Economist: "Україна у безладі"

саакашвілі Копирайт изображения Reuters
Image caption Прихильники Саакашвілі під СІЗО після його затримання

Читайте в огляді світових ЗМІ:

  • Яку політику щодо України радить Заходу Economist.
  • Чого чекати Польщі від нового прем'єра.
  • Чи побачить Єрусалим нову інтіфаду?
  • Як потрапити до Трампа через Меланію.

"Безлад" і "хаос" в Україні

"Україна у безладі; Захід повинен тиснути більше, аби подолати корупцію" - це заголовок провідної статті в останньому числі британського тижневика Economist. "Хаос" - таким словом описує ситуацію в Україні протягом останніх тижнів це поважне видання.

"Головний прокурор країни зірвав розслідування Національного антикорупційного бюро, за явної згоди пана Петра Порошенка. ... Співорбітники служби безпеки, СБУ, намагалися заарештувати Михайла Саакашвілі, колишнього президента Грузії, який став українським борцем проти корупції... Антикорупційні активісти стають мішенню прокурорів. Армія, внутрішні війська та приватні збройні формування служать різним цілям, підпорядковуючись різним політикам та олігархам", - пише Economist про останні новини з України.

"Нещодавній хаос в Україні частково був спричинений тим, що за останній рік, особливо після інавгурації президента Трампа, Європа й Америка послабили тиск", - вважає видання.

А якщо спробам подолати корупцію прийде кінець, це становить велику небезпеку для країни, яка може втратити незалежність у протистоянні з Росією без допомоги Заходу. Також це може завдати нищівного удару світовому порядку, що базується на дотриманні правил і законів, застерігає тижневик.

Що в цій ситуації має робити Захід? Economist вважає, що треба посилити тиск.

"Оскільки Україна ігнорує скарги Держдепу США та дипломатів Євросоюзу, вкрай важливо, аби Америка і Європа використали будь-які важелі підтримки борців проти корупції у Києві. ЄС повинен дати чітко зрозуміти, що переваги від угоди про асоціацію напряму залежать від зусиль із подолання корупції. Америка має висунути подібні умови щодо продажу озброєнь. Прокурори в західних столицях повинні ретельно розслідувати відмивання незаконно нажитих багатств", - пропонує тижневик.

Прем'єр Польщі - молодий і незалежний

Чого чекати від новопризначеного прем'єра Польщі Матеуша Моравецького?

Відповідь на це питання намагається дати польська Gazeta Wyborcza. Видання пише, що цей 49-річний чоловік зробив карколомну кар'єру, лише за два роки пересівши з крісла очільника банку в крісло прем'єра.

"Він сам визнав, що вже заробив достатньо багато, і тепер може присвятити себе служінню державі та політичній кар'єрі", - зазначає газета.

Водночас видання запитує, чи "сірий кардинал" польської політики, Ярослав Качиньський, захоче бачити поруч із собою молодого, амбітного політика і незалежного політика.

Копирайт изображения ERIC PIERMONT/AFP

"Матеуш Моравецький - набагато сильніша особистість, аніж Беата Шидло. Качинський поважає його ерудицію, освіченість, інтелект, знання іноземних мов, кар'єру", - пише Gazeta Wyborcza.

А відтак, Моравецький має шанс отримати набагато більшу автономію, ніж його попередниця.

Gazeta Wyborcza припускає, що він може стати таким прем'єром, якого Польща досі не бачила.

"Ні в кого не було таких сміливих уявлень про розвиток країни, як у Матеуша Моравецького. Очікування величезні", - підсумовує польське видання.

Протести в Єрусалимі триватимуть

Ескалація насильства в Єрусалимі залишається однією з провідних тем іноземних ЗМІ.

Як відомо, місто, яке вважають своїм і ізраільтяни, і палестинці, повернулася на перші шпальти газет після того, як президент Трамп заявив про плани перенести американське посольство з Тель-Авіва до Єрусалима, визнавши його столицею Ізраїлю всупереч резолюціям ООН.

Уряд Ізраїлю привітав це рішення, а арабський світ висловив занепокоєння, що такі заяви можуть зруйнувати крихкий спокій у стосунках між палестинцями і ізраїльтянами.

Одна з провідних газет Ізраїлю Jerusalem Post публікує статтю під заголовком "Хто такий Трамп, щоб визначати наше майбутнє? Єрусалим - палестинське місто".

У ній газета розповідає про акції протесту проти рішення Трампа, які вже кілька днів тривають у Східному Єрусалимі, населеному арабами.

"Це почалося з невеликої купки жінок, які зібралися біля Дамаських воріт Старого Міста. До середини дня там були вже сотні людей, чоловіків і жінок різного віку, які гірко оплакували те рішення", - розповідає Jerusalem Post. Згодом до них приєдналася й молодь.

"Мільйон смертників ідуть до Єрусалима", "Трампе, Трампе, ти побачиш - Палестина буде вільною" - такі обіцянки лунають тепер над мурами древнього міста, веде далі газета.

Копирайт изображения AHMAD GHARABLI/AFP

Jerusalem Post наводить коментар арабського активіста Дауда Абу-Лібдеха, який вважає, що в особі пана Трампа США завдали болючого удару палестино-ізраїльському переговорному процесу.

"Адміністрація США штовхає нас, палестинців, до зневіри щодо вирішення конфлікту через утворення двох країн (Ізраїлю і Палестини. - Ред.) Не Трампові вирішувати майбутнє Східного Єрусалима. Ми, його мешканці, повинні приймати рішення про наше майбутнє", - цитує його Jerusalem Post.

Він переконаний, що США більше не можуть бути модератором в переговорному процесі: "Відтепер правила гри змінилися. Нам потрібен новий посередник у конфлікті".

На запитання Jerusalem Post, коли закінчаться протести, Дауд Абу-Лібдех відповів: "То лише початок. Завтра вони тільки зростуть".

"Ми можемо опинитися на межі нової інтіфади (повстання палестинців проти ізраїльтян. - Ред.)", - застеріг він.

Всі шляхи ведуть до Меланії?

Про зростання впливу першої леді США Меланії Трамп у Білому домі пише британська газета Times.

Ті, хто хочуть обійти жорсткий контроль за контактами з президентом, встановлений головою його адміністрації Джоном Келлі, знають, що робити: дзвонити Меланії.

"Якщо я не хочу чекати 24 години, щоби поговорити з президентом телефоном, набагато легше досягти цього через Меланію", - цитує газета свого співрозмовника.

Копирайт изображения BRENDAN SMIALOWSKI/AFP
Image caption Не знаєте, як пробитися до Дональда Трампа? Дзвонить Меланії!

Відтоді, як у червні пані Трамп переїхала з Нью-Йорка до Вашингтона, вона дедалі більше перетворюється на найближчого політичного радника президента Трампа, пише Times.

"Єдиною людиною, яка має повний контроль над Дональдом, - це Меланія, 100%", - розповів газеті Томас Баррак, один із його найстаріших друзів.

Співробітники Білого дому також поважають пані Трамп, почасти тому, що вона вже знає, як це - керувати великою мережею помічників і прислуги. Вони спростовують повідомлення, що Меланія не надто радіє своїй новій ролі.

Прес-секретар першої леді також спростував такі заяви.

"Їй подобається жити у Вашингтоні. Вона з великою шаною ставиться до ролі першої леді Сполучених Штатів. І планує використовувати свою посаду і роль, щоб допомогати дітям, а не продавати книжки", - зазначив він.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів