Чого Трамп не сказав у Варшаві - польська преса

Дональд Трамп Копирайт изображения EPA

У п'ятницю практично всі польські щоденні газети помістили на свої перші шпальти портрети президента США, який напередодні відвідав Варшаву.

Польська преса аналізує емоційну промову Трампа, виголошену ним на одній з центральних площ столиці, і намагається розібратися, наскільки ж корисним для Польщі виявився цей візит і чого чекати від американського президента далі.

Хто противник?

Перша шпальта видання Gazeta Wyborcza висловлює розчарування візитом Трампа.

На думку її автора, в промові президента США не вистачало ключових речей - визначеності в питанні розміщення в Польщі американських військовослужбовців, чіткої позиції відносно кривавого сирійському конфлікту, послання на адресу об'єднаної Європи.

Трамп говорив про новий глобальний конфлікт, ставкою в якому цілком може стати доля західної цивілізації. Але з ким хоче боротися Дональд Трамп, запитує газета. З ісламськими терористами, з Росією, на яких він прямо вказав пальцем у своєму спічі?

"Але ж ні терористи, ні росіяни не в змозі обрушити систему західних цінностей. Західної цивілізації більше загрожують глобальне потепління та ймовірні катастрофи, причиною яких вона стане. Трамп навіть не намагався виправдати своє рішення вийти з договору про клімат", - пише газета.

Крім того, зазначає вона, в його промові не було ані слова про можливе вирішення близькосхідної проблеми і про те, як бути зі зброєю масового ураження, що перебуває в руках сирійського і північнокорейського лідерів.

"Американський президент у Варшаві мав представити бачення свого лідерства. Але, на жаль, воно звелося до вихваляння західного світу і гучної заяви про те, що "вороги програють, тому що ми не забули, хто ми", - констатує Gazeta Wyborcza.

Три моря

Копирайт изображения EPA
Image caption Саміт Ініціативи трьох морів у Варшаві

У центрі уваги видання Gazeta Polska - перспективи Ініціативи трьох морів, об'єднання 12-ти країн Східної Європи-членів Євросоюзу, на зустрічі яких у четвер також виступив Дональд Трамп.

Газета пише, що головна мета такого об'єднання - прагнення цих держав не опинитися на узбіччі прогресу в разі реалізації концепції "Європи двох швидкостей", яку просуває частина західних політиків.

Журналісти вважають, що ініціатива, підтримана Дональдом Трампом, несе Варшаві суцільні вигоди.

Завдяки їй, пише Gazeta Polska, Польща може не тільки позбутися газової залежності від Росії, але і стати дистриб'ютором американських енергоносіїв в регіоні.

"Тішать і обіцянки підтримки інвестицій, якими ми, як найбільший і найбільш стратегічно вигідно розташований край, скористалися б у першу чергу", - констатує стаття.

Втім, її автори застерігають: з таким самим ентузіазмом до цієї ініціативи ставляться не всі її учасники.

Чехія, наприклад, уже на другий саміт цього об'єднання не присилає свого президента - чи не означає це, що південні сусіди Польщі ставляться до цього починання без особливого пієтету?

Або Угорщина, уряд якої підписав газову угоду з "Газпромом" в день прильоту Трампа до Варшави.

Так чи інакше, журналісти газети закликають не втрачати оптимізму.

"Саміт у Варшаві - це тільки перший крок в правильному напрямку. Польща показала, що вона в змозі зібрати навколо себе держави регіону, а крім того - отримати сприятливі оцінки з боку США", - резюмують вони.

Дух боротьби за віру

Консервативна газета Nasz Dziennik особливу увагу в описі промови Дональда Трампа приділила її ціннісному аспекту.

Християнські цінності, слова "Ми хочемо Бога", вимовлені Папою Іваном Павлом ІІ під час його паломництва до Польщі, загрози західній цивілізації ззовні - ось що, на думку журналістів цього видання, було найголовнішим у спічі американського президента.

"Ми не сумніваємося, що Європа, християнський світ - під загрозою з боку агресивного ісламу, але крім того - атеїзації і неоязичництва", - констатує газета.

"Дональд Трамп говорив про це відкрито, що не під силу більшості європейським політикам, які піддалися політкоректності й пасивні відносно мусульман. Це показує, у кого ще лишився дух боротьби за християнську віру і цивілізацію", - резюмує Nasz Dziennik.

Зустріч з Путіним

Копирайт изображения AFP

А журналісти газети Rzeczpospolita розмірковують про те, як складеться спілкування Дональда Трампа з Володимиром Путіним на саміті Великої двадцятки в Гамбурзі.

Виступ американського президента у Варшаві, в якому він прямо закликав Росію "припинити дестабілізаційні дії в Україні", додало холоду атмосфері перед цією зустріччю, визнає видання.

"На місці Путіна я б взагалі відмовився від цієї зустрічі", - цитує газета професора Центру військово-політічесскіх досліджень при Московському державному інституті міжнародних відносин Олексія Подберезкіна.

"Протягом останніх місяців Вашингтон продемонстрував, що всіма можливими способами ігнорує позицію Росії. У такій ситуації переговори не мають сенсу", - каже експерт.

З іншого боку, Rzeczpospolita констатує: після нещодавнього візиту китайського лідера Сі Цзіньпіна позиції Путіна на міжнародній арені посилилися.

Можливо, тому Кремль не збирається відмовлятися від зустрічі, від якої може залежати доля російсько-американських відносин, припускає газета.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему