Огляд тижневиків: чи легко "хакнути" українську владу

хакери Копирайт изображения Getty Images

Проблеми інформаційної безпеки країни, рейтинг аполітичного співака, успіхи і поразки уряду - в огляді українських тижневиків від 1 грудня:

  • #FuckResponsibleDisclosure
  • Чи хоче Вакарчук?
  • Влада у "сплячці"

Відкриті двері для хакерів

Близько місяця тому спільнота українських кіберактивістів, відомих як Український кіберальянс, розпочала акцію #FuckResponsibleDisclosure з публічного виявлення вразливостей інформаційних ресурсів державних установ.

Про типові проблеми в захисті даних і можливі наслідки, реакцію держустанов та шляхи покращення ситуації представники альянсу поспілкувалися із журналом "Український тиждень".

"У нашої акції не було на меті щось "ламати". Ми лише шукаємо уразливі ресурси, публічно про це повідомляємо й тегаємо в повідомленнях у Facebook тих, хто міг би вплинути на ситуацію", - розповідає кіберактивіст.

Серед недавніх прикладів проблем, виявлених альянсом: у Херсонській обласній раді та Національній академії внутрішніх справ адміністратори залишили загальні диски без пароля; доступ до дистанційного управління водоканалом у Кропивницькому; відкритий доступ до дисків Пенсійного фонду в Нікополі тощо.

Як пояснюють активісти, публічність у висвітленні таких проблем необхідна, оскільки "коли державні організації присоромлюють публічно, то це дає певний ефект".

"Ні зарплати, ні волонтери, ні закони, ні доктрини, ні покарання й ускладнені до божевілля правила самі по собі не працюють. Все починається з технічного фахівця, який повинен розуміти, що інформація, яку йому довірили, має цінність, що її потрібно охороняти", - вважає представник альянсу.

"Легалізація" кандидата

Несподіване потрапляння фронтмена "Океану Ельзи" до трійки найбільш рейтингових потенційних кандидатів у президенти, попри його особисту мовчанку з приводу таких амбіцій, засвідчило сильний попит українців до нових облич у політиці, погоджуються експерти, опитані журналом "Новое время".

Так, на думку політолога Володимира Фесенка, Вакарчук "один з потенційних кандидатів саме для виборців, які не хочуть голосувати за чинних політиків".

Як Фесенко, так і Петро Олещук схильні вважати включення Вакарчука до "традиційної" групи кандидатів, серед яких лідирують Петро Порошенко і Юлія Тимошенко, свідомою маніпуляцією соціологів. За свідченням кількох джерел, пише "Новое время", кандидатуру співака внесла до опитування компанія СОЦИС, близька до екс-голови фракції БПП Ігоря Гриніва.

Відразу кілька опитаних журналом аналітиків вважають, що шляхом додавання лідера ОЕ до опитування "представники пропрезидентської партії намагаються "збити" рейтинг реальних претендентів - Тимошенко і деяких умовно "свіжих" облич типу львівського мера Андрія Садового або Анатолія Гриценка".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Вакарчук не коментує, чи є у нього політичні плани

Сам Вакарчук досі дистанціювався від намагань залучити його до великої політики, хоча, деякий час був депутатом і брав активну участь у двох революціях. Його прес-служба повідомила, що не буде давати коментарі з приводу політичних амбіцій музиканта до його повернення з навчання в США.

"Хто як працював"

Із наближенням кінця року "Фокус" із допомогою експертів традиційно аналізує успішність діяльності уряду Володимира Гройсмана та інших виконавчих органів.

Як і рік тому, середня оцінка уряду була 7 з 12 балів. "З одного боку, це показник стабільності, з іншого - ознака застою. Драйву реформ, про який мріяли усі, немає, - йдеться у статті. - І навіть окремі успіхи із трансформації медицини й освіти не позбавляють враження, що влада впала в сплячку".

Копирайт изображения facebook.com/pg/volodymyrgroysman

Втім, прогнозує видання, цей "сон" незабаром закінчиться, оскільки насуваються президентські та парламентські вибори, заплановані на 2019 рік.

Найвище експерти оцінили результати роботи міністра освіти Лілії Гриневич та міністра юстиції Павла Петренка, кожен з яких отримав 10 балів. Серед заслуг Гриневич називають ухвалення нового закону про освіту і розробку нової комунікаційної стратегії міністерства.

На рахунку Петренка - закон про заборону "масок-шоу" на підприємствах і перехід Системи електронних торгів арештованим майном (СЕТАМ) на технологію Blockchain.

Найнижчу оцінку експерти поставили міністру фінансів Олександру Данилюку, який минулого року показав найкращий результат.

Так, Міністерству фінансів дорікають "політикою управління держбанками, неповороткістю у проведенні податкової реформи і накопиченням залишків на казначейському рахунку на кінець 2017 року".

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів