День святого Валентина: японські жінки проти обов'язкових подарунків чоловікам

Теми огляду преси 11 лютого:

  • В Японії жінки протестують проти обов'язкових подарунків чоловікам
  • Названо третього підозрюваного в отруєнні Скрипалів
  • Учені знайшли зв'язок між ДНК та успішністю шлюбу
  • Оксфордські вчені назвали сім правил моралі, які поділяють в усьому світі

В Японії починають скасовувати "обов'язкові подарунки" на 14 лютого

Копирайт изображения Getty Images

У Японії жінки висловили протест проти традиції так званого "обов'язкового шоколаду", який вони мають дарувати колегам-чоловікам на 14 лютого, пише британська газета Guardian.

Донедавна, ця традиція була обов'язковою, однак нині, компанії почали її скасовувати.

У такій практиці вбачають перевищення повноважень та домагання.

У свою чергу, чоловіки мають віддячити жінкам таким самим подарунком 14 березня - на свято Білого Дня, яке придумали виробники шоколаду у 80-х роках, аби підвищити продажі.

Лише 35% жінок цього року сказали, що планують дарувати колегам шоколад, згідно з опитуванням, проведеним торговельний центром у Токіо. Це у порівнянні з 56%, які планують дарувати шоколад членам родини та 36 відсотками, які таким чином хочуть привернути увагу партнера.

"До скасування традиції, ми мали турбуватися про те, скільки доцільно витратити на шоколад та кому його подарувати, тому це добре, що тепер немає цієї культури примусових подарунків", - сказала працівниця одного офісу, цитує газета Japan Today.

А продавців шоколаду, у свою чергу, такі зміни змусили обдумати стратегію реклами.

Минулого року, бельгійська компанія Godiva спричинила обурення, розмістивши рекламу на цілу сторінку однієї з газет, закликаючи компанії не примушувати жінок робити чоловікам подарунки.

"День Святого Валентина - день, коли люди зізнаються у справжніх почуттях, а не координують стосунки на роботі", - говорилося в рекламі.

Однак продажі шоколаду в Японії набирають обертів із наближенням свята, каже газета. Зокрема, японські авіалінії продаватимуть шоколад пасажирам на всіх рейсах 14 лютого; у санаторії біля Токіо відкриють шоколадний фонтан; а одна з мереж ресторанів навіть подаватиме суші з шоколадом.

Назвали третього підозрюваного в отруєнні Скрипалів

Копирайт изображения AFP/Getty Images
Image caption Підозрюваного в отруєнні Скрипалів Bellingcat/Insider також вважають причетним до отруєння болгарського бізнесмена Еміліана Гебрєва

Британська Independent розповіла про дослідження Bellingcat/Insider щодо третього підозрюваного в отруєнні Сергія та Юлії Скрипалів.

45-річний чоловік на ім'я Сергій В'ячеславович Федотов також причетний до отруєння болгарського бізнесмена Еміліана Гебрєва хімічним агентом у Софії у 2015 році, зазначає видання.

Гебрєв, ключовий працівник у збройній промисловості держави, вижив після отруєння, однак досі не вдалося встановити його нападника.

Дослідники Bellingcat встановили, що Федотов прибув у Болгарію за кілька днів до інциденту з Гебрєвом. Він також прибув до Лондона з Москви у той самий день, що й інші два підозрювані в отруєнні Скрипалів, Олександр Мішкін (Петров) та Анатолій Чепіга (Боширов), яких минулої осені ідентифікувала та сама група аналітиків.

Колишній лідер керівної партії Болгарії ГЕРБ (Громадяни за європейський розвиток Болгарії), Цветан Цветанов, сказав, що болгарські спецслужби незабаром представлять інформацію про отруєння бізнесмена перед парламентським комітетом державної безпеки, яку вони збирають разом із Великою Британією та іншими державами.

ДНК може впливати на успішність шлюбу

Копирайт изображения Getty Images

Вчені знайшли зв'язок між ДНК та якістю стосунків у шлюбі, пише газета Daily Mail.

Вони сконцентрували увагу на гені, що відповідає за окситоцин, який інколи називають "гормоном кохання".

Цей гормон, зокрема, забезпечує емоційний зв'язок матері та дитини. Його також пов'язують із позитивними якостями, як-то довіра, співчуття та товариськість.

Вчені Бінгемтонського університету в Нью-Йорку залучили до дослідження 79 пар.

Кожну пару просили обговорити протягом 10 хвилин важливу особисту проблему, не пов'язану зі шлюбом. Цю дискусію зняли на відео й оцінили, наскільки кожен з учасників просив та проявляв "позитивну" емоційну підтримку за такими критеріями, як розв'язання проблем та активне слухання.

У кожного учасника також взяли зразок слини, аби з'ясувати структуру гену окситоцину.

Вчені встановили, що чоловікам зі специфічним варіантом цього гену (генотипом ТТ) було важче інтерпретувати поведінку жінки як позитивну. До речі, ця сама структура гену відповідає за когнітивні розлади, зокрема, аутизм.

Однак, автор дослідження Річард Метсон не рекомендує проводити "відбір" чоловіків лише за генотипом.

По-перше, відсутність чутливості в чоловіків із генотипом ТТ може бути корисною, оскільки це може "затупити" образливі слова під час сварки.

По-друге, додає вчений, гени впливають на цілу низку характеристик. "Думати, що один ген може забезпечити ідеальний шлюб або зламати його - це недооцінка складності генетики та шлюбу", - каже пан Метсон.

"Тож, відкидати потенційних партнерів на базі генотипу не має сенсу", - додає вчений.

Усі культури поділяють однакові моральні цінності

Копирайт изображения Getty Images

Усі культури поділяють сім основних правил моралі, цитує дослідження Оксфордського університету британська Telegraph.

Це правила: допомагати родині, допомагати групі, відповідати взаємністю на допомогу, бути сміливим, поважати старших, справедливо розподіляти ресурси та поважати власність інших.

Такі правила поділяють всі культури - від мисливсько-збиральницьких до передових західних цивілізацій, кажуть дослідники.

"Усі повсюди мають спільний моральний кодекс", - цитує газета старшого дослідника Інституту когнітивної та еволюційної антропології в Оксфорді, доктора наук Олівера Скота Кері.

"Навіть якщо деякі риси видаються правими або консервативними - наприклад, повага до старших - люди лівих поглядів також поділяють групову лояльність та повагу до чогось або когось. Ці сім правил здаються універсальними, тому що люди в різних культурах натрапляють на однакові соціальні проблеми".

Загалом учені дослідили 60 культур, пише газета. Це найбільше за всю історію дослідження моралі.

Однак, деякі культури дотримуються окремих правил більше, ніж інші, додає газета. Наприклад, етнічна група Амхара в Ефіопії не дозволяє поступатися інтересами родичів, тоді як у Кореї, навпаки, існує культура взаємодопомоги між групами та сусідами.

До того ж, учені мають перевірити ці результати на практиці у польових умовах, а не тільки спиратися на історичні описи давніх культур, каже інший дослідник, професор Гарві Вайтхаус.

"У майбутньому, якщо антропологи хочуть серйозно зайнятися вивченням моралі, вони мають збирати нову інформацію більш систематично, у польових умовах", - цитує Вайтхауса газета.

Огляд підготувала Маргарита Малюкова, Служба Моніторингу BBC

Хочете отримувати найцікавіше в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Новини на цю ж тему