Нелегкий танець брекзиту - огляд ЗМІ

Понеділкове фіаско Копирайт изображения EPA
Image caption Понеділкове фіаско Терези Мей жваво коментують видання Європи

Теми огляду:

  • Невдала стратегія виходу з ЄС
  • Нелегкий танець "брекзиту"
  • Прем'єр "на вістрі леза"
  • Вибори із присмаком сюрреалізму

Невдала стратегія виходу з ЄС

Коментуючи понеділкові перемовини Лондона й Брюсселя щодо умов виходу Британії з ЄС, Guardian згадує про "золоте правило" переговорів, запропоноване ірландським політичним діячем Берті Агерном.

Він вважає, що навіть у разі близьких позицій обох сторін і їхньої схильності до компромісу публіці потрібно показувати безкомпромісну боротьбу до кінця.

"Пиво і сендвічі мають доставляти (в кімнату переговорів - Ред.) у всіх на очах, а світло має горіти до самого ранку, щоб на світанку всі могли вийти і заявити про тяжко здобуту перемогу", - описує ідею газета.

На думку Guardian, дещо подібне могло відбуватися цього тижня між лідерами Британії та ЄС.

І Лондон, і Європейська комісія "наближалися до того, чого, як видається, вони справді хочуть". Йдеться про угоду про достатній прогрес у переговорах першої стадії, аби зрештою офіційно перейти до наступної фази. "Усім сторонам потрібно показати своїм сповненим підозр прихильникам, що вони б'ються до кінця", - пише Guardian.

Але, як зазначає видання, угоду зірвала Демократична юніоністська партія Північної Ірландії із заявою щодо так званого жорсткого кордону між Белфастом і Дубліном.

"Понеділок, можливо, був тим моментом, коли брекзит-стратегія Терези Мей зійшла з рейок. Вона і її міністри постійно робили вигляд, що брекзит - це простіше і легше, ніж насправді", - пише Guardian.

Газета наголошує на тому, що наполегливі спроби Терези Мей залишити Британію після брекзиту поза єдиним ринком і митним союзом ЄС є "хибним і безрозсудливим вибором".

Нелегкий танець "брекзиту"

Копирайт изображения EPA

У статті під заголовком "Танець брекзиту не вражає суддів" інше британське видання Independent зауважує, що перший етап переговорів - про права громадян, виплати Лондона і кордон з Ірландією - мав бути "легким танцем". Далі сторони мають обговорювати "більш чутливе питання торгівлі".

"Але Тереза Мей починає розуміти, що навіть прості па робити важко, коли ти випадково вистрелив собі в ногу з базуки під час непотрібних виборів", - відзначає Independent.

Видання пише, що ще важчою ситуація для Мей стала через те, що її уряд "існує з дозволу дещо божевільної партії Північної Ірландії, чий підхід до компромісів найкраще дає зрозуміти повторюваний вираз із трьох слів, який починається і закінчується словом "ніколи".

"Легка частина видається надто складною", - відзначає Independent.

Видання нагадує, що перед голосуванням щодо виходу з ЄС британцям обіцяли, що Лондон "поверне собі контроль над своїми грошима, своїми законами і своїми кордонами".

"Найлегша частина роботи зроблена, і, повернувши собі контроль над грошима, ми заплатимо близько 60 мільярдів фунтів за членство у гольф-клубі, де ніхто з нами не говоритиме", - пише автор статті.

Так само він критикує нібито повернення контролю над власними законами. У статті наголошується, що Європейський суд і надалі стежитиме за правами громадян ЄС у Британії.

Що ж до кордонів, то Independent зауважує, що Лондон опиниться в ситуації, коли результати дипломатії з Ірландією, що тривала десятиліттями, будуть знищені.

Прем'єр на "вістрі леза"

Французькі медіа теж жваво обговорюють спробу Терези Мей домовитися з Брюсселем і Дубліном.

Копирайт изображения AFP
Image caption Лідерка північноірландської партії ДЮП Арлін Фостер звела нанівець зусилля Терези Мей у Брюсселі

На думку газети Figaro, британський прем'єр-міністр знаходиться "на вістрі леза".

"Заради дуже потрібного "зеленого світла" Брюсселя щодо початку перемовин про торгові відносини вона погодилася на низку поступок щодо умов розлучення з ЄС. При цьому вона ризикувала посіяти розбрат у власній країні. Презентований у понеділок проект угоди щодо вирішення північноірландської головоломки може виявитись скринькою Пандори для інших регіонів Великої Британії", - пише видання.

Автор не виключає, що, йдучи на поступки Дубліну, Мей може "запалити" Белфаст, а потім Единбург і Кардіфф.

"Особливий статус, запропонований Північній Ірландії, - це саме те, чого вимагав шотландський націоналістичний уряд", - додає Figaro. І зауважує, що "на іншій стороні шахівниці" перебувають незадоволені прихильники "брекзиту".

Журналісти газети Monde поділяють думку колег про те, що Мей потрапила у складне становище. Видання вважає, що "радикальні юніоністи" з Північної Ірландії "тримають Терезу Мей у заручниках".

Однак окрім "дамоклового меча" цієї партії, главі британського уряду доведеться мати справу з шотландцями, яких "розбудило" особливе ставлення до Белфаста, пише газета.

Вибори із присмаком сюрреалізму

Копирайт изображения AFP
Image caption Кандадати або за ґратами, або за кордоном

"Сюрреалістичною" називає французька Monde виборчу кампанію в Каталонії.

"Кандидати за гратами, інші у вигнанні в Бельгії, а регіон знаходиться під контролем Мадрида трохи більше ніж місяць… У Каталонії розпочалася сюрреалістична кампанія перед регіональними виборами 21 грудня, які мають забезпечити гіпотетичне повернення до нормального стану справ після спроби відділитися 27 жовтня", - пише газета.

На думку Monde, рішення Верховного суду Іспанії не випускати під заставу колишнього віце-президента і ще трьох посадовців Каталонії "полегшило завдання" прихильникам відділення регіону від Іспанії. Протягом останніх тижнів вони не могли знайти лейтмотив своєї кампанії, хоч і визнавали легітимність майбутніх виборів, зауважує видання.

Газета цитує заяву Лівої республіканської партії Каталонії, яка назвала рішення залишити під вартою каталонських лідерів продовженням "політичної логіки", спрямованої на те, щоб прихильники незалежності "заплатили за успіх" своїх ідей.

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему