''Коммерсант'': ФСБ повертається у Крим

Image caption Співробітники ФСБ поверуться до Криму

"Коммерсант-Украина" подає статтю Олени Геди та Володимира Соловйова про повернення до Криму співробітників російської контррозвідки.

Відповідну угоду, за інформацією видання, голови СБУ та ФСБ підпишуть після зустрічі президентів України та Росії, яка запланована на 17-18 травня.

«У документі не буде вказана точна кількість російських контррозвідників. Водночас їхні кандидатури будуть узгоджуватися з українською стороною», - пише видання. Останнє принципово відрізняє новий документ від протоколу, укладеного в 2000 році. Той документ денонсували у 2009 за ініціативи попереднього голови СБУ Валентина Наливайченка.

Екс-голова відомства переконаний, що протокол суперечив законам України, а ті функції, які виконували офіцери ФСБ, могла здійснювати і українська спецслужба. Зокрема, йдеться про протидію шпигунству у Чорноморському флоті Росії та про антитерористичну діяльність.

Джерела видання в МЗС повідомили, що питання про повернення до Криму російських контррозвідників Росія підняла майже одразу після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах.

Співробітники ФСБ повернуться до Криму впродовж місяця після підписання необхідних документів.

"Коммерсант-Украина" звертає увагу на те, що у проекті документу не прописано, чи матимуть росіяни право займатися оперативно-розшуковою діяльністю в Україні. Адже російські закони дають представникам ФСБ повноваження здійснювати таку діяльність у місцях дислокації військових частин Збройних сил Росії.

Водночас, закон України "Про оперативно-розшукову діяльність" чітко визначає, хто має право здійснювати її і забороняє робити це іншим структурам, зокрема й іноземним.

Заступник голови комітету Держдуми Росії у справах СНД Костянтин Затулін у коментарі Коммерсанту-Україна назвав повернення російських контррозвідників закономірним і пояснив це міркуваннями безпеки. За його словами, існує достатньо велика терористична загроза, а ФСБ має набагато більший досвід у протидії їй, ніж СБУ України.

Тоді як екс-голова СБУ Валентин Наливайченко упевнений, що функції, які з 2000 по 2009 рік були покладені на офіцерів ФСБ, зокрема - протидія шпигунству на флоті і антитерористична діяльність - може й повинна виконувати українська спецслужба:

"Ми зробили чіткий висновок: у нас досить сил самостійно справлятися з цими завданнями. І найголовніше, російська контррозвідка на нашій території здійснювала недружні акти, зокрема вербувальні підходи і підходи до секретоносіїв, порушуючи Кримінальний кодекс України".

Новини на цю ж тему