Огляд преси: США мають сказати Путіну "досить"

Рекс Тіллерсон

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Головне питання для обговорення між дерсекретарем США Рексом Тіллерсоном (зліва) та російським урядом - це Сирія

Провідні світові видання пишуть про перспективи перемовин держсекретаря США Рекса Тіллерсона із російським урядом.

Місія нездійсненна?

На держсеретаря США Рекса Тіллерсона чекає "важке завдання в Москві", пише Guardian.

Видання вважає, що проблема не стільки в тому, чи зможе пан Тіллерсон порозумітися з Кремлем щодо Сирії, а в тому, чи він взагалі "зможе розпочати хоч якийсь діалог".

Також залишилось питання, чи відбудеться зустріч американського держсекретаря із Володимиром Путіним. Все залежатиме від результатів переговорів із російським міністром закордонних справ Сергієм Лавровим, вважають аналітики.

"Якщо вони залишаться на своїх протилежних позиціях і говоритимуть лише про те, що Америка висуває ультиматум, а Росія відмовляється, тоді зустріч із Путіним не матиме значення", - каже експерт Олексій Макаркін.

Втім, попри усю "ворожнечу" у заявах Вашингтона та Москви після "хімічної атаки" в Сирії та ракетних ударів по сирійській авіабазі, "існує можливість для нового діалогу".

Інший експерт Олександр Баунов вважає, що сторони мають "реалістичні очікування" від переговорів.

"Раніше сторони поводились, наче були винні щось одна одній. Зараз ніхто не діє так, наче щось винний", - каже Баунов.

Втім, на думку пана Макаркіна, Росії та США не вдасться домовитися у таких глобальних питаннях, як доля Башара Асада, а американські "ультиматуми не спрацюють, хіба що більше зблизять Росію та Асада", цитує експерта Guardian.

Чи "відданий" Путін Асаду?

Візит Рекса Тіллерсона до Москви стане "перевіркою відданості Путіна Асаду", пише USA Today.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Білборд у сирійському місті Алеппо

На думку видання, основною метою зустрічі головного дипломата США з російським урядом є припинення громадянської війни в Сирії та згода на усунення Башара Асада від влади.

Газета зазначає, що досягти домовленостей буде "надзвичайно важко". Але після американських ракетних ударів по сирійській авівабазі Володимир Путін буде "можливо, відкритіший до угод".

"Путін втратив обличчя в Сирії", - вважає колишній розвідник Майкл Преджент, оскільки Росія не дотрималась обіцянки захищати режим Асада від зовнішнього втручання.

На думку експерта, зустріч у Москві "створює можливість використати розкол між Путіним і Асадом" та домовитися про усунення останнього.

На думку іншого американського експерта, Фредеріка Гофа, візит Тіллерсона є "незграбним, але дуже відвертим".

Чи доцільний візит Тіллерсона?

Російський уряд "не планує" обговорювати майбутнє Башара Асада, пише російська "Независимая газета".

Автор фото, Getty Images

"Доля президента [Асада] - це питання до народу країни", - цитує видання джерело з російського міністерства закордонних справ.

Тому, на думку газети, "це змушує сумніватися в доцільності візиту Тіллерсона", адже вмовити Кремль відмовитися від підтримки Асада є чи не головною метою американського дипломата.

"Питання про долю Асада - не наше питання. Ми його, як правило, взагалі не обговорюємо. Ми просто пояснюємо свою позицію та не вступаємо в перемовини на жодному рівні", - каже дипломат Андрій Бакланов, який сумнівається в успіху перемовин.

Його підтримує інший російський експерт Валерій Гарбузов. "Я не бачу перспектив для прориву бодай у рішенні одної проблеми - сирійської. Можливо, і буде щось обнадійливе, як у перемовинах з Джоном Керрі, але за великим рахунком Росія та США ще більше віддалились одне від одного після бомбардувань", - каже пан Гарбузов.

Скептично налаштований і американський експерт Деніел Сервер.

"Я не очікую багато. Москва зациклилась на підтримці Асада. Американці дедалі краще усвідомлюють, що миру не буде, доки він залишається при владі. Росія навіть не визнала, що хімічна зброя використовувалась, тому як можна втримати Асада від подальшого застосування [хімічної зброї]?" - цитує експерта "Независимая газета".

Чи скаже Трамп "досить" Путіну?

Володимир Путін "випробовує" президента Трампа, вважає New York Times, а дії Росії в Україні, Сирії та начебто підтримка афганського "Талібану" мають "лейтмотив".

"Він [Путін] хоче побачити, як далеко може піти, доки ми не скажемо йому "досить", - стверджує видання та питає, що зробила адміністрація Дональда Трампа у відповідь на дії російського президента.

"Були сильні заяви від віце-президента Майка Пенса та міністра оборони Джеймса Маттіса, а особливо від представниці США в ООН Ніккі Гейлі. Але досі не було жодного слова засудження від пана Трампа і, найголовніше, жодних дій."

Газета закликає президента США та його адміністрацію якомога швидше визначити чітку політику щодо Росії і прояснити, що для США є неприйнятним, та водночас залишити вікно для діалогу з Росією.

Крім того, Америка має продовжити фінансову підтримку військової присутності та навчань на території НАТО, а також "навчання та надання обладнання для партерів, що не є членами НАТО та перебувають у зоні ризику Москви".

Головну скрипку у політиці щодо Росії має грати саме президент, який "засудить" підтримку Асада Росією, "вбивства та навмисне бомбардування російськими літаками цивільного населення".

"Подобається це президенту чи ні, Росія Путіна вважає Сполучені Штати противником та працює над тим, щоб підірвати їх в усьому світі. Пану Путіну вдалося досягти багато чого лише за кілька тижнів. Президент Трамп має сказати "досить". Він може почати з того, що його держсекретар передасть це послання під час візиту до Москви", - підсумовує New York Times.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС