Культогляд: комедія про Сталіна - це не смішно

У огляді культурних подій тижня читайте про таке:

  • У США не хочуть видавати книгу про вбивство президента
  • Лувр відмовився від "непристойної" скульптури
  • У Парижі судять жінку за оголення в музеї
  • У Британії сміються над Сталіним.

Художній погляд на вбивство

Копирайт изображения Getty Images

Примхливий американський президент незабаром розв'яже ядерну війну з Північною Кореєю - після обміну дитячим глузливими висловлюваннями з диктатором. Через це двоє високопосадовців розробляють план убивства президента.

Як пише New York Times, це сюжет книжки колумніста газети Guardian Джонатана Фридлянда "Вбити президента". Її рукопис журналіст передав видавцеві у січні 2017 року, лише через 72 години після того, як Дональд Трамп офіційно очолив Білий дім. Видання зауважує, що книга була готова за вісім місяців до того, як лідери двох держав "пробудили страх апокаліпсису" серед жителів планети.

"Паралелі з чинним президентом настільки близькі, що дехто з читачів назвав Фридлянда нострадамусом, а інші стали просити обрати для них лотерейні номери", - пише New York Times.

Утім, знайшлися й ті, хто піддав літературний твір нищівній критиці. Автора звинуватили у тому, що він написав неприйнятну з точки зору моралі інструкцію з убивства.

"Схоже, що ця книга є черговим підтвердженням дедалі популярнішої культурної течії про вигадані убивства президентів, які зображують у своїх творах ліберальні митці, режисери й письменники. На думку Фридлянда, ця течія обумовлена необхідністю своєрідного катарсису і повстання проти світу, що перевернувся з ніг на голову, а не наміром когось убити", - пише New York Times.

Автор, чию книжку відмовились друкувати у США вже 10 видавництв, стверджує, що його творіння - виключно художнє. Він написав книжку, бо хотів проаналізувати моральні питання, які постають перед членами президентської адміністрації, коли лідер держави "безвідповідально схиляється до знищення світу".

Між непристойністю й дотепністю

Копирайт изображения Getty Images

"Одомашнювач". Саме так називається 12-метровий витвір митця з Нідерландів Джоепа Ван Лісхута, який мали розмістити у паризькому саду Тюїльрі біля Лувра незадовго до відкриття ярмарки сучасного мистецтва.

Однак, як пише Guardian, геометрична скульптура, схожа на образ людини, що проникає у чотириноге створіння, там не з'явиться. Витвір назвали занадто непристойним чи навіть порнографічним для розміщення у храмі французького мистецтва, яким вважається Лувр.

Натомість скульптуру демонструватимуть у Центрі Жоржа Помпіду, який підтримує сучасне мистецтво у різноманітних проявах.

Сам творець висловив жаль з приводу того, що Лувр відмовився показувати інсталяцію. І додав, що він не прагнув викликати сексуальні інтерпретації свого творіння.

У Луврі ж запевнили, що вирішили відмовитись від демонстрації "Одомашнювача" після хвилі критики в соціальних мережах.

У Центрі Помпіду радіють, що витвір мистецтва зі сталі, дерева й скловолокна глядачі тепер зможуть побачити саме там. "Непристойний, порнографічний? Непристойність зараз всюди, порнографія, на жаль, теж. Але аж ніяк не в цьому витворі мистецтва", - прокоментував своє рішення директор культурного центру Бернар Блістен. На його думку, "Одомашнювач" є радше "духовним" і "дотепним" твором.

А Ван Лісхут наголосив на тому, що його витвір зображає одомашнення тварин людьми для сільськогосподарських потреб і промисловості та порушує пов'язані з цим етичні питання.

Мистецтво напоказ

Копирайт изображения Getty Images

Про франко-люксембурзьку мисткиню Дебору де Робертіс, яка цього тижня постала перед судом у Парижі, пише Figaro.

33-річна жінка опинилася на лаві підсудних після того, як у вересні оголилася перед полотном "Мона Ліза" у Луврі, чим викликала здивовані погляди десятків туристів.

"Мій меседж полягає в тому, щоб порушити питання жінок-митців в історії мистецтва. Саме для цього мені потрібно проводити акції в музеях", - цитує газета пані де Робертіс.

Видання відзначає, що її судитимуть за виставлення напоказ свого оголеного тіла в публічному місці та напад на охоронця, який намагався владнати інцидент у музеї.

Акція у Луврі була не першою для Дебори де Робертіс. За п'ять місяців до того вона вже оголювалася перед тим самим полотном, пише Figaro. Також жінка проводила схожі перформанси в музеї Орсе, Європейському домі фотографії та інших мистецьких центрах.

У 2014 році пані де Робертіс продемонструвала публіці себе поруч із картиною художника-реаліста Гюстава Курбе "Походження світу", де зображене напівоголене жіноче тіло. Тоді вона заявила, що метою акції було втілити у "частинках дзеркала", а саме у глядачах, "невловимий погляд статевого органа, зображеного Курбе".

Комедія про Сталіна

Копирайт изображения Getty Images

Independent публікує рецензію на сатиричний фільм "Смерть Сталіна" режисера Армандо Януччі, що з'явиться у британських кінотеатрах вже 20 жовтня.

Його кінострічка добре вписується у давню традицію "інтерпретації історії Росії очима британця", пише видання, згадуючи про п'єси Чехова, що не сходять зі сцен театрів Сполученого Королівства, та романи Толстого, які регулярно адаптують для кіно.

У своєму новому фільмі Януччі то смішить, то шокує глядача, "але це все одно бачення ззовні", відзначає Independent. "Акценти й твідові піджаки підсилюють відчуття того, що ми знаходимось у Британії, а не в Росії за радянських часів", - вважає автор.

Головний герой зображений "дуже хитрим і приземленим тираном", за правління якого було "стільки чисток та страт, що навіть його найближчі послідовники не можуть достеменно згадати хто живий, а хто мертвий".

Independent вважає, що авторам фільму вдалося відтворити на екрані комедійність та одночасно параною, що притаманні звичайному життю в умовах диктатури.

Видання підсумовує, що стрічка Януччі змушує замислитись про те, що "можливо, сталінський терор та його наслідки - не такий уже й вдалий сюжет для комедії".

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC

Також на цю тему

Новини на цю ж тему