Преса: політика по-українськи, або як Україна впала в обійми Росії

Верховна Рада в диму
Image caption Верховна Рада в диму

Судячи з сьогоднішніх випусків газет про Україну знову заговорили, і побачили. В парламентах європейських країн такого просто не бачили - бої без правил депутатів, димові шашки, голова парламенту, в якого кидають яйцями, а він і далі проводить засідання.

Навіть британські таблоїди, які дуже рідко пишуть про Україну, ну хіба що про найвищу чи найстарішу людину, але бійка в парламенті та досить відверті фотографії на почесній третій сторінці таблоїду Daily Express - під заголовком "Політика по-українськи". Видання твердить, що британський прем'єр Гордон Браун має бути вдячний, що його виступи опозиція супроводжує переважно лише вигуками невдоволення. Виданню незрозуміло, чи це звична справа на політичні дебати в парламенті в Україні йти озброєними тухлими яйцями?

"Кулачний бій зіпсував процес законотворення України" - заголовок міжнародної версії New York Times - International Herald Tribune.

Image caption Яйце летить - парасолька напоготові

Українська політика є суперечливою, твердить видання, і парламент доволі часто бешкетує, але навіть за українськими стандартами, засідання у вівторок було вийнятком, продемонструвавши живі емоції та національний поділ щодо відносин з Росією. Україна в останні роки, веде далі International Herald Tribune, опинилась в епіцентрі боротьби між Заходом та Сходом за вплив у колишньому Радянському Союзі. І для багатьох українців база в Криму була символом, для кого позитивним, для інших негативним, ролі Росії в Криму. Видання нагадує, що Віктор Янукович під час президентської кампанії обіцяв налагодити відосини з Росієї, які погіршились за президенства Віктора Ющенка. Після підписання угод минулого тижня вчора у Страсбурзі з вуст президента Януковича пролунав ще один жест у бік покращення взаємин з Кремлем - він відмовився від позиції Ющенка щодо голодомору 30х років, твердячи, що то не було геноцидом українського народу, адже страждали і інші народи від сталінського режиму.

Британський часопис Times, аналізуючи останні повідомлення з України, твердить, що складається враження, що Помаранчевої революції ніколи взагалі не було. За буквально кілька тижнів, відтоді, як він став президентом, Віктор Янукович перекреслив майже всі про-західні ініціативи свого попередника. Видання твердить, що про-російський лідер просто впав в обійми Владіміра Путіна та Дмітрія Медвєдєва в той час, як Кремль скористався американською байдужістю та неспроможністю Європейського Союзу відновити свій вплив у Києві.

Image caption Обійми та поцілунки президентів

Схожий висновок робить і впливовий британський часопис Financial Times, який твердить, що з угодою про подовження базування російського флоту в Криму різко зростає вплив Росії в регіоні. Видання каже, що в останні кілька місяців Росія здобуває перемоги не силою, як наприклад у 2008 році під час конфлікту з Грузією, а натомість застосуває, так би мовити свій шарм - це усунення президента Киргизстану Бакієва, який розлютив Кремль, дозволивши використовувати і надалі базу американцям, і прихід до влади в Україні Януковича. Експерти вже назвали такий новий підхід Росії на пост-радянському просторі "м"якою силою".

Схожі заголовки та фотографії і в американській пресі - Wall Street Journal - "Бійка на відзнаку схваленого рішення про флот". Washington Times - "Кулаки стискають, яйця літають в той час, як Росія таки добивається свого. Парламент вивергається через подовження оренди російському флоту."

Звичайно, історичне голосування у Верховній Раді сьогодні на перших шпальтах всіх видань в Україні. Коммерсант Україна - "Рада задовольнила флотські потреби." Газета по-Київськи пише, що наступною поступкою президента Януковича у бік Росії може стати визнання незалежності Абхазії та Південної Осетії, сапроголошених грузинських республік. Газета Сегодня - "Бліцкріг" Януковича: в диму й під градом яєць Рада схвалила угоди про газ та флот. Тимошенко обіцяє війну, але бійців в рядах БЮТ все менше."

Економіческіє Ізвестія - "Флот взяв Раду на абордаж. Влада продемонструвала, що економічні вигоди для неї важливіші за громадянський мир в країні."

Газета День - "Перемогти поразку! Із безпрецедентним порушенням регламенту Верховна Рада ухвалила історичне рішення. Подумати про моральну відповідальність часу не було."

І ще газета День аналізує виступ президента Януковича щодо Голодомору: "Президент, який не відчуває болю..." Члени делегації України у ПАРЄ влаштували Януковичу демарш, росіяни - аплодували, пише видання. Українське законодавство для українського президента не указ, робить висновок часопис. Принаймні таке враження може скластися після виступу Віктора Януковича в Парламентській асамблеї Ради Європи в Страсбурзі. Відповідаючи на запитання делегатів, нагадує видання, президент України заявив, що Голодомор був загальною трагедією народів СРСР, а не лише українців.