Культогляд: хто насправді намалював "Спасителя світу"?

Спаситель світу Копирайт изображения Drew Angerer/Getty
Image caption Експертна спільнота сперечається щодо вартості цього рекордно дорогого полотна

Читайте в культогляді цього тижня:

  • Хто намалював найдорожчу картину в світі
  • Чи повернеться на екрани Еркюль Пуаро
  • Через що пересварилися легенди року
  • Де знайшлися окуляри Джона Леннона

Загадка "Спасителя світу"

Чорнило ще не встигло висохнути на чекові про сплату рекордних 450 мільйонів доларів за картину "Спаситель світу", продану нещодавно на аукціоні Christie's в Нью-Йорку, як розмови про авторство цього твору спалахнули з новою силою.

Експерти в сфері мистецтва, історики і реставратори не можуть дійти згоди у питанні: чи справді цього зображення Ісуса Христа на дерев'яній панелі торкався пензель Леонардо да Вінчі.

Як розповідає британська газета Guardian, одна група дуже поважних експертів припускає, що картина могла бути написана учнем Леонардо Джованні Болтрафіо.

"Я вважаю, що приписувати авторство Леонардо є неправильним, - наполягає експерт з Нью-Йорка Тод Левін. - Ніхто не може достеменно довести це, поки не з'явиться новий доказ, який істотно змінить все. Авторство Джованні Болтрафіо видається мені більш ймовірним."

Майкл Дейлі, художник і керівник компанії ArtWatch UK, звертає увагу на те, що досі невідомо, де перебувала картина з 1763 до 1900 року, а це значний період невизначеності, який лише посилює сумніви експертів.

"Спаситель світу" з'явилася на мистецькому ринку Європи на початку ХХ століття. Тоді її придбав колекціонер з Лондона Чарльз Робінсон, який був переконаний, що купує роботу послідовника Леонардо Бернардіно Луїні.

Кармен Бамбах, італійський фахівець з мистецтва епохи ренесансу, не виключає, що картину могли написати спільно Болтрафіо і Леонардо.

"Більша частина твору могла бути виконана Болтрафіо, а деякі деталі, як от права рука Христа, якою він дає блогословлення, частина рукава і його лівої руки, а також кришталева куля, могли бути намальовані Леонардо", - цитує її Guardian.

Пані Бамбах пояснює, що зображення Христа написане в техніці сфумато, яку придумав Леонардо. Ця техніка сторює враження присутності легкої туманної завіси між об'єктом зображення і глядачем. Саме так намальована "Мона Ліза". Проте відмінність "Спасителя світу" полягає в тому, що уявна димова завіса на цій картині аж занадто щільна, а такий стиль живопису був притаманний учням Леонардо.

Чи дасть хто-небудь чітку відповідь на питання, хто створив "Спасителя світу", невідомо. Однак Guardian припускає, що, як і "Мона Ліза", його таємниці привертатимуть увагу мільйонів відвідувачів музеїв.

Пуаро, Еркюль Пуаро

Після значного комерційного успіху стрічки "Вбивство у Східному Експресі" сер Кеннет Брана повернеться на великий екран у новій стрічці про пригоди бельгійського детектива Еркуля Пуаро, повідомила газета Daily Telegraph.

Нова робота стане римейком екранізації роману Агати Крісті "Смерть на Нілі". За інформацією газети, сценаристи Стів Асбел та Майкл Грін вже почали роботу над кінопригодами легендарного вусатого детектива, який під час відпустки в Єгипті виявиться втягнутим у смертельний любовний трикутник.

Копирайт изображения Dia Dipasupil/Getty
Image caption Кеннет Брана має усі шанси стати таким же впізнаваним, як виконавці ролі Джеймса Бонда

Daily Telegraph розповідає, що "Смерть на Нілі" вже адаптували для великого екрану. Як і цьогорічне "Вбивство у Східному Експресі", стрічка 1978 року була осяяна кінозірками. В ній знімалися Бетт Девіс, Джейн Біркін, Міа Фарроу і Меггі Сміт, а Пуаро зіграв Пітер Устінов. Детектив отримав "Оскара" за найкращий дизайн костюмів.

Тож перед творцями нової "Смерті на Нілі" стоїть нелегке завдання покращити цей результат.

Газета нагадує, що "Вбивство у Східному Експресі" стало найуспішнішою прем'єрою цього року, касові збори якої перевищили 50 мільйонів в США і 100 мільйонів доларів по всьому світі.

Пригоди Еркюля Пуаро мають шанси стати успішною франшизою на зразок "Бондіани".

Як Ізраїль посварив знаних музикантів

Відомі на увесь світ рок-музиканти Брайан Іно і Роджер Вотерс із Pink Floyd різко відреагували на рішення Ніка Кейва дати два конценти в Ізраілі, розповідає музичний часопис Rolling Stone.

Іно і Вотерс є членами групи митців, які приєдналися до руху Boycott, Divestment and Sanctions ("Бойкот, вудчуження та санкції"), яка має на меті збільшити тиск на Ізраїль для припинення окупації палестинських територій. Вони закликають музикантів не давати концерти в тій країні до вирішення багаторічного конфлікту між арабами і євреями.

У відповідь Нік Кейв заявив про свою "принципову позицію" у цьому питанні і своєю чергою звинуватив прихильників ініціативи у спробах "шантажу" і "залякування" інших музикантів. Про це австралійський музикант розповів на прес-конференції в Єрусалимі минулої неділі.

Копирайт изображения VALERIE MACON/AFP
Image caption Брайан Іно і Роджер Вотерс вважають Ніка Кейва "наївним"

"Я люблю Ізраїль, і я люблю ізраїльський народ", - заявив він.

До закликів прихильників позиції Іно і Вотерса дослухалися Елвіс Костелло і Лоурін Хілл. А от Metallica, Елтон Джон, Мадонна і Radiohead відмовилися бойкотувати Ізраїль.

Іно й інші знані музиканти створили ініціативу "Митці за бойкот" у 2014 році після атаки Ізраїлю на Сектор Гази. Станом на 22 листопада 2017 року до неї долучилися 1280 митців Великої Британії.

У відповідь на позицію Ніка Кейва Іно і Вотерс написали йому відкритого листа, в якому назвали його рішення виступити і Ізраїлі "наївним", "зарозумілим" та "морально небезпечним".

"Нік, з усією повагою, твоя музика не має жодного стосунку до цієї проблеми, так само, як і моя, і Брайана Іно, і Бетховена. Йдеться не про музику, а про права людини", - зазначив один з лідерів Pink Floyd.

Особисті речі Леннона знайшли в Німеччині

Приблизно 100 предметів, які колись належали Джону Леннону, знайшли в Німеччині, повідомила Associated Press. Серед них - три щоденники, рукописні ноти, футляр для сигарет та дві пари знаменитих круглих окулярів Леннона.

Копирайт изображения DPA/MAURIZIO GAMBARINI
Image caption Серед знайдених речей - дві пари знаменитих круглих окулярів Леннона

Влада Берліна заарештувала 58-річного чоловіка за підозрою в шахрайстві і крадіжці усіх цих артефактів. Представник прокуратури Берліна заявив, що є ще один підозрюваний, який наразі перебуває в Туреччині і є "недосяжним для нас".

Передають, що ті реліквії викрали у вдови Леннона Йоко Оно в Нью-Йорку в 2006 році, але три роки тому вони потрапили до Берліна. Представники берлінської поліції заявили, що дізналися про викрадені речі в липні від адміністратора з питань банкрутства Берлінського дому аукціонів. Згодом вони були вилучені. Розслідування триває.

Після вбивства Леннона у 1980-му році його речі стали чи не найдорожчими предметами колекціонування фанатами рок-музики. У 2015 році акустична гітара Gibson J-160E була продана за рекордну суму 2,41 мільйона доларів. В 2011 році за зуб Леннона дали 31 тисячу доларів, а за пасмо його волосся у 2016 році виклали 35 тисяч доларів.

Підготувала Наталка Матюхіна, Моніторинг ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів