"Злив" Трампа і небезпека - ЗМІ

Дональд Трамп Копирайт изображения Reuters

В огляді світових ЗМІ:

  • Чи "злив" Трамп цінні розвіддані росіянам?
  • Чи постраждають через це стосунки США з партнерами?
  • Ізраїль стурбований
  • Трамп про "Стіну Плача"

"Злив" чи знову "брехня"?

Під час зустрічі з російським міністром закордонних справ Сергієм Лавровим і послом Росії в США Сергієм Кисляком президент Дональд Трамп розкрив їм надзвичайно секретну інформацію про "Ісламську державу", повідомляє американська Washington Post із посиланням на "теперішніх і колишніх посадовців" в адміністрації.

Газета стверджує, що такий крок "ставить під загрозу надважливе джерело розвідданих про "ІД".

"Інформація, розкрита президеном, була надана США партнером в рамках домовленості про обмін розвідданими. Вона вважається настільки таємною, що цими деталями не поділилися навіть із союзниками і доступ до неї жорстко обмежили в уряді", - пише Washington Post.

"Сам партнер не давав дозволу Сполученим Штатам інформувати Росію. Чиновники вважають, що рішення Трампа зробити це ставить під загрозу співпрацю з союзником, який має доступ до внутрішніх процесів в "ІД", - додає газета.

Washington Post зазначає, що радник пана Трампа з національної безпеки Герберт МакМастер, який брав участь у зустрічі, заперечив витік інформації і заявив, що повідомлення про це - брехня.

"Президент і міністр закордонних справ (Сергій Лавров. - Ред.) розглянули загальні загрози з боку терористичних організацій", - цитує газета пана МакМастера.

"Жодні джерела або методи збору розвідувальних даних не обговорювалися, і жодних воєнних дій, крім тих, що вже відомі, не було розкрито", - додав він.

На зустрічі з Лавровим Трамп похизувався інформацією про те, де саме може погіршитися ситуація, веде далі газета.

"Я отримую чудові розвіддані. Мої люди інформують мене про ці чудові розвіддані кожен день", - переказав слова президента чиновник, якому відомі деталі розмови.

Далі Трамп розповів, що Сполучені Штати дістали цю інформацію від шпигунів свого "ключового партнера" в регіоні.

"Найгірше те, кажуть чиновники, що Трамп виказав місто на території, контрольованій "ІД", де розвідники партнера США виявили загрозу", - розповідає Washington Post.

На переконання газети, ідентифікація цього міста допоможе Росії зрозуміти, хто саме допомагає американцям збирати інформацію не лише про "ІД", але й потенційно про присутність Росії в Сирії.

"Москва може бути дуже зацікавленою в ідентифікації джерела і його знищенні", - зазначає видання.

Удар по союзниках?

Копирайт изображения AFP
Image caption Президент США Дональд Трамп розповів міністру закордонних справ Росії дуже таємну інформацію щодо угрупування "Ісламська держава", пишуть американські ЗМІ

Откровення Трампа можуть завдати невиправної шкоди відносинам США з союзниками, особливо у царині збору і обміну розвідданими, вважає британська Guardian.

"У царині обміну розвідувальною інформацією між країнами навіть будь-які сумніви можуть... стати безповоротними", - пише газета.

Як пише видання, ще до цього останнього необачливого випадку, партнери ЦРУ за кордоном висловлювали занепокоєння через, як вигладає, занадто привітні стосунки кампанії Трампа з Москвою, повідомлення про можливу змову у виборчій кампанії 2016 року, а також нехтування самим паном Трампом розвідувальним співтовариством США.

"Часом здавалося, що він більше довіряв двозначним сайтам і Кремлю, аніж брифінгам про розвіддані, які він отримав до вступу на посаду", - розповідає Guardian.

За кілька днів до інавгурації ізраїльські розвідники "нервували" через те, що нова адміністрація може спричинити витік інформації Росії, яка звідти потрапить в Тегеран, додає видання.

Газета припускає, що спецслужба, чиї секрети Трамп нібито "злив" Лаврову і Кисляку, розташована на Близькому Сході, що може додатково ускладнити амбітні плани президента під час його світового турне, яке невдовзі почнеться із зустрічей в Ізраїлі і Саудівській Аравії.

Якщо інформація про "злив" підтвердиться, веде далі газета, партнери США можуть перестати ділитися конфіденційною інформацією, і це може призвести до непоправних наслідків.

"Можуть загинути люди, в тому числі й американські громадяни, - застерігає колишній член Ради національної Безпеки США Річард Нефью. - [Це] стосується безпеки самих джерел і методів".

Ізраїль стурбований

"А якщо те джерело було ізраїльське?" - запитує Haaretz.

Газета зазначає: "Варто нагадати, що Росія є союзником двох найбільших ворогів Ізраїлю - Ірану і режиму Асада. Вона регулярно ділиться з ними розвідданими".

Jerusalem Post повідомляє, що розмови Трампа з росіянами викликали чималу стурбованість в Конгресі США. Один з лідерів Демократів в Сенаті, Дік Дурбін, назвав поведінку Трампа "небезпечною" і "безрозсудною", а глава комітету із закордонних справ Сенату, республіканець Боб Коркер, заявив, що стаття у Washington Post є "дуже, дуже тривожною".

Газета звертає увагу, що одразу по закінченні зустрічі Тампа і Лаврова один з чиновників, який брав у ній участь, подзвонив до ЦРУ і Агентства Національної Безпеки, які мають угоди із низкою розвідувальними служб у всьому світі, аби повідомити їм про те, що сталося.

Jerusalem Post додає, що, за законами США, президент, на відміну від інших висопосадовців, має право розповсюджувати найбільш секретну інформацію за власним бажанням і відповідальності за це він не понесе.

Чия "Стіна Плачу"

Копирайт изображения AFP
Image caption Новий посол США в Ізраїлі Девід Фрідман біля Стіни Плачу

На фоні скандалу з розвідданими розгортається ще один - спричинений заявами співробітників Білого Дому про приналежність Західної Стіни в Єрусалимі, повідомляє New York Times.

Цю стіну, яка є сакральним місцем і для мусульман, і для іудеїв, часто називають "Стіною Плачу".

Під час зустрічі між американськими та ізраїльськими офіційними особами, скликаною, щоб обговорити візит Трампа до Ізраїлю, один з американських чиновників заявив, що Західна Стіна розташована на окупованому Ізраїлем Західному Березі, а відтак не належить ізраїльтянам.

Через це, наголосив він, пропозиція ізраїльської сторони, аби Трамп підійшов до Стіни в компанії прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньягу, не може бути сприйнята.

Після того, як ця інформація сягнула телепростору Ізраїлю, речник Білого Дому Майкл Шорт запевнив:

"Якщо це правда, то ці коментарі не були санкціоновані Білим Домом. Вони не відображають позицію США і, звичайно, позиції президента".

New York Times нагадує, що Ізраїль вважає Єрусалим своєю неподільною столицею. Ізраїльські війська захопили територію навколо Західної Стіни 1967 року під час так званої Шестиденної Війни.

Палестинці також вважають Єрусалим своєю столицею. Західна Стіна розташована у Старому Місті Єрусалима, під мечеттю Аль-Акса на Храмовій горі, яка є одним з найсвятіших місць для мусульман.

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторинга ВВС