Ердоган перетворився на султана - ЗМІ про референдум у Туреччині

прихильники Ердогана в Анкарі

Автор фото, Getty Images

Що означають результати турецького референдуму для самої Туреччини та світу. Головна тема іноземної преси.

"Здобич" ворогів

"Перемога Ердогана на референдумі зробить Туреччину здобиччю для численних ворогів країни", - пише Independent.

На думку видання, те, що перемога турецького президента була не такою вражаючою, як планувалось, і що начебто навіть для досягнення такої перемоги влада була змушена вдатися до численних порушень, доводить, що "противники змін до конституції перемогли би у чесному волевиявленні".

Втім, попереджає газета, президенту Ердогану буде дуже важко стабілізувати розділену навпіл країну, особливо зважаючи на геополітичну ситуацію в регіоні та загрозу "об'єднання внутрішніх та зовнішніх ворогів проти нього".

"Ердоган намагався роздмухувати націоналістичні настрої протягом передвиборчої кампанії за допомогою ретельно спланованих сварок з Нідерландами та Німеччиною. Але Туреччина оточена багатьма реальними та потенційними ворогами - сирійськими, курдськими, іранськими, російськими, які бачать, наскільки легко буде посилити ворожнечу та глибокі протиріччя всередині країни", - попереджає Independent.

Турецька демократія

"Президент Ердоган вбив демократію в Туреччині, і це трагедія для турків, Британії та Європи", - пише Sun.

На думку видання, результати референдуму зробили президента "володарем парламенту та будь-якої іншої частини держави".

Автор фото, Getty Images

"Його просування від демократа до султана завершено", - констатує газета.

При цьому Sun вважає, що чимало європейських політиків мають "відчувати сором" за те, що не побачили "диктатора" в президенті Ердогані багато років тому і навіть виступали за вступ Туреччини до ЄС.

Видання нагадує, що колишній британський прем'єр Девід Кемерон казав, що "Туреччина заслуговує на місце в голові столу європейської політики".

"За божевільною політикою чинного уряду, Британія продовжуватиме виступати за приєднання Туреччини до Євросоюзу попри те, що сама залишає його", - зазначає газета.

За інтеграцію Анкари виступали й інші країни Європи, які не бачили, як Ердоган нарощує силу всередині країни, та "наскільки трагічно слабким є турецьке суспільство, аби протидіяти йому".

Видання попереджає, що військову співпрацю з Туреччиною, яка є членом НАТО, необхідно переглянути, оскільки країна стане більш "автократичною та ісламістською".

"Нам ще багато років доведеться мати справу з наслідками цього референдуму. Але принаймні наші кордони будуть чіткими, і жахливий день для Туреччини матиме менші шанси стати катастрофою для Європи", - підсумовує Sun.

"Непередбачуваний" Ердоган

Після референдуму експансіонізм Туреччини може посилитися, попереджає російська "Независимая газета".

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Лялька Ердогана на карнавалі в Німеччині

"Ердоган до 2030 року буде одноосібним господарем Туреччини. Зазвичай така ситуація не призводить ні до чого доброго. Коли людина користується необмеженою владою, з нею важко будувати відносини, зокрема й нам", - каже російський експерт Леонід Ісаєв.

Турецькі аналітики не виключають, що наступну військову операцію Анкара розпочне в Іраку, а ставлення до Сирії стане ще жорсткішим.

"Можливо, на такі виклики Анкара реагуватиме новими військово-політичними рішеннями. В будь-якому випадку, відносини з Росією в цьому плані будуть ризикованими", - попереджає аналітик Керім Хас.

Водночас експерти переконані, що пан Ердоган сконцентрується на завоюванні нових прихильників напередодні президентських виборів, призначених на 2019 рік.

"Щойно закінчився перший референдум, він сказав, що в Туреччині можуть провести плебісцит про повернення смертної кари. Таким чином, Ердоган розпочинає наступну кампанію. Що стосується зовнішньої політики, концентрація влади в руках однієї людини збільшує ризики для Росії. Зовнішня політика Туреччини, як показали останні три-чотири роки, стає непередбачуваною, коли залежить від однієї людини", - цитує члена Національного конгресу Курдистану Фархата Патієва "Независимая газета".

Привітання Трампа і прохолодний Держдеп

Тон привітання, яке Дональд Трамп висловив у телефонній розмові з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, "суттєво" відрізняється від оцінки волевиявлення Держдепартаментом США, зазначає Guardian.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Реджеп Ердоган із держсекретарем США Рексом Тіллерсоном

Видання нагадує, що Держдеп уникнув вітальних слів, натомість закликав турецьку владу поважати фундаментальні права громадян, а також нагадав про "порушення в день виборів та нерівні умови під час важкої кампанії".

Крім того, Дональд Трамп став чи не єдиним західним лідером, який привітав президента Ердогана.

"Вітальний телефонний дзвінок Трампа відрізняється і від обережної реакції кількох європейських лідерів. Деякі з них були обережні, щоб ще більше не налаштувати проти себе Туреччину, закликавши її до стриманості та відданості демократичним цінностям. Інші були відвертішими й оголосили недільний референдум кінцем багаторічних спроб Туреччини приєднатися до ЄС", - пише видання.

Guardian нагадує, що міжнародні спостерігачі різко розкритикували як саму кампанію, так і референдум, який, на їхню думку, не відповідав стандартам Ради Європи.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС