Тижневики: Жадан закликає до "внутрішнього безвізу"

Коломия Копирайт изображения УНІАН
Image caption Будь-яке пересування у межах власної країни дозволило б українцям краще зрозуміти один одного, вважає письменник Сергій Жадан

Колонка Сергія Жадана про внутрішній туризм, питання самовизначення кримських татар, справа екс-нардепа Мартиненка та безпека на "Євробаченні" - теми українських тижневиків в останні дні квітня.

"Внутрішній безвіз"

Запровадження безвізового режиму, якого очікують вже найближчим часом, стане чудовим шансом для українців відкрити для себе світ. Але окрім європейських держав їм було б корисно більше подорожувати і всередині країни. Про це у колонці для журналу "Новое время" пише письменник Сергій Жадан.

За його словами, в країні зростає рівень внутрішнього туризму, але українці і надалі мало знають про своїх співвітчизників. І йдеться не тільки про туристичні поїздки, а будь-яке пересування у межах країни, яке б дозволило краще зрозуміти сусідів.

"Всі пам'ятають катастрофічну статистику, яка свідчила, що до війни більшість жителів Донбасу не виїжджали за межі своїх областей. І якби ж це стосувалося тільки Донбасу. Ми мало де бували в межах власних кордонів", - зазначає письменник.

Результатом цього є не тільки обмежена обізнаність, пише він.

Українці не знають одне одного, а тому легко вірять у штучну картину миру, яку можуть створювати ЗМІ. Така "відсутність реальних знань" має вплив і на результати виборів, наголошує Жадан.

"Від незнання починається страх, з'являються внутрішні бар'єри. Бар'єри, побудовані власними руками - зручний привід для протистояння. Тому, дорогі співвітчизники, давайте відкривати свій внутрішній безвіз, давайте відкривати свою країну", - закликає він.

Заклик діяти

Копирайт изображения Getty Images

Росія навряд чи суттєво змінить свою політику в Криму після рішення Міжнародного суду ООН про впровадження тимчасових запобіжних заходів за позовом "Україна проти Росії".

Але висновок цієї установи має стати відправною точкою і для Києва, вважає оглядачка "Дзеркала тижня" Валентина Самар.

На її думку, рішення суду має спонукати український уряд вирішити питання про визнання права кримськотатарського народу про самовизначення на своїй території.

"Якщо політична влада не почне на ділі виконувати власні обіцянки та обов'язки, не виключено, що скоро вимоги кримських татар почнуть доноситися до президентського кабінету з вулиці Банкової. Впевнена, що до них доєднаються і чимало політичних українців з Криму", - вважає пані Самар.

Окрім того, вона закликає не надто покладатися на послуги іноземних компаній, що представлятимуть інтереси України в міжнародних судах, а замість цього приділити більше уваги власним розслідуванням прикладів "агресії" Росії.

"Якщо б в українських судах було встановлено юридичні факти цих злочинів - було б значно простіше у Гаазі у частині доказів фінансування РФ тероризму на Донбасі. Але сьогодні, за нашою інформацією, також не розслідуваний жодний злочин, наведений у Міжнародному суді ООН у списку фактів дискримінації українців та кримських татар", - резюмує пані Самар.

Чи "законсервують" парламент?

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Суд відпустив колишнього депутата Миколу Мартиненка на поруки 15-х депутатів та міністрів

Розвиток справи колишнього депутата Миколи Мартиненка засвідчив, що влада не піде на дестабілізацію та намагатиметься "законсервувати" країну до виборів 2019 року. Таку думку висловлює "Кореспондент".

Як наголошує видання, "посягання" на фігуру такого рівня може відкрити "скриньку Пандори" та привести до переформатування правлячого класу. На думку ж опитаних журналом експертів, метою затримання пана Мартиненко було перевірити, наскільки міцним є "Народний фронт".

"Якби вони не об'єдналися навколо Мартиненка, в парламенті б запустилися відцентрові сили, що б призвело до позачергових виборів до Ради", - цитує тижневик аналітика Анатолія Октисюка.

Тепер же все залежатиме від Петра Порошенка, вважає видання.

Якщо глава держави намагатиметься зберегти статус-кво в парламенті до 2019 року, він може стикнутися із необхідністю і дострокових парламентських, і президентських виборів.

"Коли рівень довіри до влади наближається до нуля, різношерста опозиція буде підігравати настроям суспільства та нагнітати соціальну напругу", - констатує "Кореспондент".

Пильність на "Євробаченні"

Копирайт изображения ACEBOOK.COM/EUROVISION2017KYIV

Українські правоохоронці обіцяють подбати про безпеку в Києві під час "Євробачення", але пильність зберігати все ж треба. Про це йдеться у статті тижневика "Фокус" про підготовку до пісенного конкурсу, який розпочнеться вже за 10 днів.

Як розповів виданню заступник голови Нацполіції Андрій Крищенко, основних загроз у столиці дві - терористична та кримінальна. Але є й інші ризики.

"Євробачення викликає певний негатив у політичних та навколополітичних сил. Тому ми передбачаємо можливі протестні акції проти конкурсу", - наголошує пан Крищенко.

Боротися з напливом кишенькових злодіїв, хуліганів та шахраїв планують за допомогою патрулів. Найбільше їх буде поблизу головної арени конкурсу - Міжнародного виставкового центру - а також біля Маріїнського парку та Євромістечка на Хрещатику, додає "Фокус".

"Система безпеки буде побудована, починаючи з трапу літака. Забезпечимо супроводження багажу, автівок та автобусів офіційних делегацій. Біля готелів - цілодобове чергування", - розповідає виданню посадовець.

Він також обіцяє, що спілкування англійською мовою для його підлеглих не стане проблемою завдяки курсам, які вони відвідували майже рік. А якщо й виникнуть проблеми, на допомогу прийдуть розмовники та електронні перекладачі, додає пан Крищенко.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему