FT: виборці вирішать - Красуня чи чудовисько?

Янукович і Тимошенко біля Секретаріату президента, 2006р.
Image caption Фото з архіву

Файненшіал Таймс рівно за місяць до президентських виборів в Україні вміщує статтю про «битву» Юлії Тимошенко й Віктора Януковича.

Газета пише, що якби українська політика була новорічною виставою, то вона називалася б «Красуня і чудовисько».

Газета розповідає, що «запаморочливий» настрій часів Помаранчевої революції в Україні змінили внутрішня політична боротьба, спалах корупції та економічної кризи.

FT наводить дані фінансованого США опитування Ifes, згідно з яким 74% українців вважають, що Україна прямує курсом нестабільності, тоді як 2005-го року ця цифра становила 13%.

Пані Тимошенко, можливо, «виглядає як казкова принцеса, але вона далеко не є невинною». Газета нагадує, що вона заробила свій капітал та «темній» торгівлі газом у 90-х роках і стала провідним кандидатом, «обігравши» Віктора Ющенка.

ФТ цитує радника Юлії Тимошенко Олександра Гінзбурга, який каже: «Вона показала, що може керувати. Вона ефективно працюватиме з першого дня».

«Надто ефективною», - кажуть критики, які вбачають у неї авторитарну жилку, маючи на увазі її бажання змінити Конституцію.

«У багатьох країнах» - пише газета – «пан Янукович після кампанії 2004-го року втратив би будь-яку довіру. Але він утримався на центральній арені, утримавши контроль над Партією регіонів і? зберігши зв’язки з мільярдерами.»

Газета пише, що «колишній водій вантажівки» за допомогою західних фахівців піару намагався модернізувати свій політичний імідж.

Його радник Сергій Льовочкін каже, що пан Янукович змінився: «Тепер він за демократію. Він – за свободу слова і за верховенство закону».

Ділові люди, пише газета, мають сумніви щодо «ідеологічної зміни» Януковича. Але багато хто вважає його більш передбачуваним, ніж Тимошенко. Їх турбує «її популістський підхід до економіки» і, як приклад, наводить плани запровадити обмеження на ціну імпортних ліків (на які Ющенко наклав вето).

Файненшіал Таймс пише, що у разі перемоги Тимошенко, їй буде легше забезпечити послідовність. Януковичу, вважає газета, більше часу забере сформувати кабінет і він може постати перед парламентськими виборами, якщо його уряд не здобуде більшості.

У питаннях зовнішньої політики обидва кандидати дистанціювалися від прозахідних планів Ющенка вступити до НАТО, «які не дали результатів, а лише антагонізували Москву».

Пані Тимошенко хвалиться гарними стосунками з Путіним, але пана Януковича давно вважають найбільш проросійським з лідерів. Але й він каже, що хоче перегляду газових контрактів.

ФТ наводить дані опитувань, згідно з якими у разі як Тимошенко і Янукович вийдуть у другий тур виборів, пан Янукович набере 40-45%, а Юлія Тимошенко – 25-35%.

Третім, за даними опитування, буде Сергій Тігіпко, колишній банкір, якого підтримує «урбаністична еліта». Він позиціонує себе як потенційний прем’єр з тим, хто переможе на виборах.

«Але лише виборці вирішать чи це буде Красуня, чи чудовисько» - підсумовує FT.