Жахливі рекорди США - огляд преси

Лас-Вегас Копирайт изображения Drew Angerer/Getty

Тема стрілянини у Лас-Вегасі стала ключовою у світових виданнях у вівторок. Це також знову пожвавило розмови про заборону на вільний продаж зброї.

В огляді преси 3 жовтня:

  • 521 масовий розстріл
  • Розмови про зброю
  • Два роки війни
  • Узбецька весна

521 масовий розстріл

Після стрілянини в американському Лас-Вегасі, де від рук 64-річного Стівена Паддока загинули щонайменше 59 людей, медіа знову активно заговорили про те, які кроки має зробити США, щоб припинити масові розстріли.

Не оминула цю тему й газета New York Times. Однак замість звичної редакційної статті видання опублікувало таблички у вигляді календаря, де позначені дні, коли у США відбувся принаймні один масовий розстріл. З табличок видно, що, починаючи з середини 2016 року, ледь не половина днів у кожному місяці були затьмарені схожими трагедіями.

Масовими розстрілами газета називає інциденти, в яких вбили чи поранили чотири чи більше людей в одному місці в один час.

Заголовок незвичної редакційної статті звучить красномовно: "477 днів. 521 масовий розстріл. Нульова реакція Конгресу".

Розмови про зброю

Французька LeMonde нагадує, що останній найбільш убивчий розстріл людей у США відбувся за 16 місяців до подій у Лас-Вегасі, де встановили вже новий жахливий рекорд. Тоді у нічному клубі в Орландо загинули 49 людей.

Але і новий сумний рекорд, імовірно, рано чи пізно буде побитий, пише газета. "Ця тенденція є частиною винятковості США в питаннях володіння вогнепальною зброєю. У підкріпленій документами статті Vox пише про те, що кількість смертей від зброї у США в 16 разів вища за кількість подібних смертей у Німеччині", - зазначає газета.

Le Monde пише, що стрілянина у Лас-Вегасі спровокувала у США вже традиційні дискусії. Республіканці закликають молитися, а демократи вимагають більшого контролю над продажами зброї.

Тим часом Білий Дім вважає, що нині не час говорити про політику, і закликає американців єднатися. Про контроль над продажами зброї президент Дональд Трамп не сказав ні слова, цитує Le Monde американську New York Times.

При цьому акції виробників зброї зростають, пише видання. І нагадує: так відбувається чи не після кожного масового розстрілу, бо страх щодо можливого посилення контролю над вогнепальною зброєю штовхає продажі вгору.

Два роки війни

Irish Times нагадує, що цього тижня минає два роки від початку "прямої військової інтервенції Росії" у Сирію, де Москва стала на бік президента Башара Асада.

Видання пише, що Росія втягнулася у вже більш ніж шестирічну війну у Сирії "із запізненням", коли бійці, яких підтримували Саудівська Аравія та Катар, уже взяли під контроль частину території. Метою Росії було забезпечити "збереження Сирії як держави", її уряду, який традиційно є союзником Москви, а також запобігти проникненню радикальних фундаменталістів із Сирії до російських республік із переважно мусульманським населенням.

Копирайт изображения YASSER AL-ZAYYAT/AFP
Image caption Присутність Росії у Сирії вітають не всі - у 2016 у Кувейті вимагали вивести війська РФ із Алеппо

Irish Times нагадує, що поступово російська військова присутність у Сирії зростала. До країни прибували радники та фахівці з розмінування, а також офіцери високого рангу. Зрештою, Москві вдалося перехопити ініціативу, пише газета.

"Роль Москви розширилася від винятково військової сфери до організації перемир'я та переговорів", - наголошує Irish Times. Зустрічі в Астані призвели до створення зон перемир'я, що знизило градус бойових дій в регіоні й надало змогу підготувати новий раунд переговорів у Женеві.

"Участь у сирійській війні не лише надала Москві визначальну роль у Сирії, але й зробила Росію ключовим гравцем на регіональній арені. Це саме те, що Росія втратила після розпаду Радянського Союзу", - пише видання.

Узбецька весна?

В Узбекистані у всіх на вустах одне слово - "зміни", пише британська Guardian.

Газета наводить цитати декількох молодих жителів Ташкента, які в один голос твердять, що ситуація в країні стала покращуватися. Багато хто пов'язує зміни з приходом до влади Шавката Мірзійоєва.

На думку видання, 60-річний Мірзійоєв, який пропрацював 13 років прем'єр-міністром під час правління Іслама Карімова, навряд чи підходить на роль провідника динамічних змін: "Але він почав втілювати в життя декілька реформ, що привертають увагу".

"Він випустив деяких політичних в'язнів, впустив до країни міжнародних правозахисників, які були персонами нон грата протягом багатьох років, послабив тиск на медіа та повернув назад декілька тисяч людей, яких змушували збирати бавовну замість того, щоб займатися звичною роботою", - пише Guardian.

Газета додає, що "зміни у 34-мільйонній країні, яка жила в умовах політичних репресій та економічної стагнації протягом 27 років правління Карімова" спричинили розмови про політичну відлигу.

"Чи відчувається у повітрі "узбецька весна"?" - запитує видання.

Стаття завершується тезою про те, що попри багато розмов про нового президента і реформи, дехто в Узбекистані розчарований через те, що політичні зміни відбуваються дуже повільно.

Огляд підготувалаСлужба моніторингу BBC.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів