Economist: Янукович повернув собі повноваження Кучми

Віктор Янукович 11 березня

Британський тижневик Економіст в своїй Інтернет-версії днями вмістив статтю про новий український уряд.

«Найкраще, що можна сказати про новий уряд України – це те, що він є. Через 5 тижнів після того як Віктор Янукович з мінімальною перевагою виграв вибори, він зміг сформувати коаліцію і зробити свого відданого лейтенанта прем’єр-міністром. Юлія Тимошенко, харизматичний прем’єр і героїня помаранчевої революції, пішла в опозицію і триматиме новий уряд на пальчиках».

Але на цьому гарні новини закінчуються – пише Економіст.

«Процес формування коаліції був суперечливим, на межі порушення Конституції».

Далі Економіст згадує новий закон, який дозволяє формувати коаліцію не лише фракціям, але й індивідуальним депутатам, а також пише, що за Конституцією прем’єра висуває парламент. Але, пише журнал, «пан Янукович обійшов цю формальність і де-факто призначив свого власного прем’єра і кабінет».

Журнал вважає, що фактично пан Янукович відновив повноваження, які мав Леонід Кучма, і зробив це, не скасовуючи поправку до Конституції 2004 року, яка призвела до розподілу повноважень між президентом і прем’єром.

Економіст нагадує, що Конституційний суд ще має ухвалити рішення щодо легітимності коаліції і припускає, що таке рішення буде на користь пана Януковича, але, якщо той таки захоче парламентські вибори, вважає Економіст, то суд має врешті визнати коаліцію нелегітимною.

Старі обличчя і «технічний прем’єр»

Новий уряд переважно складається зі старих облич – пише журнал, «багато з яких асоціюються з найгіршими надмірностями правління Кучми». Уряд також представляє різні бізнес-інтереси.

62-річного народженого в Росії Миколу Азарова – пише журнал – вважають бюрократом, який найдовше перебуває на посадах в Україні. Він двічі був міністром фінансів. Його репутація «змішана». Його називають «архітектором репресивної податкової адміністрації за часів Кучми». Експерт Андерс Аслунд назвав її «масштабно корумпованою і такою, що була значною перешкодою для бізнесу».

Водночас пана Азарова також вважають твердим керівником і «надійною парою рук, який добре розуміється на фінансах.

Він пообіцяв стабілізувати економіку і розблокувати фінансування МВФ. «Він, можливо, зможе взяти під контроль фіскальну ситуацію в Україні, але його здатність реформувати економіку і соціальну систему України викликає сумніви», - пише Економіст.

«Рада директорів України, інк.»

Оптимісти кажуть, що це не має великого значення, позаяк головні рішення щодо реформ ухвалює президентська адміністрація, в якій такі «реформісти» як Сергій Льовочкін та Ірина Акімова, підтримувані Рінатом Ахметовим.

«Фактично пан Азаров може бути радше технічним прем’єром, ніж стратегом». Його головна робота буде полягати в тому, аби відновити систему влади. Економіст цитує редактора тижневика Дзеркало тижня Юлію Мостову, яка каже, що кабінет буде повністю підпорядковуватися президентській адміністрації.

Згадуючи про появу Сергія Тігіпка в уряді, попри те, що напередодні він звинуватив пана Януковича в порушенні Конституції, Економіст зауважує, що «альянси та ворожнеча в Україні вважаються розмінними монетами».

Економіст пише, що Тігіпко породжений олігархічною політичною системою України і знову цитує пані Мостову, яка називає новий уряд «радою директорів України, інк».

Особливо зв'язок бізнесу й бюрократії проявляється у призначенні медіа-магната Валерія Хорошковського, який є співвласником телеканалу Інтер, новим головою СБУ та Юрія Бойка, тісно пов’язаного з РосУкрЕнерго, який став міністром енергетики.

Першим завданням пана Бойка будуть переговори про ціну на російський газ. Він, пише Економіст, може запропонувати Газпрому частку в українській ГТС.

А найбільш оптимістичним Економіст вважає призначення поважного дипломата Костянтина Грищенка міністром закордонних справ. Економіст пише, що він вільно говорить англійською і французькою і був послом України у Вашингтоні, Брюсселі і Москві.

Він, безумовно, покращить стосунки Києва з Москвою, але «також знає, що стратегічні інтереси України лежать ближче до ЄС. Як швидко вона рухатиметься, більше залежатиме від внутрішніх справ в Україні, а не від зовнішньої політики».

Новини на цю ж тему