New York Times: США здають позиції у світі

Дональд Трамп Копирайт изображения Getty Images

В огляді західної преси 17 жовтня:

  • чому США "здають позиції" на міжнародній арені
  • чи отримає Австрія "праву" коаліцію
  • чи означає перемога над "халіфатом" перемогу над тероризмом
  • чому на Заході "ігнорують" криваві теракти у віддалених регіонах.

США відступають?

Під керівництвом Дональда Трампа США здають свої позиції на міжнародній арені, вважає New York Times. У редакційній статті газета зауважує, що керівник Білого дому поступово руйнує налагоджену його попередниками систему, яка дозволяла Вашингтону співпрацювати з союзниками та ефективно вирішувати глобальні проблеми.

Зокрема видання вказує на заяви пана Трампа щодо відмови від угоди про ядерну програму з Іраном, виходу з ЮНЕСКО та Північноамериканської угоди про вільну торгівлю. З його аргументами про те, що США задовго залишалися "у програші", - видання не погоджується.

"Він обіцяє досягти більшого та водночас економити. Він обіцяє "поставити Америку понад усе" та водночас прирікає її на другорядну роль у глобальних рішеннях", - наголошує газета.

Навіщо ж Дональд Трамп це робить? Вважається, що таким чином президент намагається потішити своїх виборців, занепокоєних через економічні труднощі. Саме дня них він обіцяє збудувати стіну - і не лише проти мігрантів, але й проти "економічної конкуренції та залучення до міжнародних подій", пише видання.

"Але у світі, де всі економічно залежать один від одного, це хибна обіцянка. Вона також ставить під загрозу дуже важливі глобальні партнерства, підриває довіру до Америки та поступається впливом та можливостями для інвестицій іншим амбіційним країнам, - зокрема Китаю - які лише радіють такій ролі", - резюмує New York Times.

Рух у "правий" бік

Копирайт изображения Getty Images

Результати парламентських виборів в Австрії свідчать, що праві сили і досі мають чималу популярність у Європі. Так британська Guardian коментує можливість коаліції між правоцентристською "Австрійською народною партією" та правою "Австрійською партією свободи", які посіли перше та друге місця у парламентських перегонах.

"Рух Австрії у правому напрямку дуже схожий на те, що відбувається у сусідній Угорщині. Він нагадує, що через два роки після міграційної кризи на Балканах, ці проблеми і досі спричиняють гнів та загрожують традиційним партіям", - наголошує газета.

На думку видання, яким би не був склад нового уряду у Відні, нова влада приєднається до інших голосів у центральній та південній Європі, які дивляться на проблеми Європи "з націоналістичної точки зору".

"Поворот у правий бік в Австрії, який збігся із кризою у Каталонії, засвідчує також те, що популізм у Європі набуває різних форм, але ще й досі живий. Сподіватися, що обрання президента Макрона та переобрання канцлерки Меркель поставить крапку в хвилі популізму, означає занадто спрощувати ситуацію", - підсумовує Guardian.

Перемогти "ІД" - що далі?

Копирайт изображения Getty Images

Так званому халіфату угруповання "Ісламська держава" скоро може настати край, але це не означає, що в регіоні запанує мир. Про це попереджає Daily Telegraph.

На думку газети, перемога сил коаліції у сирійському місті Ракка - головному центрі бойовиків - стане приводом для святкування, але ідеологія "Ісламської держави" залишатиметься впливовою ще довгі роки.

"Попри те, що створення окремої держави ісламістів вдалося попередити, ідеологія, що лежить в її основі, і досі глибоко вкорінена в екстремістських сунітських мережах Близького сходу. Вона може знову з'явитися в інших некерованих регіонах, зокрема у Лівії, Ємені або на Синаї", - вважає видання.

До того ж, у регіоні є інші джерела небезпеки. Наприклад, газета наводить угруповання "Хізбалла", яке в останні роки здобуло чималий бойовий досвід. Окрім того, у будь-який момент може виникнути конфлікт між іракськими військами та курдськими силами, які за допомогу у боротьбі з "ІД" сподіваються на винагороду у вигляді власної держави.

"Ракка може пасти вже скоро. Але до миру ще далеко", - резюмує Daily Telegraph.

Більше уваги іншим

Копирайт изображения Getty Images

Теракт у Сомалі, внаслідок якого загинули понад 300 людей, має нагадувати про те, що не можна "ігнорувати" події, які відбуваються за межами західного світу, вважає Independent.

Як наголошує газета, нестача уваги до цієї події була особливо помітною на тлі величезного інтересу західних медіа до шторму, який днями вдарив по Ірландії та частині Великої Британії.

"Якщо такий напад стався б у Великій Британії або будь-де у Європі чи на Заході, це було б головною темою на декілька тижнів. Але він, здається, потрапив до категорії моторошних атак у далеких країнах, що загрузли у протистоянні з ісламістськими повстанцями. Звичайно, це бридко, але це ж не те, що безпосередньо на нас впливає, або з чим ми можемо щось зробити", - коментує видання.

Втім, газета закликає не зводити ситуацію до того, що начебто "відносно багаті та переважно білі жителі Заходу не переймаються проблемами відносно бідних та переважно не білих іноземців" у далеких регіонах.

І хоча зрозуміло, що питання погоди завжди викликають жвавіший інтерес, більше цікавитися складною політичною ситуацією у віддалених країнах було би доречно та корисно, наголошує Independent.

Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів