"Це катастрофа". Західна преса про скандал навколо AstraZeneca

"Це катастрофа". Західна преса про скандал навколо AstraZeneca

Автор фото, Unsplash

Рішення низки європейських країн - зокрема Німеччини, Італії та Франції - призупинити використання вакцини компанії AstraZeneca через дані про тромбоз у деяких щеплених викликало серйозне занепокоєння у західній пресі.

Газети попереджають, що рішення ставить під загрозу надії Євросоюзу перемогти пандемію вже цього року, адже за темпами імунізації ЄС і без того відстає як від Великої Британії, так і від США.

Також журналісти цитують експертів, які не бачать прямого зв'язку між вакцинацією AstraZeneca і тромбами та попереджають, що ризик побічних ефектів у вигляді тромбозу значно нижчий, ніж померти від ковіду.

Але навіть якщо зрештою з'ясується, що препарат від британсько-шведської компанії є цілком безпечним, довіри до нього значно поменшає, наголошують газети.

Майбутнє вакцинації в ЄС під питанням

Французька газета Le Monde припускає, що скандал навколо AstraZeneca може суттєво ускладнити подальшу вакцинацію від коронавірусу в ЄС.

На думку видання, навіть якщо Європейське агентство з лікарських засобів підтвердить безпечність вакцини, довіру з боку європейців вже підірвано - тим більше, що дехто з них і без того вважав її "підозрілою".

"Протягом минулих тижнів уряди Німеччини і Франції не шкодували сил на те, щоб переконати населення в ефективності та безпеці вакцини від AstraZeneca... Обидві країни відмовилися від свого початкового рішення не дозволяти її використання на людях старше 65 років", - нагадує Le Monde.

Газета Liberation цитує французьких експертів, які виступили категорично проти рішення призупинити щеплення AstraZeneca. Один з них навіть назвав нововведення катастрофою, а інший пов'язує його з політикою - мовляв, уряди хочуть перекласти відповідальність за потенційні проблеми на ЄС.

Автор фото, Jeff Overs / BBC

На думку цих фахівців, доказів того, що вакцинація преператом викликає тромбоз, наразі немає.

Про критику рішення з боку медиків пише і німецька преса. Газети попереджають, що воно ставить під загрозу всю кампанію з вакцинації в країні.

"Перевірити повідомлення про інциденти після щеплень вакциною AstraZeneca - правильне рішення. Але не можна забувати те, як добре працює вакцина", - зазначає видання Sueddeutsche Zeitung.

"Якщо вакцину дійсно припинять використовувати, це матиме фатальні наслідки для німецької програми вакцинації. І без того низька швидкість знизиться ще більше", - додає газета.

Британська преса на боці AstraZeneca

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Чимало британських газет стали на бік розробників вакцини, наголошуючи, що наразі немає наукового підтвердження зв'язку між вакцинацією і виникненням тромбів.

"Люди завжди помиратимуть. У людей будуть інсульти, серцеві напади і, так, тромби. Це стається не тому, що вакцини небезпечні. Це тому, що небезпечне саме життя", - наголошує газета The Times.

Видання зазначає, що "дивні події" траплялися під час масштабної вакцинації задовго до пандемії коронавірусу.

Наприклад, коли у Британії почали масово щеплювати молодих дівчат від вірусу папіломи людини у 2009 році, одна з них померла за кілька годин після введення препарату. Подія викликала значне занепокоєння в країні, але зрештою з'ясувалося, що у померлої була недіагностована пухлина, нагадує газета.

Як зазначає The Times, станом на 8 березня AstraZeneca повідомила про 15 випадків тромбоемболії легеневої артерії та 22 випадки тромбозу глибоких вен після вакцинації в ЄС та Великій Британії.

"Для контексту, у Великій Британії щороку стільки ж людей кажуть, що їх вдарило блискавкою", - констатує видання.

З такою інтерпретацію даних погоджується і Daily Mail. Газета пише, що ця цифра - 37 випадків - навіть нижча, ніч очікувала AstraZeneca.

Автор фото, Unsplash

Поки що Європейське агентство з лікарських засобів вивчає 30 скарг щодо тромбів, які діагностували у вакцинованих на континенті.

"Але цифра 30 - з п'яти мільйонів - свідчить про те, що таке ускладнення виникло у одного зі 167 тисяч людей", - пише газета.

"Експерти називають рішення призупинити використання вакцини безрозсудним і кажуть, що ризик підхопити ковід, який вбиває одного з 200 людей і з набагато більшою вірогідністю спричиняє тромби, є значно вищим", - додає Daily Mail.

Ще одна провідна британська газета, Daily Telegraph, називає суперечки навколо використання вакцини від AstraZeneca в Європі хаосом.

"Це стало ще однією кризою, що спіткала кампанію з вакцинації у Європі, яка вже постраждала через затримки і дефіцит у поставках. А також - новим сюжетним поворотом у непростих стосунках між AstraZeneca і Євросоюзом", - пише газета, згадуючи про суперечки між Брюселем та компанією через неспроможність останньої забезпечити поставку домовленої кількості доз.

Тепер, як кажуть експерти, план ЄС вакцинувати 75% дорослого населення до 21 вересня може опинитися під загрозою, попереджає Daily Telegraph.

Нова криза посеред третьої хвилі

Як пише американська New York Times, суперечки про використання вакцини AstraZeneca виникли у найгірший час - європейські країни потерпають від "третьої хвилі" пандемії, а за рівнем вакцинації вони суттєво відстають і від Великої Британії, і від США.

"Провідні імунологи в понеділок висловили занепокоєння рішенням кількох великих європейських країн призупинити використання AstraZeneca і попередили, що воно тільки ускладнить процес вакцинації, адже додасть сил тим, хто скептично ставиться до вакцин", - наголошує газета.

Ситуація ускладнюється тим, що Європою ширяться нові штами, які є більш заразними, ніж попередні варіанти. Їхнє поширення вже змусило уряди вводити більш жорсткі обмеження - в деяких країнах це вже третій або навіть четвертий локдаун, пише видання.

"Тиша на вулицях Рима і інших міст викликає моторошні спогади про події річної давнини, коли Італія закрилася першою серед європейських країн. А також засвідчує те, наскільки незначним, на жаль, є прогрес, якого вдалося досягти у боротьбі з пандемією за цей час", - констатує New York Times.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!