ЗМІ: російський борг як "гільйотина" для України?

високий суд лондона Копирайт изображения Getty Images
Image caption Високий суд Лондона у середу відкинув аргументи української сторони у суперечці щодо 3-мільярдного боргу‎

Офіційний запуск виходу Британії з ЄС залишається топ-темою у британській пресі.

Видання публікують лист міністра закордонних справ Бориса Джонсона, обговорюють загрози, які можуть чекати на країну, а також коментують рішення суду Лондона щодо українського боргу Росії.

Російський борг як "гільйотина" для України?

В іншому європейському "процесі розлучення" Україна програла Росії… знову, каже оглядач Forbes Кеннет Рапоза.

Він коментує рішення Високого суду Лондона відкинути аргументи Києва щодо боргу Росії у 3 млрд. доларів.

"Москва використовувала ці 3 млрд. доларів як гільйотину над головою України, отримуючи то тут, то там невеликі перемоги над українською владою", - каже він.

Оглядач зазначає, що рішення не надто позначилося на вартості українських євробондів, але може мати суттєві політичні наслідки.

Зокрема, воно йде на користь Москві та надає російським юристам додаткову "зброю для переговорів" у двох інших справах, що стосуються "Нафтогазу" та Росії.

Йдеться про позов "Нафтогазу" до суду Люксембургу щодо рішення ЄС збільшити пропускну можливість німецького газогону OPAL для постачання російського газу до Європи в обхід України.

"Нафтогаз" залишається ключовим дистриб'ютором блакитного палива з Росії до країн Європи.

На порозі складних перемовин

Копирайт изображения Getty Images

У Лондоні Тереза Мей підписала листа про початок виходу Британії з ЄС. Ця "історична подія" відкрила дорогу до складних перемовин між сторонами, пише Financial Times.

У редакційній статті газета зазначає, що ці переговори стануть "випробуванням на далекоглядність" для Британії та ЄС.

Видання акцентує увагу на безпековій складовій і перспективах продовження співпраці між ними.

"Цей лист чітко дає зрозуміти, що продовження чи поглиблення теперішнього рівня співпраці між ЄС та Британією у сфері безпеки залежатиме від угоди про "брекзит", - пише Financial Times.

Видання наголошує, що країна є одним з ключових партнерів Європи у військовій сфері та зборі розвідданих. Це може забезпечити її певною перевагою у перемовинах.

"Згортання співпраці ж у відповідь на суттєве погіршення двосторонніх відносин стане аморальним кроком, який може поставити під загрозу людські життя", - вважає газета.

Насамкінець, видання зауважує, що метою сторін має бути встановлення "глибоких та особливих" стосунків.

"Якщо ЄС стримає бажання покарати Британію, а Британія, своєю чергою, не переоцінюватиме свої шанси на торгівлю у переговорах, успішних результат залишається можливим", - підсумовує Financial Times.

"Час підтримати Британію"

Прийшов час для світу підтримати Британію, а для Британії - "виходити на глобальний рівень", заявив міністр закордонних справ Борис Джонсон у листі, опублікованому в Daily Telegraph.

Політик каже, що з офіційним запуском "брекзиту" країна вирушає у "дивовижну подорож".

"Це шанс для нашої країни знову відкрити себе в ролі глобальної Британії", - зазначає він.

Міністр підкреслює, що Лондон не має на меті послабити ЄС.

"Ми поділяємо погляди Черчилля у баченні ЄС сильним та об'єднаним, який може спиратися на сильну Британію", - наголошує він.

Політик додає, що країна залишатиметься одним із "незмінних гарантів" миру та стабільності на європейському континенті.

Зокрема, він засвідчив бажання Лондону продовжувати співпрацю з партнерами в Європі у сферах безпеки, обміну розвідданими, протидії тероризму та координації зовнішньої політики.

"Ми хочемо не розлучення, не розриву емоційного та фізичного зв'язку між Британією та нашими європейськими друзями, а виходу на новий рівень відносин", - підсумовує міністр закордонних справ.

Право залишитися в ЄС

Британія має зберегти за собою право залишитися у ЄС. Таку думку висловлює у редакційній статті Independent.

Видання каже, що британцям потрібен час, аби зрозуміти, чи до вподоби їм життя поза ЄС. Якщо ж умови "брекзиту" виявляться невигідними, у країни має бути можливість внести корективи.

"У 2019 році (коли завершиться дворічний термін, відведений для перемовин. - Ред.) британцям мають надати право вирішити, чи до вподоби їм життя поза ЄС - коли вони знатимуть, яким воно є", - йдеться у статті.

Окрім іншого, Independent зазначає, що офіційний запуск процесу виходу країни з ЄС, який відбувся вчора, дає більше приводів для занепокоєння, ніж оптимізму.

Зокрема, наразі виглядає так, що сторони і досі не дійшли згоди щодо базових умов, на яких відбуватимуться перемовини. Окрім того, видання переконане, що перевага на боці європейської сторони.

"У них більше досвіду ведення перемовин; економіка ЄС, без урахування частки Британії, набагато більша за британську; Європа потрібна британцям більше, ніж європейцям Британія", - перелічує аргументи видання.

Та з огляду на те, що ключові країни на європейській політичній та економічній мапі - Франція та Німеччина - стоять на порозі виборів, цього року навряд варто розраховувати на результативні перемовини.

Насамкінець Independent каже, що наразі політична реальність виглядає так, що "брекзит" можна відкласти. Принаймні якщо Британія згодна залишитися на чинних умовах, а європейці не заперечуватимуть.

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, Служба моніторингу ВВС

Також на цю тему