День, коли влада затремтіла. Світові ЗМІ - про ситуацію в Білорусі

Білорусь

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Демонстранти називають Олександра Лукашенка "Саша 3%" і стверджують, що це його реальний рівень підтримки в країні

Вибори в Білорусі опинилися у фокусі закордонної преси. ЗМІ пишуть про передбачувані результати, затримання активістів та безпрецедентний спротив білорусів, яких влада намагається розігнати.

Чимало видань вказують, що цього разу Олександр Лукашенко стикнувся з найбільшим викликом за всю свою політичну кар'єру.

Оголошені результати екзит-полу спричинили безпрецедентні протести в містах по всій країні, "створивши найбільшу загрозу для Лукашенка, якого часто називають останнім диктатором Європи", пише британська Guardian.

Видання зазначає, що сутички з правоохоронцями, що сталися в неділю ввечері, - чи не найбільші в історії країни.

"Єдина зброя - сила"

Неділя, 9 серпня, увійде до підручників з білоруської історії, вважає французька Le Monde: "Якщо не як дата, коли змінилася влада Олександра Лукашенка, то принаймні як день, коли вона затремтіла перед людьми, налаштованими захистити своє право на голос".

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Під час протестів вночі затримали 3000 людей і десятки отримали поранення

Вибори "нагадували фарс", "але інакше навряд чи могло і бути", пише видання, зазначаючи, що найсерйозніших опонентів Лукашенка змусили залишити країну або кинули за ґрати.

Та цього разу його перемога схожа на поразку, пише Le Monde.

"Ослаблений винахідливою опозицією, яка підняла безпрецедентний народний рух, автократ демонструє чіткіше, ніж будь-коли, що єдина зброя, яка в нього досі є, - це сила", - пише видання.

"Розігнавши великий натовп, поліція безжально атакувала менші групи протестувальників у центрі Мінська в наступні кілька годин", - повідомляє Telegraph.

Лукашенко очікував на хвилю антиурядових протестів і відправив тисячі правоохоронців та бронетехніку по всій столиці, аби зачистити райони міста від машин та пішоходів.

"Військові вантажівки з поліцейськими ховалися на бокових вуличках, заблокованих для автомобільного руху. Військові патрулювали траси, що вели до столиці. Навіть ворота багатьох житлових комплексів, що виходили на головну вулицю Мінська, заблокували в неділю вранці", - пише газета.

Передбачувані результати

Зовнішні спостерігачі за виборами вказували на високу явку, особливо під час кількох днів дострокового голосування, як на можливу ознаку фальсифікації, пише Washington Post.

З 1995 року вибори Лукашенка не визнавали вільними і чесними, і аналітики очікували, що офіційні результати будуть на його користь, пише американська газета.

Автор фото, Getty Images

Західні видання нагадують, що незалежних міжнародних спостерігачів на виборах не було.

Спостерігачі приїхали лише з Росії, Азербайджану та кількох інших країн "з сумнівною демократією", пише New York Times.

А у результатах голосування насправді ніхто не сумнівався, як і під час попередніх виборів, зазначає видання.

"Пан Лукашенко контролює підрахунок голосів, розгалужену систему безпеки та галасливу державну медіамашину, які непохитні у своїй підтримці президента та неповазі до його конкурентів. Стикнувшись з найбільшим вираженням невдоволення за 26 років свого єдиновладного правління, він сподівався повернути свою країну до передбачуваного політичного ритму, який утримував його при владі", - пише NYT.

"Лукашенко вже давно втратив зв'язок з людьми. Він звик фальсифікувати вибори і щиро не розуміє, що викликає таке незадоволення. Він звик все пояснювати зовнішнім втручанням ", - цитує Wall Street Journal політолога Олександра Федуту.

На думку аналітиків та лідерів опозиції, перемога Лукашенка не зможе приглушити гнів, який піднявся через проблемну економіку, порушення прав людини президентом та нехтування пандемією коронавірусу, зазначає видання.

Лукашенко і Росія

Колишній керівник колгоспу, Лукашенко мав справжню підтримку на початку свого правління, привабивши виборців збереженням багатьох аспектів радянської економіки, зокрема великої, хоч і неефективної, галузі промисловості, що належала державі, пише New York Times.

"Завдяки цьому Білорусь змогла уникнути хаосу, в який занурилися такі колишні країни Радянського Союзу, як Росія та Україна у 1990-х, коли кілька людей за допомогою зв'язків та корупції змогли збудувати величезні статки, в той час як мільйони інших опинилися в бідності", - пише газета.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Та з часом його політика ставала все менш популярною, оскільки білоруській економіці бракувало зростання та модернізації.

Оскільки Росія все менше прагнула фінансово підтримувати Білорусь за допомогою знижок на нафту, економіка занурилася у кризу, а з нею - і популярність Лукашенка, зазначає New York Times.

Зараз Лукашенку потрібно дати раду погіршеним відносинам з давнім могутнім союзником Білорусі Росією, пише Washington Post.

"Тертя між двома країнами почалося, коли Росія минулого року почала інтенсивніше тиснути щодо створення союзної держави з Білоруссю - і Лукашенко чинив опір", - зазначає газета.

Чимало видань згадують про інцидент із затриманням бойовиків ПВК "Вагнер" як ознаку погіршення стосунків з Росією.

Втім, французька Le Figaro зазначає, що Лукашенко та Путін вже домовилися владнати інцидент, поговоривши телефоном напередодні виборів.

"Непередбачуваний Лукашенко залишається найкращим варіантом для свого російського союзника", - зазначає видання.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Розгон демонстрантів може зіпсувати відносини з Заходом

А от із західними країнами після останніх подій відновити стосунки буде складно.

"Зростання репресій стало випробуванням для потепління, яке розвинулося в останні роки між Заходом та Білоруссю", - пише Wall Street Journal.

Огляд підготувала Ганна Чорноус, BBC Monitoring

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!