Війна не може завжди йти в іншій країні – ЗМІ про вибухи в Росії

росія, вибух, метро, поранений, санкт-петербург Копирайт изображения Reuters

Реакція провідних світових ЗМІ на жахливий теракт в Санкт-Петербурзі та можливі версії трагедії - в огляді іноземних ЗМІ.

"Шок"

Санкт-Петербург "знервований" після вибуху, який забрав життя 11 людей, пише Washington Post.

"Шок, я відчув шок. Це огидно. Це неймовірно. Це завжди було спокійне місто, але ця трагедія показує, що часи змінюються на гірше", - каже петербуржець Андрій Гонтаревський.

Лікар Олександр Борков вважає, що причиною вибуху є те, що "ми ведемо війну".

"Поліція хапає дітей на площі за протести, але не робить того, що має насправді робити - захищати нас."

Поки мешканці Північної Пальміри відходять від шоку, деякі опозиціонери попереджають про те, що влада збирається використати теракт як виправдання для "обмеження" протестного руху, який щойно почав зароджуватися в Росії та допоміг опозиції зібрати десятки тисяч людей на протести проти корупції в країні.

"Дії влади стосовно масових протестів визначені наперед", - написав у Twitter опозиційний активіст Дмитро Гудков.

Ремарка колишнього депутата не залишилась поза увагою державного російського телебачення, яке звинуватило політика у "навмисному та цинічному виверті", пише Washington Post.

Розплата за війну в Сирії?

Копирайт изображения AFP

"Росія має чимало ворогів, але її дії в Сирії могли посприяти подіям в Санкт-Петербурзі", - пише Кім Сенгупта на сторінках Independent.

Автор зазначає, що відразу кілька впливових терористичних угрупувань могли організувати вибух у пітерському метро.

Серед них - ісламістська група "Кавказький Муджахед", яка раніше взяла на себе відповідальність за аналогічну трагедію у московській підземці 2010 року. Це "Ісламська Держава" та "філія" Аль-Каїди в Сирії, Джабхат-аль-Нусра, які начебто планували "перевести джихад до Росії".

Загрозу становлять й тисячі вихідців з Центральної Азії, які приєднались до "ІД" і про небезпеку повернення яких до Росії неодноразово попереджав Путін, виправдовуючи участь російських військ у сирійській війні.

"Замість того, щоб чекати на їхнє повернення, нам краще воювати з ними на території Сирії", - казав Путін.

Так чи інакше, але, на думку автора, "сирійський фактор" міг відіграти свою роль у трагедії в Санкт-Петербурзі.

"Сьогоднішній вибух є нагадуванням, що війна не може завжди йти в іншій країні", - підсумовує Кім Сенгупта на сторінках Independent.

"Мішень тероризму"

Після терористичної атаки в Санкт-Петербурзі Росія "знову опинилась у положенні мішені тероризму", але чимало залежить від того, хто стоїть за вибухом, пише New York Times.

"Якщо хто-небудь скаже, що вибух пов'язаний із вторгненням Росії в Сирію, це стане делікатним питанням для Путіна, адже сирійська кампанія втратить підтримку всередині Росії", - вважає політолог Кирил Рогов.

Тим часом в російському політикумі вже почали шукати винних. Націоналісти звинувачують опозицію, стверджуючи, що причиною атаки стали вуличні протести 26 березня.

Натомість опозиціонери відповіли, що "силовики, відчуваючи власну вразливість, цілком могли спровокувати кризу для того, щоб збільшити повноваження під час пошуків та арештів".

Також в російських ЗМІ почали циркулювати непідтверджені повідомлення, що вибух спричинив "терорист-смертник з Узбекистану чи сусідньої країни", що змусило нервувати представників численної середньоазійської діаспори в Санкт-Петербурзі.

"Це буде пляма на нас, наче ми злочинці. Метою було залякати нас та розділити на окремі групи. Люди дивляться на мене, наче підозрюють у чомусь", - поскаржився New York Times 57-річний узбек Рафаель Артіков.

Копирайт изображения AFP

"Антиросійська змова"

Смертельний вибух у метро Санкт-Петебурга відбувся у той час, коли у місті перебував президент Володимир Путін, пише Шон Вокер на сторінках Guardian.

Журналіст зазначає, що якщо перед початком зустрічі із білоруським колегою Александром Лукашенком Путін згадав про трагедію, то після п'ятигодинних перемовин про нафту та газ "про вибух не сказав нічого".

Говорячи про версії, Вокер нагадує, що "Росія багато років потерпає від терористичних атак ісламських груп, розташованих на Північному Кавказі", але всі вони переважно обмежувались власне Північним Кавказом.

"З того часу як Росія вступила у війну в Сирії, чимало пропагандистських організацій "ІД" казали, що країна стане їхньою ціллю", - веде далі журналіст, нагадуючи про вибух, що призвів до авіакатастрофи літака, що прямував із Єгипту до Росії у вересні 2015 року.

І, нарешті, згідно з третьою версією, яку в ефірі російського ТБ озвучив письменник-націоналіст Александр Проханов, вибухи в петербурзькому метро пов'язані з антиурядовими протестами в Москві.

На думку Проханова, ці події "були скоординовані" з метою дестабілізації ситуації в Росії напередодні президентських виборів 2018 року та є частиною "антиросійської змови".

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС

Також на цю тему

Новини на цю ж тему