Преса: що наговорив у Греції "задерикуватий" Ердоган

саакашвілі Копирайт изображения EPA

Сьогодні західні ЗМІ пишуть про таке:

  • Протистояння між "двома неординарними особистостями" - Саакашвілі та Порошенком.
  • "Геймовер" у Єрусалимі.
  • Історичний візит "задерикуватого" Ердогана до Греції

Саакашвілі "робить революцію"

Міхеіл Саакашвілі "робить революцію в Україні" і "веде антикорупційний хрестовий похід", пише французька Figaro.

Видання зазначає, що протестне наметове містечко під Верховною Радою менше, ніж Майдан чотирирічної давності, але "краще облаштоване". Газета цитує колишнього президента Грузії, який зауважив, що його соратники називають новий протест не Майданом, а радше Січчю.

Копирайт изображения EPA
Image caption Прихильники Саакашвілі облаштовують барикади біля парламенту. 6 грудня

Коментуючи протистояння Саакашвілі й Петра Порошенка, Figaro зауважує, що "ЗМІ обожнюють цей конфлікт між двома неординарними особистостями". Газета пише, що з одного боку - мільярдер, який став президентом після Майдану, з іншого - колишній грузинський президент, який став апатридом.

Видання зображає Саакашвілі "яскравим і примхливим реформатором, який заново починає кар'єру на вулиці разом із невеликою групою вірних соратників".

"Але нинішня криза виходить за межі протистояння між двома людьми. Напруженість зосереджується навколо реформи національного антикорупційного бюро", - пише Figaro.

Безрозсудний крок

Ісламістські рухи в усьому світі вже намагаються скористатися тим, що США хочуть визнати Єрусалим столицею Ізраїлю, пишеIndependent.

Для них таке рішення Дональда Трампа стало закликом до зброї. Тож деякі країни вже рекомендували громадянам бути обережними під час поїздок на Близький Схід і північ Африки.

"Крок, який має на меті задовольнити виборців Трампа з правими поглядами, в інших частинах світу сприйняли з тривогою і лютими протестами", - пише видання.

З усіх "шокованих союзників США" найрізкіша реакція надійшла, мабуть, від прем'єра Іраку, який назвав рішення Трампа безрозсудним, відзначає Independent.

Тим часом палестинці та ізраїльтяни, а також ізраїльські збройні сили готуються до так званого Дня гніву в п'ятницю. Сьогодні стане зрозуміло, чи можуть сутички перерости в повноцінне повстання, пише видання.

"Геймовер" у Єрусалимі

Не оминає увагою Єрусалим і французька преса.

Газета Liberation пише, що місто опинилося "на краю прірви" після заяви Трампа. П'ятничні молитви можуть стати початком третьої інтіфади, як того домагається рух ХАМАС, припускає видання у репортажі.

Деякі жителі Єрусалима зараз побоюються, що Ізраїль поставить під питання їхній статус "постійних мешканців" або змусить школи у Східному Єрусалимі відмовитися від навчальних програм палестинської влади, пише видання.

"Вони змінили правила гри, тож чому ми не можемо", - цитує Liberation місцевого жителя Дауда Абу Лібдеха, який живе в арабському кварталі. На його думку, настав час стати більш радикальними.

"Пропозиції про дві держави настав кінець. Це вже давно геймовер, вони зжерли всю територію. Тепер треба створювати єдину державу на всій історичній території Палестини", - сказав він газеті.

Дипломатія з кам'яним обличчям

Копирайт изображения EPA
Image caption Ердоган - перший президент Туреччини, який приїхав у Грецію за 65 років

Під час історичного візиту до Греції турецький президент Реджеп Таїп Ердоган відмовився від "дипломатичних люб'язностей", пише Guardian.

Це був перший за 65 років візит турецького президента у Грецію: дві держави мають територіальний конфлікт через острів Кіпр.

І цей візит "перетворився на словесний театр воєнних дій", пише видання, - після того, як Ердоган "перейшов цілу низку червоних ліній".

Лише за годину після виходу з літака "задеркуватий політик" уже сперечався із президентом Греції. Ердоган повідомив колезі, що Афіни ніколи не стали б членом НАТО без підтримки Анкари. А також - порадив грекам надати більше прав мусульманській меншині.

Говорячи ж про Лозаннську мирну угоду, підписану в 1923 році, Ердоган висловив думку про те, що її потрібно "осучаснити".

Ці пропозиції турецький лідер озвучував із "кам'яним виразом обличчя", наголошує Guardian. Натомість Прокопіс Павлопулос був "помітно приголомшений", пише газета. Президент Греції заявив, що Лозаннська угода не обговорюється, бо окреслює територію і суверенітет Греції та ЄС.

В Афінах сподівалися, що 48-годинний візит Ердогана допоможе перезавантажити двосторонні відносини, пише Guardian, звертаючи увагу на червоний килим і безпрецедентні заходи безпеки в місті.

"Але 63-літній турецький лідер хоч і подякував господарям за теплий прийом, лише продовжив посилювати риторику", - відзначає видання.

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC