FT: транзит газу для ЄС - найважливіше

Британські газети

Надійність постачання газу до Європи стане одним із вирішальних чинників, що визначить ставлення ЄС до України – пише Financial Times у статті “Час визначатися із політикою ЄС по відношенню до України.”

Часопис пише, що зі всіх пострадянських країн, жодна, крім Росії, не має такого вирішального значення для Європи, як Україна, і жодна настільки ж не випробовує терпіння європейців.

На підтвердження важливості України для ЄС, Financial Times нагадує, що саме через українську територію проходить до 80% російського газу, який купують європейські країни. Видання також нагадує про сподівання на “перемогу права та економічне процвітання,” якого очікували після “помаранчевої революції” 2004 року. Проте, як пише FT, економічна криза боляче вразила українську економіку, яка виживає завдяки 16-ти мільярдному кредиту МВФ, але “найгірше те, що “помаранчева революція” не впоралася із корупцією, яка глибоко вразила ділове життя країни, особливо, енергетичний сектор.

Корупція нерозривно пов’язана із особистими чварами та напівлегальними домовленостями із представниками російських інтересів, які спотворюють політичне життя в Україні.

У Євросоюзі відчувають роздратування та безпорадність. Січнева газова криза давно минула, а українська влада так нічого не зробила для більшої прозорості енергетичного сектора,” – пише Financial Times. Часопис також припускає, що вирішальним моментом, коли ЄС може визначитися із своїм подальшим ставленням до України, може бути січень 2010 року, коли в Україні відбуватимуться президентські вибори.

Якщо їх учасники – переможці та ті, що програють, - не зможуть продемонструвати “дорослого” ставлення до результатів виборів, іміджу України в очах Брюсселя буде нанесено непоправної шкоди – вважає FT, і попереджає, що такий розвиток подій може позбавити Київ останніх друзів у ЄС: "Якщо січневі вибори відбудуться не належним чином, уряди країн ЄС можуть відвернутися від Києва, що послабить шанси на підписання угоди про асоціацію та вільну торгівлю."

"Вже зараз Німеччина та Франція гальмують приєднання України до структур Європейського енергетичного співтовариства, метою якого є інтеграція енергетичних ринків Європи та гарантії безперервності поставок. Більше того, Польща, яка раніше завжди захищала інтереси України у ЄС, більше не хоче терпіти те, як повільно Україна готується до Євро 2012.У Словаччині все ще роздратовані тим, що її громадяни були змушені мерзнути через припинення постачання газу минулої зими,” – пише Financial Times, і попереджає, що хоча зараз Київ все ще має друзів у Євросоюзі, шальки терезів будь-якої миті можуть схилитися у поганий для України бік.