WSJ: Сланцевий газ переверне світ

Уолл стріт Джорнал подає статтю Емі Меєрс Джафе, яка твердить, що величезні поклади природного газу кардинально змінять ринки та геополітику.

« Енергетична революція нуртує просто у вас під ногами», - пише часопис. Георозвідка у Північній Америці виявила понад тисячу трильйонів кубічних метрів сланцевого газу, що вистачить для забезпечення потреб континенту на наступні 45 років. У Європі обсяги оцінюють у 200 трильйонів кубів і нові технології дозволяють економічно прибутковий видобуток досі не врахованого газового ресурсу. Автор твердить, що видобуток сланцевого газу змінить енергетичні ринки і послабить позиції ключових експортерів газу: Ірану, Росії та Венесуели, які не зможуть сформувати картель монополістів подібний до нафтового ОПЕК.

Майже половина світового експорту газу припадає на дві нестабільні країни – Іран та Росію. Росія не приховувала своїх намірів застосовувати газовий чинник як важіль, але з появою сланцевого газу про це можна забути. Новий експорт створить конкуренцію серед компаній та країн-експортерів. США вже зменшили імпорт зрідженого газу з Катару і ці обсяги пішли у Європу, чим зменшили її залежність від Росії. Росія була змушена зменшити ціну на газ для своїх клієнтів-«невільників», як от у випадку з Україною на 30 відсотків.

Це лише початок великих геополітичних змін. Досі країни газові експортери як от – Іран, Росія та Венесуела могли чинити спротив Заходу і нав’язувати свої ідеології країнам-імпортерам через газово-політичні угоди. Коли Росія відключила газ Україні та Західній Європі у 2006 і 2007 роках, то це перевернуло внутрішню політику в Україні. Київ відвернувся від НАТО та зайняв прихильну позицію до Москви. Сланцевий газ підірве основи енергетичної дипломатії газових експортерів. Європа намагається диверсифікувати свої енергетичні джерела з огляду на викручування рук Україні Росіє, і сланцевий газ зробить це завдання дешевшим та простішим.

Народи-імпортери у Європі та Азії зможуть сказати Чавезам і Путіним, що вони можуть запхати свій газ назад у землю. Поклади сланцевого газу поширюються на Польщу, Німеччину, Австрію, Румунію і Україну. Коли видобуток сланцевого газу у Європі налагодиться, Кремлю буде важко застосовувати газову дипломатію. Видобуток місцевого газу у цих країнах так само як у США призведе до стимулу їхніх економік, тоді як досі велетенські кошти за імпорт йшли Володимиру Путіну та Махмуду Ахмадінеджаду.