Британські ЗМІ: Росія і досі під загрозою

Обіцянки українського прем'єра, висновки з нападу у Санкт-Петербурзі, ймовірна хімічна атака у Сирії та антимігрантські настрої у Великій Британії - теми британської преси 5 квітня.

Копирайт изображения KMU.GOV.UA

Гройсман обіцяє покращення

Українці мають нарешті відчути на собі результат реформ уже цього року. Про це заявляє прем'єр-міністр Володимир Гройсман в інтерв'ю британській Financial Times.

Таким чином, наголошує видання, є сподівання, що "болючі заходи жорсткої економіки", які допомогли стабілізувати фінансову систему країни, відійдуть у минуле.

"Ми досягли етапу, коли ми рухаємося на зростання і люди це відчують. Або, не дай Боже, у нас знову почнеться стагнація", - цитує FT голову українського уряду.

Видання наводить свідчення економічного зростання, але додає, що мільйони українців і досі ледь зводять кінці з кінцями, заробляючи у межах 100 доларів на місяць. Але уряд вживає заходів, щоби покращити ситуацію, наголошує пан Гройсман.

Зокрема, він зазначає, що правила, які обмежують діяльність підприємців, поступово скасовують, а боротьба з корупцією триває. До того ж, серед головних досягнень країни за останній рік він називає повну відмову від закупівель газу у Росії.

За словами видання, всі ці рішення української влади оцінили й у міжнародних організаціях. Зокрема, президент Американської торгової палати в Україні Енді Гандер назвав їх "кроками у правильному напряму", а представник МВФ Девід Ліптон похвалив Україну за "рішучі" дії. Однак зазначив: Україна не може більше відкладати структурні реформи, зокрема, підвищення пенсійного віку, наголошує Financial Times.

Росія і досі під загрозою

Копирайт изображения AFP

Вибух в Санкт-Петербурзі засвідчив, що Росія залишається однією з пріоритетних цілей для терористичних угруповань. Про це пише британська Daily Telegraph, нагадуючи, що останні три роки російським спецслужбам вдавалося запобігти схожим нападам, принаймні на своїй території.

"Але напад у Санкт-Петербурзі довів, що Росія і досі під загрозою. І ця тенденція триватиме та навіть глибшатиме, адже територія бойових дій у Сирії та Іраку зменшуватиметься, і місцеві групи намагатимуться покарати зовнішні сили, проти яких воюють", - наголошує газета.

Видання також нагадує, що згідно з попередніми даними, напад на метро міг вичинити уродженець Центральної Азії - регіону, який довго вважався "розсадником радикалізму". Втім, досі місцеві бойовики проявляли себе лише у боях на Близькому сході. Тепер, коли ситуація змінилася, Росії доведеться переглянути свої відносини з центральноазійськими країнами, з якими має глибокі зв'язки.

Є іще одна причина, чому напад у Санкт-Петербурзі має викликати особливе занепокоєння, пише видання. Тільки-но у Європі почали звикати до терактів з використання ножів, легкових автівок або вантажівок, нападники повернулися до своїх традиційних засобів вбивств - бомб.

"Нещодавні погрози щодо безпеки літаків та заборону на великі електронні пристрої на деяких маршрутах є підтвердженням і досі наявної загрози добре продуманих терактів. Напад у Санкт-Петербузі свідчить, що бомби та сумки й досі є ефективною зброєю, якою можна вбивати на привертати увагу до своїх ідей", - наголошує Daily Telegraph.

Покласти край безкарності

Імовірне застосування хімічної зброї проти мирних мешканців Сирії свідчить, що президент Башар Асад не боїться покарання. Про це заявляє Guardian у редакційній статті.

Газета зазначає, що попри заперечення Дамаску, "докази вказують лише в одному напрямку". Не в останню чергу тому, що зарин, який швидше за все використали під час атаки, не так легко виробити. До того ж, попередні повідомлення ООН свідчили, що сирійські війська продовжують використовувати хімічну зброю.

Копирайт изображения Reuters

На думку видання, причина такої зухвалої поведінки частково криється у зміні політики США. Зокрема, держсекретар Рекс Тіллерсон минулого тижня заявив, що долю пана Асада вирішуватимуть самі сирійці. Можна згадати і заяви Дональда Трампа під час передвиборчої кампанії про те, що у порівнянні з загрозою "Ісламської держави", майбутнє Асада - "вторинне" питання.

"Якщо винуватців не зупинять, треба докласти всіх зусиль, щоби вони зрештою понесли покарання. Якщо вони залишаться без покарання, трагедія сирійського народу матиме катастрофічні наслідки і для багатьох інших", - резюмує Guardian.

"Лицемірна" реакція

Independent із занепокоєнням пише про "лицемірство", з якими чимало британців відреагували на груповий напад на сімнадцятирічного біженця у лондонському районі Кройдон.

Видання нагадує, що на іранця курдського походження на ім'я Рекер Ахмед напали 30 людей. Напад приголомшив британців, але, як вважає колумністка Ясмін Алібай-Браун, це доволі "лицемірне" здивування.

"Хіба вони не знають, що антимігрантські настрої розповсюджуються крізь всі соціальні верстви та навіть серед меншин, як пожежа у сухому лісі? Вони це знають. І цей фальшивий шок - це так саме погано, як і безпричинне насильство. Якщо не гірше", - коментує вона.

Пані Алібай-Браун зауважує, що ксенофобія завжди була частиною історії Великобританії, але "брекзит" зробив її "голоснішою".

"Демонізація шукачів притулку має жахливі наслідки", - констатує вона.

Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC

Також на цю тему

Новини на цю ж тему