El Mundo: Пучдемон веде Каталонію до катастрофи

Карлес Пучдемон Копирайт изображения Getty Images

В огляді іноземної преси від 27 жовтня:

  • Як відреагувала Іспанія на заяву каталонського лідера Пучдемона
  • Чи нададуть США Україні летальну зброю
  • Чи варто Заходу застосовувати методи холодної війни щодо Росії
  • Що нового в оприлюднених документах по справі вбивства Джона Кеннеді.

Каталонія на порозі "катастрофи"

"Збентеження" і "хаос" - так іспанські ЗМІ описують емоції, що охопили країну після довгоочікуваної заяви лідера Каталонії Карлеса Пучдемона напередодні ввечері. Під час промови, яку тричі переносили, голова уряду Каталонії відмовився оголосити дострокові вибори в автономії й делегував це місцевому парламенту.

Іспанська преса пише, що таким чином пан Пучдемон "переклав відповідальність" на місцевих депутатів і фактично відкрив шлях для введення прямого управління з Мадрида.

Барселонське видання La Vanguardia пише, що заява пана Пучдемона не допомогла чіткіше зрозуміти ситуацію.

"Зволікання Пучдемона спричинило збентеження", - пише газета. Видання пояснює, що вчора вдень джерела у владних структурах Каталонії повідомляли про готовність лідера Каталонії оголосити вибори, але змінив думку в останню мить.

Видання розкритикувало пана Пучдемона за те, що він "виконує владні повноваження" неналежно і "втратив шанс" стабілізувати ситуацію. А тепер шансів на подолання політичної кризи поменшало, зазначає La Vanguardia.

"Пучдемон веде Каталонію до катастрофи", - під таким заголовком вийшла сьогодні стаття El Mundo.

Газета наголошує, що у незалежної Каталонії "немає майбутнього" в Європі.

La Razon охрестила вчорашню заяву "фарсом, що досяг нечуваних масштабів". Видання припустило, що на цьому політична кар'єра пана Пучдемона може завершитись.

В очікуванні летальної зброї

Напередодні візиту спеціального представника Держдепу США по Україні Курта Волкера до Києва Foreign Policy пише про ймовірні плани Вашингтона надати Україні летальну зброю.

Копирайт изображения Getty Images

Поки у Білому домі вирішують питання допомоги Києву, деякі українські посадовці вже "потирають руки" в очікуванні, зазначає видання.

"У Києві з ентузіазмом сприймають перспективу отримати не лише моральну підтримку, а й цілком "конкретні речі", - йдеться у статті.

Кілька джерел Foreign Policy в американському естеблішменті кажуть, що українці можуть отримати снайперські гвинтівки, контрбатарейні радіолокаційні системи, системи протиповітряної оборони і, можливо, навіть протитанкові ракетні комплекси "Джавелін".

"Рішення США нарешті надати Україні зброю символізуватиме суттєву зміну в американській політиці і значний відхід від передвиборчої риторики (президента США Дональда - Ред.) Трампа", - пише видання.

За словами колишніх співробітників адміністрації попереднього президента США Барака Обами, Держдепартамент та Пентагон були готові забезпечити Київ летальною зброєю "з самого початку", проте президент та його радника з питань національної безпеки не затвердили ці плани. Натомість, Курт Волкер, ідею підтримує, кажуть конгресмени.

Водночас озброєння України може викликати критику у Європі, застерігає видання.

"Така стратегія ризикована і може швидко спровокувати відповідну реакцію, якщо Росія у відповідь вирішить піти на ескалацію", - цитує Foreign Policy співробітника Фонду Карнегі за міжнародний мир Еріка Браттберга.

Повернення до холодної війни

Відновити у Європі "культуру безпеки" часів холодної війни закликає оглядач The Economist Едвард Лукас у колонці Times.

Копирайт изображения Getty Images

Пан Лукас зазначає, що Захід постійно ухилявся від конфронтації з Кремлем, віддаючи перевагу використанню "колосальних коштів, вкрадених у росіян", що осідають на рахунках фінансових установ у лондонському Сіті.

Окрім цього, Захід неодноразово ігнорував "попередження" про "загрозу". Йдеться про країни Балтії, які ще на початку 90-их років минулого століття попереджали, що Росія рухається у "хибному напрямку", пояснює оглядач.

Журналіст каже, що європейці вже платять високу ціну за політику Заходу щодо Москви.

"Через нашу непослідовну політику до сусідів ЄС на східному кордоні загинули українці. Ми мали б чітко сказати Росії, що ці країни - суверенні держави", - додає він.

Оглядач каже, що Кремль має на меті посіяти розбрат між країнами Європи та в самих країнах, використовуючи для цього "добревідомі інструменти". Зокрема, гроші, пропаганду, підривну діяльність, кібератаки та судову систему.

"На перший погляд, з цією загрозою можна впоратися", - висловлює надію пан Лукас.

Для цього оглядач і пропонує відновити "культуру безпеки" часів холодної війни, відновити систему обміну інформацією між урядами, бізнесом, ЗМІ та громадськими організаціями, та перейняти деякий досвід сусідів, зокрема у протистоянні "гібридним загрозам".

"Клондайк" з документів про Кеннеді

Матеріали про вбивство 35-го президента США Джона Кеннеді, що були частково оприлюднені цими днями, - справжній "клондайк" для шукачів правди, пише New York Times.

Копирайт изображения Getty Images

Громадськість отримала доступ лише до частини документів. Однак вони стали справжнім скарбом для слідчих, істориків та авторів конспіративних теорій, які півстоліття шукали підказок до того, що насправді відбулося в 1963 році, додає газета.

"Гортання сторінок електронних документів вночі у четвер нагадувало дослідження скриньки з випадковими паперами, знайденими на горищі", - йдеться у статті.

Для тих, хто полюбляє конспірологічні теорії, вбивство Кеннеді - своєрідний "Святий Грааль". Ця історія стала основою не однієї серії книг, статей, документальних стрічок та повнометражних голлівудських фільмів.

Архів досить строкатий, зазначає New York Times. Деякі документи стосуються безпосередньо вбивства, інші додають історії контекст. Та навряд чи оприлюднені файли допоможуть покласти край спекуляціям на тему вбивства, підсумовує видання.

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, ВВС Моніторинг

Новини на цю ж тему