакції курсу британської валюти, додає автор.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів