Чехи обрали "власного Дональда Трампа" - ЗМІ

Бабіш Копирайт изображения EPA
Image caption Андрей Бабіш - друга найбагатша людина Чехії

Теми огляду західної преси 23 жовтня:

  • Куди приведе Чехію "власний Дональд Трамп"
  • Чому у каталонській кризі винні обидві сторони
  • Як екс-президенти США порушили "неписане правило"
  • Що робити із працівниками, які приходять на роботу хворими

Чеський Трамп

Чехи обрали на парламентських виборах "власного Дональда Трампа". Так британська Independent коментує успіх "мільярдера, популіста та євроскептика" Андрея Бабіша, який, скоріше за все, і стане наступним прем'єр-міністром.

Приводом для таких порівнянь стали "націоналістичні тенденції" політика, а також його статус другої найбагатшої людини у Чехії.

"Чеська політика супроводжувалася скандалами від початку цього століття - за останні 15 років у країні змінилося дев'ять урядів. Та й "чеський Дональд Трамп" не оминув проблем. Він став міністром фінансів у 2014 році, але цього року був змушений піти у відставку через закиди у шахрайстві з податками", - розповідає газета.

Успіху на останніх виборах досягла і ще одна "антисистемна" Піратська партія, яка здобула 10% голосів. Деякі експерти заявили виданню, що такі результати можуть якщо не дестабілізувати демократичні процеси у країні, то підштовхнути зовнішню політику у бік Росії.

"Поки що не зрозуміло, чи справді уряд на чолі з Бабішем загрожуватиме демократії в країні. Але він може продовжити розділення європейських країн на захід та схід і стати поряд із репресивними та неліберальними урядами у Польщі й Угорщині. Майбутнє континенту залишається невизначеним", - резюмує Independent.

Хто винен?

Провину за ситуацію, що склалася у Каталонії, несуть обидві сторони. Про це пише американська New York Times у статті про новий етап кризи, який почався після того, як іспанський прем'єр-міністр Маріано Рахой заявив про встановлення контролю над регіоном.

Як результат, Каталонія опинилася на "ризикованому та дуже неспокійному шляху", наголошує видання.

Газета розповідає, що під час оголошення надзвичайних заходів згідно зі 155 статтею іспанської конституції пан Рахой нещадно розкритикував каталонського лідера Карлеса Пучдемона.

Але іспанський прем'єр і сам несе відповідальність за те, що конфлікт "вийшов з-під контролю".

На думку газети, пан Рахой "не може дозволити собі виглядати слабким", а тому і вдається до досить радикальних кроків.

"Ухвалюючи рішення, він дивився не тільки на Каталонію, але й на решту Іспанії, адже саме тверда позиція дозволила йому повернути лідерство, що було під питанням у 2016 році після двох непереконливих виборчих кампаній, затьмарених масштабними корупційними скандалами у його правлячій Народній партії", - пояснює видання.

То що ж далі? Газета наводить думку експертів, які кажуть, що надзвичайні заходи іспанського уряду навряд чи допоможуть ситуації, адже на нових виборах каталонці, скоріше за все, знову проголосують за прихильників відокремлення.

"Пан Пучдемон ще може запобігти впровадженню статті 155, якщо вирішить випередити пана Рахоя та самотужки скликати нові вибори. Або ж його депутати-сепаратисти можуть проголосувати за одностороннє оголошення незалежності, як він нещодавно пригрозив", - констатує New York Times.

Президенти проти наслідків стихії

Усіх п'ятьох живих екс-президентів США нечасто вдається побачити разом, але цими вихідними це стало реальністю. Як розповідає британська Guardian, усі вони разом вийшли на сцену на концерті у Техасі, присвяченому збору грошей для регіонів США, що постраждали від руйнівних ураганів.

За словами видання, подія стала ще символічнішою, адже чинного голову Білого дому Дональда Трампа неодноразово критикували за начебто недостатню допомогу постраждалим від стихійного лиха.

До того ж, за останній тиждень і Барак Обама, і Джордж Буш молодший "порушили неписане право" не критикувати відкрито нинішнього президента.

Копирайт изображения Getty AFP
Image caption Усі п'ятеро живих екс-президентів США в одному місці - таке буває нечасто

"Хоча жоден з них не назвав ім'я Дональда Трампа, під час промови у Нью-Йорку Буш висловив занепокоєння, що "нетерпимість посилюється" в умовах жорстокої риторики та нативізму, тоді як Обама під час виступів у Нью-Джерсі та Вірджинії говорив про "політику розділення" та "людей, які навмисно гнівають інших людей", - коментує газета.

Але на техаському концерті політика відійшла на другий план, наголошує видання. Джиммі Картер, батько та син Буші, Білл Клінтон та Барак Обама з'явилися на сцені під оплески присутніх, а сам пан Трамп записав відео-звернення, в якому подякував всім, хто допомагав боротися із наслідками стихії, додає Guardian.

Як боротися із сумлінними хворими?

Приходите на роботу хворі? Як пише Financial Times, така практика стає дедалі поширенішою у західному світі, хоча дослідження і довели, що цей "героїзм" шкодить як працівникам, так і роботодавцям.

Щоправда, у Великій Британії з проблемою активно борються, зазначає газета. Зокрема, компанії пропонують своїм співробітникам дешеві абонементи у фітнес-клуби, салати з кіноа у їдальнях та послуги масажистів. Але навіть якщо це може покращити здоров'я робітників, вони все одно працюватимуть, коли захворіють, адже причини цього тренду значно глибші, наголошує газета.

"Вони працюють на бідніші компанії, де часто скорочують працівників, і де є постійний тиск працювати більше. Це змушує людей хвилюватися, чи не звільнять їх у наступному раунді скорочень, якщо вони братимуть вихідні та лікарняні. А дехто турбується через завалених роботою колег, яким доведеться працювати більше через відсутність співробітників", - пояснює видання.

Експерти погоджуються з тим, що ситуацію не виправити "столами для пінг-понгу". Натомість вони пропонують вчити керівників розпізнавати ознаки стресу у підлеглих та вчасно вирішувати проблеми, додає Financial Times.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів