Преса: Крим залишать Росії?

Севастополь Копирайт изображения AFP
Image caption Севастополь, Крим, 9 травня 2017

В огляді західної преси за 24 травня:

  • Чи залишиться Крим Росії
  • Як музика стала привабливою мішенню для терористів
  • Яку мету переслідували нападники у Манчестері

Що робити із "крадіжкою" Криму?

Крим, імовірніше за все, залишиться у руках Росії на невизначений термін, вважає професор Джорджтаунського університету та експерт з міжнародних відносин Чарльз Купчан.

У своїй статті у Financial Times, опублікованій під заголовком "Європейське турне Дональда Трампа дає шанс на вирішення українського конфлікту", автор розмірковує над тим, яку позицію варто зайняти американському президенту у переговорах зі своїми колегами щодо Москви.

Зокрема, у питанні анексованого півострова, пан Купчан радить Заходу піти на компроміс.

"І хоча на вищому рівні це не визнають, Крим, напевно, залишиться у руках Росії на невизначений термін. Але західні демократії не можуть просто закрити очі на крадіжку землі Росією", - каже автор.

Тож він радить зберігати санкції проти Росії та продовжувати визнавати Крим частиною України, а з часом перейти до нормалізації відносин з Москвою за умов її повного виконання мінських угод.

Історія вже мала такі прецеденти, зазначає професор, посилаючись на російсько-грузинський конфлікт 2008 року, попри який Москві вдалося зберегти мирні відносини з Заходом.

Окрім решти речей, пан Купчан радить Вашингтону активніше долучатися до мінського процесу, а можливо, і взяти на себе лідерство у цьому питанні.

Насамкінець він зазначає, що якщо пану Трампу вдасться здійснити прорив в українському питанні, це відкриє дорогу для президентської адміністрації США до врегулювання відносин з Росією та водночас зміцнить трансатлантичну солідарність.

Музика як мішень

Копирайт изображения AFP
Image caption 24 травня на французьких прапорах також жалобна стрічка - у Франції пам'ятають про напад на концентрну залу Батаклан у 2015

Ті, хто стоять за нападом у Манчестері, що забрав життя 22 людей, намагалися завдати удару по західних цінностях та тому, що наповнює життя людей сенсом - по розвагах та музиці. Таку думку висловлює у Daily Telegraph музичний критик Ніл Маккормік.

На перший погляд, концерт американської поп-співачки Аріни Гранде здається чи не найменш імовірним місцем для теракту, каже автор. Проте, у нападників були причини обрати його за мішень.

Позиціювання співачкою себе, як сильної молодої жінки, яка стала прикладом для мільйонів молодих поціновувачок її творчості по всьому світі, відображає втілення жіночої сили і не вписується у модель світосприйняття угруповання "Ісламська держава" ("ІД").

Та справжня причина в іншому, зазначає критик.

"Звичайно, вона полягає у тому, що терористи все більше стали обирати музику за мішень", - каже пан Маккормік.

Автор згадує напад на концертну залу Батаклан у Парижі у 2015 році, і каже, що цього разу під удар знову потрапили європейські цінності.

"Це напад на наше право збиратися разом, бажання радіти", - каже автор.

Атаки в Парижі: концерт Стінга відкриє Батаклан

Насамкінець, пан Маккормік каже, що європейцям не можна дозволяти притискати свої свободи та висловлює припущення, що цього, скоріше за все, не вдасться оминути.

"Провокація до помсти"

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Попри заклики до толерантності, терористичні напади можуть спровокувати утискання західних свобод - вважають ЗМІ

Події у Манчестері - спроба вразити Європу до глибини душі та спровокувати її до помсти, пише New York Times.

"Надзвичайно важливо визнати, про що цей напад свідчить. Він свідчить про спробу вразити Британію - та, за замовчанням, решту Європи та Заходу - до глибини душі, та спровокувати жагу до помсти", - каже газета у своїй редакційній статті.

Журналісти видання додають, що таким чином нападники прагнуть викликати у європейців настільки потужне бажання почуватися у безпеці, що зрештою, воно має звести нанівець всі демократичні цінності, які Захід так плекає.

"ІД" жадає побачити, як Захід вплутається у "божевільну версію священної війни" між християнами та мусульманами, йдеться у статті.

"Та само мета була і в решти нападів у Європі", - зазначає New York Times.

Видання закликає європейців до максимальної пильності та застерігає від загрози зрадити своїм цінностям та свободам, підвищуючи рівень етнічної, расової та релігійної ворожнечі.

Тетяна Кирилюк, ВВС Моніторинг

Новини на цю ж тему