Слабка Британія починає важкий "брекзит" - ЗМІ

Девіс і Барньє Копирайт изображения AFP
Image caption Міністр з питань "брекзиту" Девід Девіс каже, що те, чим завершаться переговори, є важливішим, ніж те, як вони розпочалися

Початок перемовин щодо "брекзиту", зростання екстремізму у Великій Британії та оборонні ініціативи ЄС - в огляді іноземної преси 20 червня.

Капітуляція на початку

У перший день обговорення "брекзиту", ЄС дав чітко зрозуміти, що Велика Британія не диктуватиме графік перемовин, пише Guardian.

За словами видання, британські перемовники змушені були погодитися на умови ЄС, що перед тим, як перейти до обговорення майбутньої вільної торгівлі, сторони повинні узгодити загальні положення "брекзиту".

"Важливо не те, як почнуться переговори, а як вони завершаться", - цитує видання Девіда Девіса, головного перемовника від Британії, відзначаючи, що такий початок перемовин є певною капітуляцією Лондона.

Адже раніше Девіс заявляв, що перетворить питання паралельних переговорів щодо "брекзиту" та майбутньої торгівлі на "суперечку літа", пише видання.

"Але політично ослаблена британська команда виявила бажання продемонструвати бодай якийсь прогрес у понеділок, навіть якщо це означало пристати на пріоритети, висунуті їхніми опонентами", - вважає видання.

Головний учасник переговорів від ЄС, Мішель Барньє, дав зрозуміти, що Велика Британія не в тій ситуації, коли можна диктувати умови переговорів.

"Я не збираюся робити поступок чи просити про поступки. Ми збираємось розривати стосунки, які старанно будувалися протягом 43 років", - цитує його видання.

"Це Британія попросилася вийти з ЄС, а не навпаки, а отже ми усі повинні прийняти наслідки наших рішень, а наслідки ці будуть значними", - попередив він.

Внутрішня криза у Британії

Копирайт изображения AFP
Image caption Пробеми і надзвичайні події навалилися на Британію одна за одною

Польське видання Rzeczpospolita пише, що Британія переживає справжню внутрішню кризу.

"Тоді, коли країна повинна бути твердою, аби розпочати надзвичайно складні переговори щодо "брекзиту", Велика Британія має багато проблем. І не тільки з тероризмом", - каже видання.

Низка нещодавніх терористичних атак та жахлива пожежа в Лондоні послабили позиції уряду, які й без того були напрочуд хиткими після провалу на дострокових виборах, вважає видання.

Видання каже, що протягом останніх місяців британські дипломати намагалися розбити спільний фронт країн членів ЄС щодо "брекзиту".

Саме з такою метою провідні британські політики відвідували нещодавно Польщу, вважає газета.

Але, на думку видання, ЄС зберегла солідарність в цьому питанні, а німецький канцлер Ангела Меркель наполягає на суворих варіантах "брекзиту", аби знеохотити інші країни від подібних кроків, пише газета.

Зростаючий екстремізм

Копирайт изображения AFP
Image caption Останній напад у Лондоні був спрямований проти мусульман

Розмірковуючи про останній терористичний напад в Лондоні, видання Independent повідомляє, що кількість ультраправих екстремістів у Британії, про яких знає антитерористична служба, зросла на 30% за останній рік.

За словами видання, ця тенденція проявилася після нещодавньої атаки, коли 47-річний мешканець Вельсу в'їхав у натовп вірян біля входу до мечеті.

До цього інциденту нападник не був відомий службам безпеки, а урядова програма протидії тероризму піддалася гострій критиці через твердження, що вона непропорційно фокусується на ісламському тероризмі, оминаючі інші загрози.

Проте третина усіх людей, які перебувають під наглядом спецслужб, є прихильниками праворадикальної ідеології, і відсутність реакції з боку влади тільки сприяє радикалізації цього прошарку людей, пише видання.

Видання нагадує, що рік тому депутат Джо Кокс була вбита праворадикальним терористом Томасом Мейром, а кількість нападів на ґрунті етнічної ненависті в Великій Британії різко зросла за останній рік.

Прийшов час замислитися над обороною?

Копирайт изображения AFP
Image caption Керівники ЄС замислилися над спільною обороною

Керівництво ЄС вирішило серйозно взятися за розбудову оборонного сектору, пише польський портал Defence24.

Вперше в історії ЄС замислюється над створенням європейських інструментів підтримки оборонної промисловості, пише видання.

"Після російської анексії Криму та агресії в Україні, а також в світлі терористичної загрози керівництво держав-членів ЄС почало процес збільшення витрат на оборону", - йдеться у статті Defence24.

На меті - побудова спільних оборонних потужностей та програма підтримки оборонної промисловості. Вже в наступні десять років ЄС може реалізувати спільні оборонні проекти варті мільярдів євро, вважає видання.

Зокрема, Євросоюз розпочинає підготовчу програму фінансування оборони з бюджету ЄС. Проект реалізуватиметься в 2017-19 роках.

На його фінансування виділено 90 мільйонів євро, пише видання.

Перший етап програми передбачатиме аналіз ситуації у морській акваторії та напрацювання матеріалів щодо індивідуального спорядження солдат.

Видання називає цей етап надзвичайно важливим, адже подальші розробки будуть базуватися саме на його результатах.

Від 2020 року на обронні дослідження може бути виділено до 500 млн євро.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, служба Моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему