Огляд ЗМІ: "небезпечна ескалація" від Путіна та Газпрому

Копирайт изображения EPA

Іноземна преса у понеділок пише про такі теми:

  • "Небезпечна ескалація" від Путіна
  • Газові війни
  • Майнінг по-північнокорейськи
  • Секрет польських націоналістів

"Небезпечна ескалація" від Путіна

Ядерна риторика Володимира Путіна загрожує світу "небезпечною ескалацією", вважає Financial Times.

Видання присвячує свою редакційну статтю виступу російського президента перед Федеральними зборами, в якій зазначає, що його заяви про розробку "непереможної" зброї становлять загрозу, навіть якщо не є правдивими.

До президентських виборів в Росії залишилося кілька тижнів, і, вочевидь, пан Путін хотів вразити свій електорат, продемонструвавши якості харизматичного лідера, пише газета.

"Але він також дав зрозуміти Заходу, що Росія повертається на арену у ролі глобальної сили і не має наміру відставати від США у будь-яких спробах розширити чи модернізувати свій ядерний потенціал", - зазначає Financial Times.

З точки зору Москви, такі дії є відповіддю на "провокації" Заходу, а саме на "зазіхання НАТО на російську сферу інтересів".

Загострює ситуацію і зміна стратегії національної безпеки США, додає видання. Так, Вашингтон заявив, про те, що віднині у пріоритеті не боротьба з тероризмом, а змагання за світове лідерство.

"Зміна політики США загрожує зниженням порогу для початку ядерної війни", - пише Financial Times.

Газета також висловлює занепокоєння зниженням інтересу і Москви і Вашингтону до програм контролю над озброєнням. Тож, наразі, лишається чекати і спостерігати за тим, що трапиться коли термін дії Угоди про скорочення наступальних озброєнь (СНО-ІІІ), підписаної тодішніми президентами Дмитром Медвєдєвим і Бараком Обамою, закінчиться у 2021 році.

Виходячи з досвіду холодної війни, діалог можливий тоді, коли інтереси сторін перетинаються, навіть у таких складних питаннях, як конфлікти в Сирії та Україні. Пан Путін же обрав стратегію гри на страхах США втратити статус єдиної наддержави, підсумовує Financial Times.

Копирайт изображения Reuters

Газові війни

Російський "Газпром" пішов шляхом "ескалації на випередження", заявивши про розірвання контрактів з Україною, пише "Коммерсант".

Газовий монополіст переслідує дві цілі, зазначає газета. Перша - мінімізувати у ході переговорів з "Нафтогазом" наслідки рішення Стокгольмського арбітражу.

Друга - поставити Європу перед реальною загрозою зупинки українського транзиту у спробі зробити її більш лояльною до таких проектів, як друга гілка газопроводу "Північний потік".

Видання цитує своє джерело, за словами якого на початку 2015 року "Газпром" заявив про припинення транзиту через Україну з 2020 року і висунув ультиматум Європі: негайно будувати газопроводи для "Турецького потоку". Згодом, ключові споживачі російського газу у Західній Європі запропонували російському монополісту побудувати "Північний потік - 2", каже джерело.

Газета нагадує, що напередодні припинення поставок російського газу до України, голова "Газпрому" Олексій Міллер був у Туреччині. У компанії мету його поїздки не прокоментували.

Копирайт изображения Reuters

Майнінг по-північнокорейськи

Північна Корея заробила понад 200 мільйонів доларів на операціях з криптовалютою торік, каже колишня співробітниця Американського національного агентства безпеки Прісцила Моріучі.

У такий спосіб Пхеньяну вдалося пом'якшити вплив жорстких міжнародних санкцій на свою економіку, цитує Daily Telegraph пані Моріучі.

За її словами, криптовалюту Північна Корея отримала шляхом майнінгу (процес так званого видобутку цифрових валют) та завдяки хакерським атакам.

Фінансові експерти переконані, що країна використовує віртуальні ринки торгівлі криптовалютою для наповнення своєї економіки готівкою.

"Можу побитися об заклад, що цю крипту конвертують - в готівку чи товари, які йдуть на підтримку північнокорейської ядерної програми", - цитує видання пані Моріучі.

У Пхеньяні звинувачення у хакерстві спростовують.

Копирайт изображения EPA
Image caption На посаді прем'єр-міністра Матеуш Моравецький змінив Беату Шидло, яка пішла у відставку разом з урядом. Рішення про зміну прем'єр-міністра ухвалила партія "Право і справедливість".

Секрет польських націоналістів

Секрет популярності польських націоналістів намагається розкрити The New York Times.

Газета поспілкувалася з жителями містечка Подгуже, що на північному сході країни, шукаючи відповіді на запитання в чому полягає національна ідея Польщі.

"У християнських цінностях. Відданості батьківщині. І традиціях", - цитує видання члена місцевої ради Адама Коморовського.

За його словами, польська влада, на чолі з консервативною партією "Право і справедливість", докладає зусиль до того, аби поляки "відновили свою гідність і гордість". І в цьому її головне досягнення.

"Критики кажуть, що партія використовує демократичні методи для того, щоб підірвати позиції демократії", - пише The New York Times та додає, що у Польщі партія надзвичайно популярна.

Особливо широку підтримку її популістські заяви щодо відновлення традиційних цінностей мають у сільській місцевості, де більшість жителів прагне стабільності, особливо з огляду на зміни, які переживає Європа, зазначає видання.

Газета цитує директора Польського інституту міжнародних відносин Славоміра Дебського, який каже, що "Право і справедливість" усвідомила, що електорат у сільській місцевості можна швидко мобілізувати.

Видання додає, що за час перебування партії при владі економіка Польщі процвітає, а гроші є "важливим психологічним сигналом для суспільства".

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, ВВС Моніторинг.

Новини на цю ж тему