ЗМІ: нинішний Білий дім - найбагатший в історії?

Протестні настрої білорусів, суперечки між Великобританією та ЄС щодо Гібралтару, майбутнє "Ісламської держави" та мільйонери в Білому домі - про всі ці теми в огляді західної преси.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Нещодавні протести в Білорусі можуть бути пов'язані з падінням рівня життя та економічної стагнації, припускає Washington Post

Втома від "тюрми"

Нещодавній вихід білорусів на масові протести може свідчити про втому від падіння рівня життя та економічної стагнації. Таку думку в редакційній статті висловлює американська Washington Post.

"Білоруський президент відрізняється тим, що вправно використовує авторитаризм для власного виживання - сьогодні він послаблює репресії, а завтра посилює; сьогодні підлизується до президента Росії Володимира Путіна, а завтра - до Євросоюзу", - констатує газета, наголошуючи втім, що балансувати подібним чином Олександру Лукашенку стає дедалі важче.

Ілюстрацією цієї тенденції видання вважає і розгін демонстрантів, які 25 березня вийшли на вулиці проти так званого податку з "дармоїдів" - тих, хто працює менше ніж 183 дні на рік.

На думку газети, масові арешти протестувальників можуть затьмарити "перемир'я" між білоруським президентом і Євросоюзом.

"Минулого року ЄС скасував санкції проти Білорусі у зв'язку з покращенням ситуації з правами людини, але не треба думати, що пан Лукашенко колись стане демократом. Поки він залишається на чолі, Білорусь перебуватиме у чимось на кшталт мертвої зони. Нещодавня хвиля протестів може означати, що суспільство втомилося від цієї тюрми і більше не мовчатиме", - резюмує Washington Post.

Гібралтар і "брекзит"

Копирайт изображения Getty Images

Суперечка щодо Гібралтару додала "ковток хаосу" у переговори щодо виходу Британії з ЄС, пише оглядач газети Independent Метью Норман.

Напруга навколо цієї британської території в Середземному морі, яка фактично перебуває в межах Іспанії, зросла на тлі формального початку "брекзиту". Хоча неминучість суперечок між Лондоном і Мадридом стала очевидною ще після референдуму в черні минулого року, наголошує пан Норман.

Він жартома констатує, що Гібралтар за територією можна порівняти з "лондонським парком", тож його економічна цінність є суперечливою, а статус як британського анклаву виглядає "анахронізмом". Але для британців Гібралтар є згадкою про колоніальне минуле, а для іспанців виглядає як "образа".

"У центрі цього конфлікту опинилися 30 000 мешканців Гібралтару з їхніми запеклими поглядами. Нещодавні опитування показали, що 99% хочуть і надалі бути британцями, але 98% також жадають залишатися в Євросоюзі", - констатує оглядач.

На думку пана Нормана, найбільш цивілізованим методом вирішення конфлікту була б угода про "спільну опіку" - подібна до тієї, яку уклали Франція та Нідерланди щодо острову Сент-Мартен у Карибському морі.

Але у випадку Гібралтару це навряд чи можливо, пише він. Тому він очікує, що в Лондоні і надалі порівнюватимуть цю ситуацію з війною за Фолклендські острови у 1980-х роках.

Щодо Іспанії, то її спроможність зруйнувати "дьюті-фрі економіку" Гібралтару і надалі нависатиме загрозою над переговорами, зазначає пан Норман.

"Ісламська держава" не відступить

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Підрив машини з вибухівкою у сирійському місті Кобані, в якому підозрювали "Ісламську державу"

Неминуча поразка "Ісламської держави" (ІД) у Сирії та Іраку не означає, що угруповання припинить своє існування, попереджає експерт із питань безпеки та оборони Карін фон Гіппель на шпальтах Financial Times.

На її думку, після завершення операції проти бойовиків в іракському Мосулі та у сирійському місті Ракка західним країнам доведеться виконати ще одне непросте завдання - не дозволити "ІД" перетворитися на "віртуальний халіфат".

Експерти, пише пані фон Гіппель, вже неодноразово попереджали, що поразки угруповання на військовому фронті тільки заохочують його окремих прибічників влаштовувати криваві напади в Європі.

І якщо західна коаліція досягла неабияких успіхів у боротьбі з "ІД" на Близькому Сході, зупинити подібні "метастази" світовому співтовариству поки не вдалося. Для цього потрібна колективна стратегія, каже вона.

"Ідеологію важко перемогти. Особливо в умовах чинної стратегії коаліції, яка не приділяє достатньо уваги намаганням запобігти атакам поза межами регіону та створенню "ІД 2.0". Узгоджена міжнародна стратегія зможе мінімізувати загрозу збоку "ІД" та її потенційних наступників", - закликає експерт.

Багатії в Білому домі

Копирайт изображения Getty Images

Про "найбагатший" Білий дім за всю історію США пише Daily Mail.

Видання наголошує, що 27 радників Дональда Трампа мають статки на більш ніж 1,8 мільярдів доларів. І це попри передвиборчу кампанію американського президента, під час якої він обіцяв переважно захищати інтереси робочого класу, додає газета.

"На додачу до мільярдерів і мультимільйонерів в уряді, останні дані підтвердили, що попри заяви про плани "осушити болото у Вашингтоні", бізнесмен вважає за краще оточувати себе іншими представниками фінансової еліти", - пише Daily Mail.

Список найбагатших у Білому домі очолюють близькі родичі пана Трампа - його донька Іванка з чоловіком Джаредом Кушнером. Їхню бізнес-імперію оцінюють у майже 739 мільйонів доларів.

Перша леді Меланія Трамп передала свій бізнес із продажу одягу та ювелірних прикрас у траст, оцінений у більш ніж 50 мільйонів.

Чималі статки нарахували і в інших осіб у Білому домі: радника з питань економіки Гері Кона, радника з питань технологій Ріда Кордіша та головного стратега пана Трампа Стіва Беннона.

"Я думаю, треба привітати той факт, що президент привів до адміністрації чимало людей, яким дуже пощастило і які є дуже успішними", - цитує Daily Mail речника Білого дому Шона Спайсера.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему