Economist: Обранці долі у Східній Європі

Economist твердить, що країни східної Європи спромоглися уникнути економічної катастрофи у час рецесії, а відтак вміщує статтю під заголовком «Обранці долі».

Image caption Economist: Обранці долі

Часопис зазначає, що проблеми Греції затьмарили, той факт, що ще 12 місяців тому найбільш проблемними країнами у Європі вважали Угорщину Литву та Україну. Тоді передбачали колапс банківського сектору і девальвацію валют. Цього не сталося, оскільки уряди Угорщини та Литви вдалися до жорстких рішень і не пішли на популістські кроки.

Україна була винятком, оскільки внутрішня політична боротьба не давала змоги владі ефективно діяти. Україну врятувала зовнішня допомога. При цьому і в Україні і в Угорщині на 2010 рік прогнозується невелике економічне зростання, яке виведе ті країни з економічної рецесії.

Позитивним фактором для східної Європи було те, що економіка Польщі не мала від’ємного падіння виробництва таким чином стимулювала економіки сусідів. У банківському секторі, довелося рятувати лише латвійський банк Parex, тоді як жоден з західних банків не припинив свою роботу у країнах Східної Європи.

17 банків, які зазнали краху були поза межами ЄС – переважно у Росії та Україні. Economist зазначає, що Cхідна Європа вистояла в часи кризи набагато ефективніше, ніж азійські країни в часи азійської фінансової кризи 1997-98 років. Це пояснюється частково таланом, частково вдалими діями урядів і частково допомогою західних інституцій.