Путіну порадили ставитися до українців, як Ленін - огляд ЗМІ

ленін Копирайт изображения Hulton Archive / Getty

В огляді західної преси 20 жовтня:

  • Чому Володимиру Путіну варто брати приклад з Володимира Леніна
  • Як санкції перешкоджають розвитку виноробства в анексованому Криму
  • Чи вдасться Іспанії встановити повний контроль над Каталонією
  • Наскільки вірогідним є прогрес у переговорах щодо "брекзиту"

Повчитися в Леніна?

"Що робити Путіну з війною в Україні? Взяти приклад з Леніна", - з такою заявою на шпальтах британської Guardian виступає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Напередодні сторіччя Жовтневої революції він наголошує, що російському президентові варто взяти до уваги досвід Володимира Леніна, який вважав, що українці та росіяни - окремі народи.

"Ленін наполягав на збереженні індустріального Донбасу в складі України та вважав росіян та українців окремими народами, які заслуговували на власні республіки у складі Радянського Союзу. Натомість Путін неодноразово заявляв під час російсько-українського конфлікту, що росіяни та українці є одним народом, тож національна політика Леніна виглядає тепер недоречною", - пише автор.

Дослідник наголошує, що сторіччя Жовтневої революції в Україні офіційно не відзначатимуть, а замість цього відсвяткують у січні столітній ювілей проголошення власної незалежності. Для українців це стане черговим приводом наголосити на своїй відмінності від росіян, що відбувається і на полі бою на Донбасі, зазначає пан Плохій.

Така ситуація змусила б Леніна перевернутися у мавзолеї, пише він.

"Він знав у 1917 році, що росіяни та українці - окремі народи, що єдиний шлях уперед для революції - визнати цю різницю. Ленін прийняв формальну незалежність України. Для Путіна та російських еліт проблема полягає у тому, щоб прийняти справжню незалежність країни від її колишнього імперіалістичного хазяїна. Поки цього не станеться, тривалого миру в регіоні не може бути", - резюмує пан Плохий.

Санкції як перешкода виноробству в Криму

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Виноградники під Севастополем

Про те, як санкції та геополітична невизначеність заважають виноробству в Криму, розповідає New York Times.

Газета поспілкувалася з кількома підприємцями, які не втрачають надії перетворити регіон навколо Севастополя на центр виноробства і вивести його на рівень французьких та італійських. Хоча поки що масштаби не можна навіть порівняти. Так само, як і проблеми.

Наприклад, власник однієї з виноробень Олег Репін розповідає, що на рік виробляє на двох гектарах землі лише 15 тисяч пляшок вина. Нещодавно він придбав іще шість гектарів і сподівається побудувати невеликий готель, щоби привабити туристів.

"Для цього він хоче взяти кредит на 675 тисяч доларів, але головні російські банки уникають Криму через страх санкцій, а місцеві пропонують цю суму тільки під непідйомні 20% річних", - пояснює газета.

Та й туризм також залишається під питанням, додають автори, адже іноземцям дістатися Криму легальними з точки зору України маршрутами важко, а росіяни віддають перевагу курортам із кращим сервісом та нижчими цінами.

Втім, винороби все ж сподіваються на успіх.

"Зростаючий попит усередині Росії дасть достатньо прибутку, але в іншому - санкції затьмарюють цю ідею. На нещодавній виставці вина в Італії поліція демонтувала стенд єдиної кримської виноробні, адже імпорт (кримського вина. - Ред.) заборонений", - констатує New York Times.

Обмежений контроль

Копирайт изображения Getty Images

Чи вдасться Мадриду встановити контроль над Каталонією, якщо все ж дійде до активації 155-ї статті конституції та запровадження прямого правління?

У британської Financial Times є сумніви щодо цього.

"Деякі аналітики кажуть, що Мадриду буде важко впровадити деякі заходи через соціальні заворушення в Каталонії, а також через те, що каталонські посадовці можуть просто відмовитися виконувати накази центральної влади", - попереджає видання.

До того ж, джерела газети кажуть, що в Каталонії заберуть лише окремі права. Таким чином, влада матиме змогу за необхідності посилювати тиск на лідерів сепаратистів, зокрема Карлеса Пучдемона.

А от за даними місцевих ЗМІ, Мадрид планує призначати делегатів, які керуватимуть регіональними департаментами.

"Пан Пучдемон залишиться на своїй посаді, але тільки номінально. Мадрид також зможе оголосити нові регіональні вибори в Каталонії. Деякі іспанські ЗМІ повідомили, що пан Пучдемон розмірковує над тим, щоб оголосити незалежність, а потім скликати установчі вибори для нової самопроголошеної республіки", - пише Financial Times.

Труднощі та необхідність прогресу

Копирайт изображения Getty Images

Прем'єр Великої Британії вперше визнала, що переговори щодо виходу країни з Євросоюзу зіткнулися з "труднощами".

Про це пише британська Independent, наголошуючи, що Тереза Мей "благала" європейських лідерів погодитися на угоду, яку вона могла б успішно представити вдома.

"Вона сказала Ангелі Меркель, Еммануелю Макрону та іншим лідерам Євросоюзу про "негайну" потребу просунутися уперед, адже залишаться загроза, що Велика Британія вилетить з ЄС без будь-якої угоди", - пише видання про участь прем'єра у зустрічі Європейської ради.

У Європі ж занепокоєння щодо ходу переговорів висловлюють давно. Зокрема, головний переговірник Мішель Барньєр неодноразово казав, що стурбований "глухим кутом" у переговорному процесі.

"Втручання прем'єр-міністра відбулося на тлі повідомлень, що Європейська Рада начебто відмовляється дозволити Великій Британії перейти до переговорів щодо торгівлі та майбутніх відносин", - пише газета.

"За словами Ради, вони можуть початися тільки після "суттєвого прогресу" щодо покриття витрат на відокремлення, щодо кордону в Північній Ірландії та щодо прав громадян ЄС", - констатує Independent.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC

Також на цю тему

Новини на цю ж тему