Британські ЗМІ: як боротися з екстремізмом?

Фургон, що рухався на високій швидкості, наїхав на тротуар і збив декількох пішоходів на Лондонському мосту. Після цього нападники вискорили з машини і почали нападати з ножами на людей

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Фургон, що рухався на високій швидкості, наїхав на тротуар і збив декількох пішоходів на Лондонському мосту. Після цього нападники вискорили з машини і почали нападати з ножами на людей

"Кривавий день для всієї Британії", "Монстри та герої", "З нас досить" - з такими заголовками сьогодні вийшла у друк британська преса.

Газети повідомляють подробиці терактів у Лондоні, що забрали сім життів та лишили десятки поранених. Оглядачі розмірковують над можливими наслідками нападів для країни та світу в цілому та ефективністю заходів боротьби з тероризмом.

"Брутальна простота"

"Брутальна простота" тактики, яку протягом останніх років застосовують терористи для здійснення нападів, поставила європейських правоохоронців та служби безпеки у скрутне становище. Таку думку висловлює у Financial Times експерт з міжнародної безпеки Рафаелло Пантуччі.

Автор згадує, як у 2013 році двоє радикалів наїхали автівкою на британського військового на околицях Лондона, після чого завдали йому смертельних ножових поранень.

"Брутальна у своїй простоті та ефективності, ця тактика стала звичною для терористів, які намагаються сповнити наші вулиці жахом", - каже пан Пантуччі.

Напередодні у Лондоні нападники застосували ту саму стратегію, додає він.

Автор фото, EPA

Підпис до фото,

Напад у центрі Лондона у вечір суботи, 3 червня, забрав життя сімох людей і залишив ще десятки поранених

Експерт зазначає, що протягом останнього часу кількість нескладних атак, що не потребують технічної підготовки, зросла, а разом з нею і рівень терористичної загрози у Великій Британії.

"Все це відбувається на тлі того, як "ІД" (угруповання "Ісламська держава" - Ред.) втрачає свої території, а її потенційним джихадистам все складніше повертатися до поля бою", - каже експерт.

Це, у свою чергу, породжує низку загроз, зокрема перебування на європейському континенті тих, хто повернувся, відвоювавши у лавах "ІД", а також радикально налаштованих осіб, які прагнуть знову стати до зброї.

Наразі під наглядом британських охоронців перебуває 500 осіб, що можуть становити потенційну загрозу для безпеки країни, та ще біля двадцяти трьох тисяч містяться у базі даних, зазначає автор.

Насамкінець пан Пантуччі каже, що наразі важко встановити, де саме служби безпеки дали маху у запобіганні цьому теракту - на етапі збору розвідданих, аналізу інформації чи залучення ресурсів. Проте, очевидним є те, що нинішня стратегія боротьби з тероризмом призводить лише до погіршення ситуації.

"ІД" втрачає позиції?

Розділяє думку пана Пантуччі і оглядач Independent Патрік Кокберн. Так він теж звертає увагу на те, що останні напади відбуваються паралельно з поразками "ІД" на полі бою та втрачанням позицій в Іраку, Сирії та Лівії.

"ІД" використовує тероризм навмисно вдаючись до садизму та намагючись привернути увагу до своїх атак аби збалансувати враження щодо того, що воно (угруповання - Ред.) стає слабшим чи капітулює", - каже оглядач видання.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Автор переконаний, що захистити громадян Британії, як і інших країн, від майбутніх терактів можливо лише знищивши осередки "ІД" в Іраку та Сирії. Нинішня тактика європейських правоохоронців, що полягає у відстеженні потенційних джихадистів, на думку пана Кокберна, неефективна.

У свою чергу, редакція Independent підтримує бажання британської прем'єрки Терези Мей переглянути стратегію боротьби з тероризмом, про що вона оголосила після наради з міністрами та представниками силових відомств. Проте, видання застерігає від прийняття "необачних законів".

"Цілком зрозуміло, що після третього за останніх 73 дні теракту, прем'єр міністр відчула, що прийшов час дати зрозуміти, що "з нас досить". Більшість погодяться з цим. Та у спробі заспокоїти стурбовану націю вона має бути обережною, перш ніж пропонувати непродумані законопроекти чи заходи, що зрештою можуть виявитися неефективними", - пише Independent.

Guardian: плани Мей хибні

Натомість, Guardian плани пані Мей не підтримує. У своїй редакційній статті газета критикує заяви прем'єрки, що були зроблені напередодні після терактів, та називає їх "хибними".

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

Прем'єр-міністр Тереза Мей запропонувала переглянути стратегію боротьби із екстремізмом

Зокрема, видання не погоджується з її словами про те, що Британія "надто толерантна до екстремізму" та пропозицією посилити боротьбу з цим явищем у країні.

На думку газети, пропозиції пані Мей грунтуються на стартегії боротьби з ідеологією, а не з тероризмом, і це "погана ідеєя". Згідно з таким підходом, людей можна карати за їхні переконання, додає газета.

"Такий шлях призведе до того, що Британія програє у боротьбі з тероризмом, натрапивши на законодавче мінне поле, плутаючись у догмах та поняттях благочестя", - пише видання.

"Плани пані Мей передбачають притягнення до відповідальності тих, хто міг би стати неабияк у нагоді під час відстеження терористичних загроз", - зазначає Guardian.

Видання застерігає, що не варто плутати тероризм з екстремізмом, адже так політики ризикують розділити суспільство, яке навпаки необхідно об'єднати.

Насамкінець, газета зауважує, що історія нічому не навчила Британію. Згадуючи про теракт 1974 року, видання нагадує про "драконівські" законодавчі акти, які прийняли після цього випадку, і які з тимчасових перетворилося на постійні. Та цього разу, країні варто уникнути змін до законодавства.

"Мета, яку переслідує тероризм - налякати нас та змусити змінити природу нашої демократії. Просування нових нищівних заходів з таким запалом - не той шлях, яким варто йти далі", - підсумовує Guardian.

Daily Telegraph: потреба у змінах

Daily Telegraph, у свою чергу, солідарна з позицією британської прем'єрки. Газета публікує редакційну статтю під заголовком "Стратегія поведінки з вбивцями-ісламістами потребує грунтовних змін", у якій каже, що Тереза Мей мала рацію, коли говорила про те, що частина британського суспільства стала надто толерантною до екстремізму.

"Необхідно підняти питання стосовно того, як багато відомо про таких людей не лише владі , а і громадам, у яких вони живуть", - пише газета.

Daily Telegraph зазначає, що громадяни мають повідомляти правоохоронні органи про осіб, що викликають в них підозру. Без цього, всі зусилля подолати тероризм будуть марними.

"Належна робота розвідки та пильність суспільства вкрай необхідні зараз. Та не менш важливим є зміни підходу до подолання ісламістського екстремізму", - підсумовує газета.

Тетяна Кирилюк, ВВС Моніторинг