FT: рішення посеред розчарувань

"Рішення у розчаруванні" - під таким заголовком Financial Times вмістила розлогий аналіз передвиборчих настроїв в Україні.

Автори Стефан Ваґстиль і Роман Олеарчик пишуть, що посеред економічної розрухи і політичного розбрату в Україні нічого не залишлося від оптимізму 5 років тому, а президентські вибори можуть підштовхнути Київ до Москви.

Financial Times пише на початок про феномен Василя Противсіх, місцевого чиновника з Івано-Франківська, який змінив прізвище в пошуку своїх 15 хвилин слави. Висунення його кандидатури, на думку газети, свідчить про глибину, до якої скотилася українська політика перед першими президентськими виборами від часу Помаранчевої революції 2004-го.

Незважаючи на розчарування української громадськості, ці вибори мають велике значення для України, стратегічно важливої держави між Росією і ЄС, яка до початку економічної кризи була одним із провідних нових ринкових країн континенту.

Новому президенту доведеться забезпечити політичну стабільність, оздоровити підірвану рецесією економіку, підтримувати співпрацю з МВФ і балансувати конкуруючі зовнішньополітичні вимоги Москви і заходу. Financial Times пише, що політична програма переможця виборів має менше значення, ніж його чи її здатність стабілізувати політичний порядок для відновлення економічного росту.

Image caption Колись герой революції, нині президент Ющенко вкрай непопулярний

Хо чи би хто виграв у другому турі виборів 7 лютого, пише Financial Times, у найбільшому програші буде нинішній президент Віктор Ющенко, який не набирає і 5% голосів у соцопитуваннях. Герой Помаранчевої революції, який замінив режим президента Кучми багатопартійною демократією, втратив довіру громадськості через неспроможність запровадити контроль над корупцією чи утвердити його авторитет над суперниками - включно з його прем'єр-міністром Юлією Тимошенко чи його суперником 2004-го Віктором Януковичем.

Крім того, героїчна репутація президента була підірвана певними явно негероїчними фінансовими викриттями. Пані Тимошенко звинуватила його "оточення" в корупційному збагаченні за рахунок непрозорої торгівлі газом. Пан Ющенко такі твердження відкидає.

Financial Times пише, що десятки тисяч українців, які 2004-го вийшли на вулиці після минулих президентських виборів, гірко розчаровані. Один із них, 56-річний підприємець Борис Кривицький, каже: "Ідеали, за які ми виступили в часи Помаранчевої революції, були правильні, але ми припустилися помилки, довірившись не тим лідерам. Нічого не зміниться, поки ми не очистимо свою країну від бандитів".

На велику лють пана Ющенка, фаворитами перегонів є пан Янукович і пані Тимошенко. Вони дуже відрізняються за стилем, але не надто - за програмами чи за енергійністю прихильників, спраглих переваг, які дає влада.

Financial Times зупиняється на кожному з провідних кандидатів: 59-річний Віктор Янукович за допомогою американських радників змінив свій імідж - і тепер є демократом; він навчився виступати перед людьми, слухати і усміхатися. В інтерв'ю часто послуговується влучними фразами. 49-річна Юлія Тимошенко послідовно затьмарювала Віктора Ющенка, відколи виступила з ним пліч-о-пліч під час Помаранчевої революції.

В очах критиків вона є непередбачуваною популісткою з авторитарними замашками. Представники бізнесу не можуть забути її погрозу 5 років тому повернути у власність держави багато приватних підприємств. Торік її хвалили за боротьбіу з економічною кризою і відносини з МВФ. Але представники бізнесу нарікають на її потяг до прямих інтервенцій у роботу ринків з погрозами обмежити ціни і прибутки в ключових галузях включно із сільським господарством.

Багато підприємців також скептично налаштовані щодо цілі панi Тимошенко змінити Конституцію, щоби покласти край поділові влади між президентом і парламентом, повернувши сильне президентське правління. Хоча шанси провести такі реформи через поділений парламент низькі, багатьох непокоїть навіть цей задум, пише Financial Times.

Навіть деякі ліберали, які підтримували Помаранчеву революцію, тепер віддають перевагу Януковичу як менш поганому вибору. Соціолог Ілько Кучерів: "Якщо в нас президентом буде Янукович, це буде сором для України. Але він не настільки цинічний, як Юлія. Наша парламентська демократія недосконала, але вона в засаді краща за будь-які альтернативи."

Image caption Вичавлений помаранч

Однак ціною перемоги Януковича на виборах може стати подальша політична непевність, бо пані Тимошенко має хоч невелику, але більшість у парламенті. За словами його помічника С.Льовочкіна, Віктор Янукович намагатиметься використати найменший шанс для формування коаліції. Інакше - дострокові парламентські вибори, а це означає, ще більше неспокою. Американський банк JPMorgan вважає цей ризик настільки серйозним, що підтримує Тимошенко, вважаючи, що вона швидше, ніж Янукович, зможе стабілізувати становище.

На завершення статті Financial Times пише, що перемога Януковича чи Тимошенко багато не змінить. Найбільша надія України зараз у тому, що новий президент забезпечить стабільність, якої так бракувало минулі 5 років.