ЗМІ: Макрон хоче "перезапустити європейську машину"

макрон Копирайт изображения Getty Images

Сьогоднішня західна преса пише про таке:

  • плани Еммануеля Макрона реформувати ЄС;
  • як вплинуть на ці плани вибори в Німеччині;
  • каталонський сепаратизм як пастку для чинного прем'єра Іспанії.

Рецепт оновленої Європи

Французький президент Еммануель Макрон готується "перезапустити європейську машину".

Як пишеMonde, о третій дня за паризьким часом Макрон виступить із великою промовою у Сорбонні, в якій представить своє бачення ЄС.

Газета відзначає, що Макрон вважає Євросоюз "знесиленим через необачну відкритість глобалізації, скутим бюрократією, а також надмірним регулюванням і прийняттям рішень одноголосно".

На думку французького лідера, настав час "перезаснувати Європу на новому підґрунті", пише Monde.

На думку президента Франції, для руху вперед не потрібна згода всіх членів ЄС.

"Навпаки, Париж хоче, щоб країни, які підтримують кожен із напрямків, спільно рухалися до значно глибшої інтеграції, пояснюють у Єлисейському палаці. Пізніше до "піонерів" зможуть приєднатися інші країни, як це відбувається з Шенгенською зоною", - пише Monde.

На думку Макрона, якщо таку гнучку систему втілять у життя, ті члени ЄС, які не бажають рухатися швидше, не заважатимуть руху інших.

Очікування й реальність

У Німеччині оговтуються від результатів парламентських виборів. І, на думку колумністки британської газети Telegraph Джулієт Семюел, ці результати навряд чи можна назвати втішними для Макрона та його планів змінювати ЄС спільно з Німеччиною.

У статті під заголовком "Німецькі вибори розносять велику ідею Макрона на друзки" вона пише, що, "на превеликий жаль для Макрона та євро", деякі з масштабних ідей французького президента можуть так і не втілитися в життя.

Йдеться, зокрема, про плани зміцнити французьку економіку та підтримати в Парижі ідею створення загальноєвропейських механізмів для дотримання фіскальної дисципліни, а в обмін на це - отримати від Німеччини обіцянку виділити додаткові гроші для ЄС.

Першою перешкодою на цьому шляху стане глава партії вільних демократів (FDP) Крістіан Лінднер. Саме його партія, імовірно, опиниться в одній коаліції з блоком Ангели Меркель. Вільні демократи виступають проти того, щоб "виділяти гроші на французькі державні витрати чи компенсації через помилки Сільвіо Берлусконі (в Італії. - Ред.)", пише Семюел.

Ще одна проблема - що всередині альянсу Меркель є різні думки щодо ключових питань на кшталт імміграції. А після того, як на виборах альянс показав не надто добрі результати, партнери Меркель з партії CSU можуть стати менш зговірливими ще й у питаннях "щедрого фінансування європейських проектів", припускає автор статті.

Семюел робить висновок, що шанси на реалізацію планів Макрона ніколи не були високими, а після недільних виборів стали ще нижчими.

"Попри теплі слова на адресу Макрона, Меркель не була готовою фінансувати значне підвищення витрат ЄС. Перед недільними виборами ходили чутки про скромнішу угоду, згідно з якою Німеччина може підвищити свій оборонний бюджет і послабити фіскальну політику, аби посилити попит у єврозоні. Та оскільки правоцентристи в Німеччині відчувають усе більший тиск з боку євроскептиків і крайніх правих, навіть ця угода може виявитися надто амбітною", - пише Telegraph.

Макрон і німецькі ліберали

Копирайт изображения Getty Images

Про надто високі ставки у битві за майбутнє ЄС розмірковує оглядач Наталі Нугеред на сторінках Guardian.

На її думку, від того, хто опиниться в парламентській коаліції Меркель, "залежить майбутнє Європи".

Партію зелених Нугеред вбачає одним із найзручніших партнерів для канцлера, адже вони підтримують плани Макрона.

А от вільні демократи мають сумніви щодо виділення грошей на тіснішу інтеграцію ЄС, нагадує автор.

"Німецькі вибори були найважливішою політичною подією для Макрона з часу його обрання. Перед недільним голосуванням він нібито сказав друзям: якщо ліберали увійдуть до уряду, мені кінець. Французький президент має продемонструвати французьким виборцям, що може добитися від Німеччини згоди на втілення своїх європейських амбіцій", - відзначається у статті.

Про високі ставки знає і Меркель, відзначає автор.

"У її розумінні успіх Макрона надзвичайно важливий для порятунку європейського проекту та забезпечення його майбутнього. Це той спадок, за яким її будуть оцінювати після четвертого терміну на посту канцлера", - додає Нугеред.

Каталонська пастка

Копирайт изображения Getty Images

Тоді як Макрон і Меркель переймаються майбутнім Європи, іспанський прем'єр Маріано Рахой намагається переконати каталонців зберегти власне спільне майбутнє з Іспанією.

У статті під заголовком "Рахой у каталонській пастці" французька газета Echos пише, що глава уряду "поставив на те, що прихильники незалежності Каталонії не підуть до кінця". Автор зазначає, що на одній із зустрічей у вузькому колі прем'єр промовив: "Побачимо, в кого першого запаморочиться в голові".

"Немає жодних сумнівів, що нині запаморочення настало саме в нього. Він спостерігає за тим, як парламент Барселони ухвалює власні закони і відкриває шлях до відділення", - пише Echos.

Коментуючи дії іспанської влади, газета відзначає, що "вимальовується не надто гарна картинка".

На думку автора, Мадрид зробив усе можливе, аби переконати каталонців, які вагалися, зрештою піти на референдум. Адже в очах багатьох жителів регіону Мадрид тепер уособлює "авторитарний режим", що "зневажає демократію та права каталонців".

"Каталонська пастка навколо Маріано Рахоя майже зачинилася. Він був упевнений, що діє за законом. Іспанська конституція, як і французька, не визнає права на відокремлення. Для нього дискусія тут і закінчувалася", - пише газета.

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему