"Індепендент" про справу Івана Дем'янюка

Собібор
Image caption Тут полягло 29 тисяч євреїв

"Індепендент" переказує події у Мюнхенському суді, де п'ять годин давав свідчення колишній в'язень табору смерті Собібор 82-річний Томас Блатт.

Головний свідок у справі проти Івана Дем'янюка, який, як вважають прокурори, був охоронцем СС у Собіборі, заявив, що "без українських охоронців фабрика смерті не функціонувала б".

На слуханнях, що називають останніми у справах Голокосту, був і сам 89-річний Дем'янюк.

Його поява "межувала із фарсом", пише газета, він не вимовив жодного слова і часом здавалося, що він спить у своєму інвалідному візку із насунутою на очі бейсболкою.

На обвинуваченого народженого в Україні Дем'янюка зважали мало, оскільки увага була прикута до Томаса Блатта і його споминів, які змушували багатьох у судовій залі здригатися.

У найменших деталях пан Блатт розповідав епізоди, які не дають йому можливості залишити Собібор ось уже 67 років.

Поміж них - те, як 120 українських есесівців заганяли євреїв кнутами і кийками на "дорогу до раю", що вела до газових камер.

"Коли охоронці поверталися, на їхніх чоботях була кров, - розповідав Томас Блатт, вони оточували в'язнів і стріляли без розбору. Ми їх боялися, вони були гірші за німців. Вони були найголовнішим персоналом у Собіборі".

Суд, що почався у грудні триває. Вироку очікують у травні.