Economist: пішовши у відставку, Тимошенко допоможе Україні

У сьогоднішньому номері впливового британського тижневика 'The Economist' одразу дві статті про Україну та результати президентських виборів.

Головний висновок обох публікацій: українська мирна революція зіпсувалась (можна навіть перекласти скисла - Бі-Бі-Сі), тому що лідер України був не достатньо жорстким. Видання аналізує, що 5 років тому, під час Помаранчевої революції, виглядало, що Україна здійснить перехід від пост-радянської олігархії до сучасної демократії. Але 7 лютого, Віктор Янукович, який програв вибори 2004-2005 років, став переможцем з другої спроби, хоча і його опонент Юлія Тимошенко відмовляється наразі визнати поразку.

Видання твердить, що результати виборів на перший погляд видаються неймовірною зрадою Помаранчевої революції. Хоча й перші ознаки таких можливих результатів з'явились ще під час ейфорії революції. Україна, твердить 'The Economist', - це чудовий приклад, як укріпити здобутки революції - і як потім їх змарнувати, розпорошити.

Видання критикує ще чинного президента Ющенка за те, що він не спромігся покарати практично нікого за серйозні злочини, про які він говорив на Майдані, а також що не навів порядок в судовій системі. Крім того у стінах його адміністрації процвітала така ж корупція, як під час попереднього президента Кучми. Втім видання визнає, що завдання в нього було нелегким, беручи до уваги роздріблений, хаотичний парламент, безладну Конституцію та політиків з його оточення, які в першу чергу хотіли влади.

Але в підсумку не все так погано, твердить тижневик. Як виглядає результати виборів пані Тимошенко оскаржуватиме, втім визнавши поразку, що вона врешті і має зробити, прем'єр підтвердить один зі здобутків революції: вільні вибори, які поважають переможені. Якщо вона відмовиться від прем'єрства і піде в опозицію, цим вона допоможе Україні уникнути паралічу та постійних суперечок, які супроводжували політичне життя останні 5 років.

'The Economist' твердить, що Україні понад усе потрібні дієвий, об'єднаний уряд та конструктивна опозиція, щоб боротись з економічними проблемами. Втім видання визнає, що Україна залишається кращою та більш цивілізованою країною, ніж до революції. Її громадяни стали більш упевненими, а медіа більш вільними. Але це досягнення помарнчевого натовпу, а не політиків. проблема в тому, що навіть після завершення революції, її лідери повинні продовжити боротьбу.

Чому переміг Янукович?

В іншій статті тижневик аналізує перемогу Віктора Януковича, яка, як він твердить, не є великою несподіванкою, оскільки від часу Помаранчевої революції в нього залишалась стабільна підтримка в густонаселених регіонах України, переважно на Сході та Півдні. Його партія постійно на парламентських виборах здобувала більше голосів, ніж блок Тимошенко. Але він переміг не завдяки таланту чи популярності. Вибори - це не перемога блакитного табору, а радше поразка помаранчевого. Видання твердить, що глибока економічна криза вдарила по прем'єру Тимошенко, а президент Ющенко закликав невелику кількість свої вірних прихильників голосувати проти свого колишнього союзника, і це позбавило її ще кількох відсотків, таких важливих, коли різниця усього 3 відсотки.

Тижневик веде далі, що, якщо пані Тимошенко таки подасть позов до суду, це радше крок з думкою про майбутнє, про подальші політичні баталії.

Завдання перед новим президентом справді величезні, і в першу чергу це економіка - країна не справляється навіть з виплатами пенсій та зарплат, дефіцит бюджету - 12 відсотків. Втім перше завдання пана Януковича - це формування нової коаліції в парламенті, якої він хоче досягти без розпуску парламенту. Він намагатиметься отримати підтримку партії Віктора Ющенка.

Видання веде далі, що урядова команда Віктора Януковича сильніша за команди Тимошенка чи Ющенка. До неї входять компетентні економісти, які навчались на Заході, такі як Ірина Акімова, можливий міністр економіки.

Реакція Москви

В Москві перемогу Януковича розглядають як перемогу над Заходом та запізнілим виправданням рішення Владіміра Путіна підтримати його 5 років тому. Янукович можливо запропонує російському Газпрому, разом з іншою європейською компанією, створити довготривалий консорціум, щоб керувати українською газотранспортною систему, сподіваючись на зменшення ціни на газ, а також намагаючись переконати Росію відмовитись від будівництва альтернативного газогону в обхід України.

Втім, підсумовує 'The Economist', пан Янукович завзято охоронятиме інтереси українських олігархів, які бачать своє майбутнє в Європейському Союзі, а не в Росії.