Що спільного між Трампом і Ніксоном - огляд ЗМІ

Мітинг у Вашингтоні із закликами про імпічмент Дональду Трампу Копирайт изображения EPA

В огляді закордонної преси:

  • Президенти США й імпічмент.
  • Чому директор ФБР відмовив Трампу.
  • "Брекзит" і вибори у Британії.
  • Принц Чарльз проти пластикового сміття.

Президенти й імпічмент

Оскільки у Сполучених Штатах дедалі частіше вимовляють слово "імпічмент" щодо Дональда Трампа, британська газета Тelegraph вирішила дослідити, скільки президентів США пройшли через цю процедуру.

Газета нагадує, що розмови про імпічмент Дональда Трампа посилилися після того, як він звільнив директора ФБР Джеймса Комі. Відповідаючи на запитання, що він думає про можливість започаткування такої процедури проти нього, президент відповів: "Я вважаю, що це цілковита нісенітниця".

Як розповідає Тelegraph, Ендрю Джонсон був першим американським лідером, котрий пройшов через імпічмент у 1868 році. Його звинуватили у порушенні законів, коли він звільнив держсекретаря з питань війни Едвіна Стентона. Проте народним обранцям тоді не вистачило одного голосу, щоб усунути президента з посади.

Другим лідером, до якого застосували імпічмент, був Білл Клінтон. До цього призвів позашлюбний зв'язок керівника країни з Монікою Левінскі. Спочатку пан Клінтон усе спростовував, але згодом визнав, що стосунки таки мали місце, що й стало приводом для імпічменту. Але під час голосування у сенаті в лютому 1999 року відсторонити пана Клінтона від керівництва країною не вдалося.

"Останні тижні пана Трампа часто порівнюють із Річардом Ніксоном, - веде далі Тelegraph. - Він був дуже близьким до того, аби майже напевне стати третім президентом, притягнутим до відповідальності і відстороненим від посади".

Процедуру імпічменту щодо Ніксона почали у лютому 1974 року. Приводом для цього стали намагання Білого дому приховати незаконне проникнення до штаб-квартири Національного комітету Демократичної партії у вашингтонському готелі Вотергейт, який і дав назву скандалу. Врешті Ніксон добровільно подав у відставку, аби уникнути імпічменту.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Білий дім усіляко заперечує, що причиною звільнення Джеймса Комі став скандал через можливе втручання Росії у вибори в США

Він сказав "ні" президенту

На те, як складалися стосунки нещодавно звільненого директора ФБР США Джеймса Комі і президента Дональда Трампа, проливає світло американська New York Times.

За даними газети, невдовзі після інавгурації пан Трамп зажадав від тодішнього очільника ФБР, аби бюро оголосило, що він не є під слідством щодо можливих зв'язків із Росією.

На це пан Комі відповів президенту США, що, коли той хоче знати подробиці про розслідування, він не повинен звертатися до нього особисто, а дотримуватися належних процедур, які передбачають офіційне звернення Білого дому до департаменту юстиції США.

"Після цього роз'яснення пан Комі вважав, що поклав край низці зустрічей з президентом та іншими чиновниками Білого дому, які, на його переконання, могли поставити під загрозу незалежність ФБР", - розповідає газета.

До таких зустрічей пан Комі зараховує обід, під час якого пан Трамп нібито попросив його бути лояльним, і зустріч в Овальному кабінеті, на якій пан Трамп нібито сказав йому, що сподівається на закриття розслідування щодо колишнього радника з національної безпеки Майкла Флінна.

Дональд Трамп усе це заперечує.

New York Times пише, що пан Комі виклав перелік його контактів із президентом (включно з телефонним дзвінком від пана Трампа) у доповідних записках, які переслав своїм помічникам.

Наразі Конгрес США запросив копії цих записок, які, за словами двох ознайомлених осіб, доводять, що президент намагався впливати на директора ФБР, відомого своєю незалежністю.

Між тим прес-секретар Білого дому Шон Спайсер заявив, що "жодних спроб втручатися у розслідування не було".

Газета розповідає, що традиційно директори ФБР прагнули будувати відносини з президентами "на відстані", дотримуючись рекомендацій департаменту юстиції про обмежені контакти з Білим домом.

За цим принципом, ФБР заборонено обговорювати з Білим домом будь-які розслідування, якщо вони не є "важливими для виконання обов'язків президента".

Що в програмі консерваторів?

Про перебіг кампанії, яка передує позачерговим парламентським виборам в Об'єднаному Королівстві 8 червня, розповідає Independent.

Британське видання пише, що "брекзит" продовжує бути головною темою перегонів і оглядає позицію консерваторів.

Independent звертає увагу, що програма партії перегукується із заявами лідерки партії і прем'єрки Терези Мей, які вона неодноразово робила на зустрічах із очільниками Євросоюзу.

Тож коли йдеться про умови брекзитк, Консервативна партія переконує: "Краще ніякої угоди, аніж погана угода".

Попри це, у програмі чітко зафіксоване бажання розпочати перемовини з Брюсселем у "дусі щирого співробітництва".

У програмі також міститься обіцянка обмежити міграцію до 100 тисяч осіб на рік.

"Партія обіцяла це ще в 2010 році, але відтоді так і не виконала обіцянки", - зазначає Independent. Видання додає, що в документі немає жодних натяків на те, коли саме досягнуть цього показника.

Копирайт изображения AFP

Принц проти пластику

Про зусилля старшого сина королеви Єлизавети ІІ принца Чарльза обмежити "потоки пластикового сміття" пише британська газета Daily Mail.

Видання розповідає, що Його Високість вважає обсяги пластику, що накопичився у світі, "екологічною і гуманітарною катастрофою".

"Принц заявив, що пластик засмічує навколишнє середовище із разючою швидкістю, особливо річки і моря, і закликав до негайних дій", - зазначає газета.

А відтак він приєднався до кампанії, яка оголосила конкурс щодо розробки екологічно чистого пакування для продуктів і товарів.

Організатори кажуть, що такий конкурс необхідний, бо лише 14% пластикової упаковки можна переробити, а решта, вартість якої сягає 90 мільярдів фунтів стерлінгів у всьому світі, накопичується як відходи.

"Більшість упаковки використовується тільки один раз, потім викидається, забруднюючи навколишнє середовище. Якщо нічого не зміниться, то до 2050 року в океані буде більше пластику, ніж риби", - пише Daily Mail.

"Оскільки науковці досягли консенсусу щодо впливу пластикових відходів на біорізноманіття, харчовий ланцюг і, я б навіть сказав, здоров'я людини, проблема стає все нагальнішою і ми повинні знайти способи боротьби з цією екологічною та гуманітарною катастрофою", - цитує Daily Mail принца Уельського.

Огляд підготувала Наталка Матюхіна,Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему