Вибори після теракту - що пишуть французькі ЗМІ

Напад стався поблизу найпопулярніших серед туристів місць Копирайт изображения AFP/GETTY IMAGES
Image caption Напад стався поблизу найпопулярніших серед туристів місць

"Кошмар, що знову починається". Коментар кандидатки в президенти Франції Марін Ле Пен ілюструє реакцію на те, що сталося в Парижі напередодні завершального дня президентської кампанії в країні.

Ввечері 20 квітня 11 претендентів на крісло голови держави запросили на канал France 2, аби вони розповіли про свої плани на майбутнє і фінальні приготування до вирішального дня. Однак стрілянина в центрі Парижа змінила як перебіг програми, так і графік деяких кандидатів. Замість обговорення міграції, економіки і зовнішньої політики кандидати коментували напад на поліцейських і туристів у столиці.

Гнів і розпач Ле Пен

Як пише впливове французьке видання, першим відреагував на сумну новину лідер перегонів - 39-річний колишній міністр економіки Еммануель Макрон. Він заявив, що загроза тероризму "стала буденністю упродовж останніх років". Його головна опонентка, лідер Національного фронту Марін Ле Пен також була красномовною. Вона сказала, що відчуває гнів і висловила розпач з приводу того, що "не все було зроблено для того, щоб убезпечити наших співвітчизників".

Як і інші кандидати, Макрон і Ле Пен висловили співчуття родині вбитого правоохоронця.

Копирайт изображения ЕРА
Image caption Нападник обрав ціллю центр Парижа

За інформацією Le Monde, трагічна подія в Парижі змінила графік останнього дня кампанії не лише для Макрона і Ле Пен. Про скасування агітаційних заходів заявив і правоцентристський кандидат Франсуа Фійон, який запам'ятався виборцям переважно скандалом із нібито фіктивним працевлаштуванням його дружини і дітей.

Натомість кандидат, якого підтримують комуністи, Жан-Люк Меланшон відмовився вносити зміни до свого порядку денного. За його словами, теракти не повинні "переривати процес нашої демократії". Меланшон вважає за потрібне продовжувати агітацію, щоби продемонструвати, що насильство "не матиме останнього слова проти республіканців".

Три вражені символи

У редакційній статті Le Monde пише, що навіть попри напад імовірного терориста за два дні до виборів, французам не варто панікувати. І так само не варто симпатизувати тим, хто цю паніку нагнітає, вважають журналісти видання.

"Це не новина. Уже більше, ніж два роки Франція є однією з головних цілей ісламських терористів", - зазначає газета.

Цього разу нападники вразили одразу три символи, вважає Le Monde. "Спершу жертви. Йдеться про поліцейських, які захищають парижан. Один був убитий, а ще один важко поранений. Далі - місце. Воно забезпечило атаці розголос планетарного масштабу. Єлисейські поля. Вулиця, відома на весь світ, де щороку прогулюються мільйони туристів. І зрештою - дата. Зважаючи, що це сталося за три дні до першого туру президентських виборів, вбивця не міг не нагадати французам про нині вже постійну загрозу, що тяжіє над ними", - пише Le Monde.

Газета наголошує, що президент Франсуа Олланд мав рацію, коли закликав не потрапити в "пастки", розставлені вбивцями. "Вони (французи - Ред.) не повинні піддаватися паніці чи покладатися на тих - зокрема президента Національного фронту і кандидата від цієї партії - хто воліє застосувати до джихадистів, реальних чи уявних, принцип таліону (принцип рівнозначного покарання - Ред.)", - відзначає газета.

Le Monde нагадує, що абсолютної безпеки не буває. "Це не привід забувати про те, що Франція є правовою державою і що найкращим способом захистити таку державу є забезпечення поваги до неї, а також до цінностей і правил", - апелює до виборців редакція Monde.

Кому "допоможе" напад

Їхні колеги з іншого поважного видання Figaro звертають увагу на те, що "ще ніколи стільки загроз не тяжіло над президентською кампанією".

Копирайт изображения ЕРА
Image caption Париж після нападу

Газета запитала у соціолога Брюно Жанбара, як учорашній напад у Парижі може вплинути на результати виборів. "Ця атака знову порушує теми, на яких впевнено себе почуває Марін Ле Пен. Також очевидно, що Франсуа Фійон, який займає доволі жорстку позицію в цьому питанні, може отримати "вигоду". У сільській місцевості ефект може бути сильнішим, ніж у містах, де люди щодня живуть із відчуттям цієї загрози", - розповів виданню Жанбар.

Він зауважив, що останнім часом Ле Пен дещо втрачала популярність серед виборців, але чи допоможуть їй події в Парижі пройти до другого туру, стане зрозуміло лише в неділю.

Високі ставки

Невизначеністю напередодні виборів можуть скористатися букмекери, відзначає Le Monde.

За даними газети, у британських букмекерських конторах спостерігається безпрецедентне пожвавлення. William Hill, одна з найбільших контор країни, вже зібрала близько мільйона фунтів, які гравці сумарно поставили на того чи іншого кандидата в президенти Франції, пише видання.

"Таке трапилося вперше", - цитує Monde Грехема Шарпа, який відповідає за комунікацію в конторі. За його словами, зазвичай на результат французьких виборів майже ніхто не ставить ставки.

Нині найбільше ставок приймають на перемогу Марін Ле Пен, повідомив Шарп. І додав, що такий результат є "найгіршим сценарієм" для William Hill, адже конторі доведеться повернути гравцям багато грошей.

Газета відзначає, що поставивши на перемогу Ле Пен, гравець має шанс отримати сім фунтів з поставлених двох. Таким чином імовірність її тріумфу оцінюють у 22 відсотки. На Фійона ставки приблизно такі самі, а от імовірність перемоги Макрона оцінюється вище - 58 відсотків. Шанси ж Меланшона пройти до другого туру британські букмекери вважають мінімальними - лише 7 відсотків.

За сценарієм Хічкока

Водночас ділова газета Echos порівнює чинну президентську кампанію зі "сценарієм, який написав Альфред Хічкок".

"Ще ніколи за 48 годин до першого туру чотири головні претенденти не були так близько в соціологічних опитуваннях", - пише видання. Макрон і Ле Пен йдуть попереду Меланшона і Фійона, але їхня перевага дорівнює похибці, нагадує Echos.

Видання звертає увагу на небачені рейтинги крайнього лівого і правого кандидатів. "Чи накриє Францію хвиля популізму після перемоги "брекзита" на британському референдумі у червні 2016 року та обрання Дональда Трампа президентом США в жовтні?" - запитують журналісти Echos. І додають: саме це питання є причиною того, що до голосування стільки інтересу вивляють іноземні медіа.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption З ліва на право - Франсуа Фійон, Бенуа Амон, Марін Ле Пен, Еммануель Макрон, Жан-Люк Меланшон

Видання пише, що термін популізм не найбільш влучний, адже не може точно описати феномен, який зачепив багато країн Заходу. Йдеться також про гнів тих, хто вважає себе покинутими на узбіччі у процесі глобалізації, зазначає газета. Саме до них апелюють Ле Пен і Меланшон, обіцяючи знищити те, що вони називають системою. І опираючись на "мудрість людей, яким протистоять неспроможні на дії і корумповані еліти", пише Echos.

Видання називає деякі обіцянки крайніх кандидатів недостатньо обґрунтованими. Зокрема, це стосується планів Ле Пен "повернути Франції її кордони" чи обіцянки Меланшона інвестувати в економіку 100 мільярдів євро.

Газета зауважує, що під час кампанії прозвучало багато радикальних ідей, але далеко не всі враховують "складність світу, необхідність вести переговори за демократичного ладу і важливість ринкової економіки".

"Цієї неділі виборці мають зробити вибір на основі здорового глузду чи авантюри," - пише Echos.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів