Огляд ЗМІ: корейський сюрприз і нові друзі Трампа

трамп, сі Цзіньпінь

Автор фото, Getty Images

Зближення між США та Китаєм, напруга довкола Північної Кореї, настрої щодо студентської міграції у Британії та доля Сирії - в огляді іноземної преси 13 квітня.

Нові друзі

На тлі відносин з Росією, що продовжують погіршуватися, американський президент Дональд Трамп все більше відходить від критики Китаю, що була характерна для нього в перші тижні президентства, пише Guardian.

Видання каже, що відносини між двома найбільшими економіками світу виходять на новий рівень. Особливо після того, як перемога Трампа на виборах та його висловлювання щодо Китаю натякали на небезпеку торгової війни або навіть силового протистояння.

На думку експерта з міжнародних відносин Стівена Вебера, у відносинах двох країн нарешті заговорив прагматизм.

В контексті непростої ситуації з Північною Кореєю Трамп розуміє, що у нього немає вибору, крім як будувати відносини з Китаєм, пише видання.

Також Трамп розуміє, що будь-яке економічне протистояння з Китаєм вдарить по ринку праці в США, а нові робочі місця були однією з його ключових передвиборчих обіцянок, каже видання.

Автор фото, AFP

"Економічні відносини з Китаєм є набагато, набагато, набагато важливіші, ніж будь-які контакти з Росією", - каже Вебер.

Корейський сюрприз

Британське видання Telegraph розмірковує про те, як відзначить черговий ювілей, 105-ту річницю народження засновника держави Кім Ір Сена, що припадає на суботу.

За словами видання, в 2012 році Північна Корея запустила з цієї нагоди балістичну ракету з супутником на борту, а минулого року провела випробування нової ракети середньої дальності.

Видання задається такими питаннями не з простої цікавості, адже цього року Корея запросила близько 200 міжнародних журналістів на "велику та визначну подію" в четвер, 13 квітня.

Ця "подія" збігається з наближенням угрупування військового флоту США до берегів Кореї та повідомленнями, що Пхеньян підготував полігон ядерних випробувань для нового підземного вибуху, каже видання.

11 квітня Північна Корея пригрозила ядерною атакою на США, якщо вона побачить спроби агресії зі сторони Штатів. Формально Північна Корея все ще знаходиться в стані війни зі США та Південною Кореєю з часів 1950-53 років.

Напруга довкола Кореї зросла цього тижня, коли президент Трамп наголосив, що не потерпить провокацій зі сторони Пхеньяну, а Китай, в свою чергу, закликав сторони до стриманості та мирного врегулювання конфлікту, пише видання.

В очікуванні студентів

У Британії більше половини населення виступає за збереження кількості іноземних студентів, що приїжджають до країни на навчання, в той час як 24% хотіли б збільшити їх кількість, пише Independent.

Така підтримка іноземних студентів є певним тиском на прем'єр-міністра Терезу Мей, аби вона не включала їх до загальної кількості мігрантів, пише видання.

Нещодавні дослідження показали, що іноземні студенти збільшують економіку на 26 млрд фунтів, а їх видатки допомогли створити 206 600 додаткових робочих місць в містах з університетами, пише видання.

За даними статистики, минулого року кількість студентів, що приїжджають до Великобританії вчитися різко скоротилася, вочевидь, на фоні рішення про "брекзит".

"Якщо ми хочемо і надалі залишатися привабливим місцем для іноземних студентів, Британія повинна отримати нову міграційну політику, яка б заохочувала студентів вибирати саме нас. В той час, як Британія готується до виходу з ЄС, для нас є важливим, як ніколи, надіслати заохочувальне послання талановитим людям в усьому світі", - каже Дейм Джулия Гудфеллоу, президент спілки британських університетів.

Автор фото, AFP

Сирія - що далі?

Польське видання Gazeta Wyborcza задається питанням, чи має Вашингтон план на випадок повалення сирійського президента Башара Асада.

Рішуча відповідь США на ймовірне застосування Сирією хімічної зброї додала "вітру в вітрила міжнародній фракції прибічників усунення Асада від влади", яка останнім часом відчувала, що втрачає свої позиції, вважає видання.

Взагалі, в Сирії можна говорити про три цілі, вважає видання: встановлення миру, перемога над джихадистами, повалення уряду в Дамаску.

"Проблема полягає в тому, що ці три цілі не є паралельними, та навіть заперечують одна одну", - каже видання. Повалення уряду Асада матиме такий самий ефект як повалення Саддама Хусейна в Іраку чи Муаммара Каддафі в Лівії - утвориться вакуум влади, який спробують заповнити різноманітні польові вожді на чолі з джихадистами.

У Сирії не існує жодного опозиційного тіньового кабінету, який міг би ефективно прийняти владу після Асада, вважає видання.

У разі ж, якби США наважилися на збільшення військового втручання та пряму військову загрозу Дамаску, що могло б стати стимулом фігурантам режиму для усунення Асада від влади, навряд чи після цього можна було б зберегти Сирію як єдину країну, пише видання. Правдоподібним результатом такого процесу було б розділення країни на етнічно-релігійні кантони на кшталт Боснії, пише видання.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС.