"Москва робить, що хоче". Західні ЗМІ про отруєння Навального

Навальний

Автор фото, Getty Images

Заява німецької влади про те, що російський опозиціонер Олексій Навальний був отруєний бойовою речовиною групи "Новачок", не залишила сумнівів щодо того, хто за цим стоїть, пише західна преса. Ситуація вимагає належної реакції від міжнародної спільноти.

Напередодні уряд Німеччини засудив отруєння політика і звернувся до російської влади з вимогою пояснити те, що сталося. Зі схожою заявою виступила канцлерка Ангела Меркель.

Навальний наразі перебуває у відділенні інтенсивної терапії берлінської клініки "Шаріте". Туди його доправили через два дні після того, як він впав у кому на борту літака, що летів з Томська в Москву майже два тижні тому.

Російська сторона наполягає, що в аналізах, які в опозиціонера взяли в лікарні в Омську, не знайшли слідів отруйних речовин.

"Рука Москви"

"Хоча Ангела Меркель і не сказала це прямо, але у західних лідерів тепер може не лишатися і краплі сумніву: докази ведуть безпосередньо до Москви та її секретних шпигунських агентств. І до дверей самого Володимира Путіна", - пише британська Guardian.

"Новачок" - не з тих отрут, які можна купити в магазині. Його розробляли радянські вчені під час Холодної війни у закритих лабораторіях. Це прерогатива лише однієї держави - Росії, пише газета.

Незрозуміло, хто стояв за отруєнням Навального - ГРУ чи ФСБ. Але у будь-якому випадку, вибір отрути - не випадковий: "Це візитівка - не просто натяк, а яскрава неонова вивіска. Використовуючи "Новачок", Москва погрожує і висловлює презирство, демонстративне за своїм характером, що спрямоване як до Заходу, так і до критиків всередині країни, які зазнають тиску".

"Кремль або ні, але знахідка "Новачка" у тілі найважливішого опонента Путіна - це ще одна ознака причетності впливових російських високопосадовців", - пише німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Олексій Навальний перебуває у берлінській клініці "Шаріте" вже майже два тижні

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Видання Die Welt згадує про історію політичних вбивств у Радянському Союзі та Росії. "Нервово-паралітична речовина, яку використали у нападі на Олексія Навального, вказує на довгий список політичних жертв Кремля. Зрештою, секретні служби Сталіна досягли майстерності в тому, як змусити критиків замовкнути", - пише німецька газета, називаючи Путіна "послідовником Сталіна".

Цей інцидент показав, що "Москва робить, що хоче. Тому що вона це може", пише оглядач Die Welt в іншій статті видання. "Такі вбивства - це не випадковість, а послання: якщо ви нам заважаєте, ми вас спіймаємо. Навіть роки потому. Без обмежень, без пробачення", - зазначає автор.

"Я на 100 відсотків упевнений, що рішення такого масштабу ухвалюються не губернаторами або дрібними посадовцями. Наказ про отруєння Навального повинен був іти згори", - заявив німецькому виданню Spiegel міністр оборони Естонії Юрі Луйк.

"Уряду Німеччини тепер варто визначитися, як вести справи з режимом, який відверто готовий позбавлятися своїх найзапекліших критиків. З режимом, ворогів якого вбивають навіть за межами Росії. І з режимом, який продовжує ставати державою-ізгоєм і темним супротивником Європи", пише видання.

Дипломатична криза?

Саме "Новачком" отруїли колишнього російського агента Сергія Скрипаля два роки тому у Британії. Той випадок скінчився серйозною дипломатичною кризою між Європою та США з одного боку та Росією з іншого, та взаємним висланням 120 дипломатів, нагадує французька Le Figaro.

Західна преса очікує міжнародний скандал і цього разу.

Берлін більше не може обмежуватися лише критикою, пише німецька газета Sueddeutsche Zeitung. "Речовина, якою отруїли російського опозиціонера Навального, вказує на Кремль. Це має стати переламною точкою у європейській зовнішній політиці. Німеччина повинна цим зайнятися", - пише видання.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Ангела Меркель заявила, що отруєння Навального - це спроба змусити його замовчати

"Зараз для Берліна "Новачок", без сумніву, - це підпис Володимира Путіна. Німеччина, здається, більше не хоче задовольнятися лише дипломатичними каналами. Особливо зважаючи на те, що велика частина суспільства вважає, що Меркель та її союзники мають припинити свою політику невтручання, завдяки якій російські спецслужби продовжують прибирати опонентів президента Путіна, не боячись покарання. Тепер німецький уряд чекає на "належну" реакцію від європейських партнерів та НАТО", - пише французька Liberation.

"Новачок" - це ще одне випробування для Заходу, вважає оглядач польського видання Rzeczpospolita.

Він зазначає: "У Німеччини є серйозна проблема, у Заходу є серйозна проблема, у нас є серйозна проблема".

На думку оглядача, реакція визначатиме як інші не західні країни, і не лише Кремль, будуть ставитися до Заходу: "Якщо це будуть лише порожні слова, ми покажемо наскільки ми слабкі. Ми заохотимо більше замахів на вбивство".

Криза російсько-німецьких відносин

Ангела Меркель давно представляє себе перед партнерами в НАТО єдиною людиною, яка може спілкуватися з президентом Росії. Але зараз вона зіштовхнулася з жорсткою реальністю, адже її відносини з Путіним, які ретельно вибудовувалися, виходять з-під контролю, пише оглядач Марк Алмонд у Daily Mail.

Неочікувано над нею нависли відлуння минулих російсько-німецьких криз. Як і у 1914 та 1941 роках, дві країни балансують на краю прірви, пише видання.

Меркель та Німеччина можуть заплатити високу економічну ціну за своє втручання. Путін звик до ризикованої гри у справах із Заходом, але для Меркель характерний ретельний розрахунок кожного кроку і у внутрішній, і у зовнішній політиці.

Після замаху на Навального та його шпиталізації в Берліні вона опинилася між двох вогнів - західними "яструбами" щодо Росії, в першу чергу Великою Британією та США, і небезпечно непередбачуваним Путіним, вважає Алмонд.

Але Німеччина міцно зв'язана з Росією економічно, зокрема завдяки постачанню енергоносіїв, пише оглядач.

З часу захоплення Путіним Криму у 2014 році західні союзники Німеччини незадоволені через "Північний потік". Тож Меркель не варто сподіватися на розуміння з боку інших країн-членів НАТО або ЄС.

Тепер вона повинна зробити важкий вибір замість висловлювання гострої критики на адресу Росії, пише Алмонд.

Оглян підготувала Ганна Чорноус, Служба моніторингу BBC

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!