ЗМІ: чи був Манафорт людиною Путіна у Вашингтоні?

Теми огляду західної преси 6 листопада:

  • Чого хочуть досягти журналісти, які розслідували "райські папери"
  • Чому Білий дім помиляється, коли каже, що справа Манафорта пов'язана з Україною, а не Росією
  • Як місцеві мешканці зупинили стрілка, який вбив 27 людей у техаській церкві
  • Чого очікувати прибічникам незалежності на позачергових виборах у Каталонії

Автор фото, Getty Images

"Людина Путіна" у Вашингтоні?

Кримінальне переслідування Пола Манафорта у США насамперед пов'язане з Росією, а не Україною, як наполягають у Білому домі. Таку думку висловлює експерт аналітичного центру Atlantic Council Евелін Фаркас у статті для New York Times.

Зокрема, вона не погоджується зі словами прес-секретаря Білого дому Сари Сандерс, яка заявляла, що обвинувачення на адресу колишнього радника президента України Віктора Януковича "не мають нічого спільного" із президентською кампанією Дональда Трампа, а лише пов'язані із відмиванням коштів в Україні.

"Насправді ж робота пана Манафорта в Україні, яку він розпочав у 2006 році, завжди стосувалася Росії та цілком може бути пов'язана із [президентською] кампанією. Пан Манафорт поїхав до України не для просування демократії або інтересів західної Європи або США. Він допомагав корумпованому, дружньому до Росії політику, який став маріонеткою Кремля, поки на нього працював пан Манафорт", - вважає пані Фаркас.

За її словами, пан Манафорт просував інтереси Росії у США навіть вже після втечі пана Януковича з Києва. Зокрема, як пише експерт, пан Манафорт виступав за те, щоб Республіканська партія прибрала зі своїх документів згадку про необхідність надання летальної зброї Україні.

"Ми знаємо, що пан Янукович був людиною Путіна у Києві, а тому опосередковано таким був і пан Манафорт. Ми поки що не знаємо, якою мірою пан Манафорт був людиною Путіна у Вашингтоні. Це, можливо, також доведеться вирішити суду присяжних", - резюмує пані Фаркас.

Автор фото, YUI MOK/AFP/Getty Images

Мета "райських паперів"

Навіщо журналісти знову взялися за викриття суперечливих фінансових операцій у безподаткових офшорних зонах?

Британська Guardian, яка брала безпосередню участь в аналізі так званих "райських паперів", пише, що черговий витік фінансових документів допоможе зняти завісу таємничості з цієї теми, а також дозволить аудиторії зробити власні висновки щодо схем, до яких вдаються багатії задля збереження своїх статків.

За словами газети, перший крок до цього зробили минулого року, коли були оприлюднені "панамські папери". І хоча більшість операцій, описаних у документах, були повністю легальними, у світі почалися серйозні дискусії щодо "морально-етичної сторони безподаткових офшорних зон", нагадує видання. Втім, попри масштабне обговорення, питання прозорості залишається відкритим.

"Розмаїття та характер схем з ухилянням від податків у цих документах - це головне, що має викликати занепокоєння у тих, хто не входить до числа еліт, які користуються офшорами. Від засобів ухилення від ПДВ під час купівлі дорогих яхт або приватних літаків до заплутаних схем, створених для допомоги мультинаціональним компаніям - все це є у документах", - констатує Guardian.

Автор фото, SUZANNE CORDEIRO/AFP/Getty Images

Нападника зупинили місцеві

Британська Daily Mail розповідає про "місцевих героїв", які зупинили техаського стрілка, коли той намагався втекти після розстрілу парафіян у церкві містечка Сатерленд-Спрінгс. У стрілянині загинуло щонайменше 27 людей. Це наймасштабніший подібний інцидент в історії Техасу.

Як пише газета, першим зупинити нападника спробував 55-річний сантехнік Стівен Вілфорд, який відкрив вогонь зі своєї рушниці по стрілку Девіну Келлі, коли той виходив із церкви. Коли ж Келлі спробував втекти у своєму фургоні, Вілфорд разом із сусідом Джонні Лангендорфом почав його переслідувати на власному пікапі.

У результаті їм вдалося зіштовхнути авто нападника з дороги, і поліція знайшла підозрюваного вже мертвим.

"Ми не впевнені, чи він застрелився сам, чи його застрелив місцевий мешканець", - цитує Daily Mail заяву правоохоронців. Вони також заявили, що у машині зловмисника знайшли зброю та вибухівку.

Автор фото, AFP

Шанси прихильників незалежності

Поки у Бельгії вирішують, чи видавати колишнього лідера Каталонії Карлоса Пучдемона Іспанії, британська Financial Times розмірковує над перспективами прибічників незалежності на позачергових виборах у грудні.

За словами газети, каталонським партіям, що виступають за відділення від Іспанії, необхідно буде найближчим часом визначитися, чи йти на вибори єдиним списком. Саме така стратегія принесла їм успіх на минулих парламентських перегонах у 2015 році.

Партія колишнього голови Каталонії PDeCat закликає дотримуватися того ж самого принципу і на цих виборах та поставити саме пана Пучдемона на перше місце у списку.

Але згідно з даними опитувань, PDeCat на виборах скоріше за все набере майже утричі менше голосів, ніж інша сепаратистська партія Esquerra Republicana (ERC).

"Партії пішли на вибори 2015 року єдиним список та здобули 39,6% голосів. У підсумку їм вдалося сформувати уряд, але тільки завдяки підтримці радикальної ультралівої партії CUP, яка підтримує незалежність, але зрештою має мало спільного із більшими політсилами", - зазначає газета.

Тим часом, як наголошує Financial Times, у самій Барселоні цього тижня може статися чергова ескалація політичної кризи. На середу там запланований масштабний страйк, а на суботу - великий мітинг.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC