Чи вигідна Кремлю інтервенція в Білорусь

Лукашенко

Автор фото, Getty Images

Євросоюз скликає саміт щодо Білорусі, а західні ЗМІ пишуть, що події в країні все більше нагадують останні дні румунського диктатора Ніколае Чаушеску.

19 серпня лідери країн-членів ЄС проведуть екстрений саміт для обговорення позиції щодо Росії та її можливого втручання у ситуацію, що склалася в Білорусі.

Про це у Twitter повідомив президент Європейської Ради Шарль Мішель.

"Народ Білорусі має право ухвалювати рішення щодо свого майбутнього та вільно обирати свого лідера", - написав політик.

The Guardian зазначає, що буквально тиждень тому ідея скликати саміт щодо Білорусі здавалася малоймовірною. Але стрімкий розвиток подій, зокрема посилення протестів та звернення Олександра Лукашенко до Володимира Путіна з проханням зберегти його режим, змінила погляди Брюсселя.

Видання цитує міністра закордонних справ Литви Лінаса Лінкявічуса, який наполягає на необхідності дати Москві чіткий сигнал, що ЄС проти військової інтервенції у Білорусь.

"Сподіваюся, що це нереалістично і цього не станеться, але я не можу виключати (цього. - Ред.), не можу заперечити, тому що це обговорюється публічно", - сказав міністр у коментарі The Guardian.

Попри усвідомлення європейськими лідерами загрози втручання Росії, видання зазначає, що у Європарламенту не так вже і багато важелів впливу на білоруську владу.

Санкції, роботу над якими європейські лідери погодили минулого тижня, навряд запровадять раніше кінця наступного тижня, пише The Guardian з посиланням на європейського дипломата, який прогнозує, що на погодження списку імен може піти щонайменше місяць.

Ризики для Кремля

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

У російських ЗМІ до імовірності військової інтервенції ставляться скептично.

"Московський комсомолець" пише про "кінець влади" Лукашенка, а "Новая газета" перераховує загрози таких дій для Кремля.

Серед них видання називає: брак коштів у російської влади для силового втручання, адже Білорусь потребуватиме ще більшої фінансової підтримки, ніж Крим; остаточна зупинка проєктів з нормалізації відносин із Заходом, у тому числі продовження співпраці з США; ризик нажити нового ворога у вигляді білоруського народу замість дружньої сусідньої країни.

Низка західних ЗМІ, своєю чергою, проводить паралелі між білоруським президентом та румунським комуністичним лідером Ніколае Чаушеску, якого після трибуналу розстріляли з дружиною у 1989 році.

Так The Times пише, що білоруські протести "нагадують останні дні Чаушеску".

"Проте жахлива смерть для президента виглядає малоймовірною, з огляду на більш широкі настрої населення. Попри жахливу хвилю жорстокості з боку поліції проти них, протестувальники у Мінську займають миролюбну позицію", - пише видання.

Такі ж порівняння робить і New York Times.

"У сценах, що нагадують народне повстання у 1989 році для повалення румунського диктатора Ніколае Чаушеску, який здавався непереможним, столиця Білорусі Мінськ, давно відома спокійною атмосферою та порядком, відкинула десятки років страху та заговорила з простою та наполегливою вимогою: диктатор має піти", - пише видання.

У своїй редакційній статті The Guardian пише про "кінець" влади Лукашенко.

"Є достатньо підстав вважати, що це кінець для Лукашенко. Але дорога попереду - непевна та сповнена небезпек", - підсумовує видання.

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, Служба моніторингу ВВС

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!