Тимошенко у Times: Обійми Москви розчавлять Україну

Юлія Тимошенко
Image caption Юлія Тимошенко

"Обійми Москви можуть розчавити нашу націю" - колишній прем'єр міністр Юлія Тимошенко дала ексклюзивне інтерв'ю кореспонденту британського часопису Таймс (The Times) Тоні Галпіну.

Кореспондент попросив її, як одного з лідерів Помаранчевої революції, порівняти Україну тепер і 5 років тому. Вона твердить, що демократичні свободи, здобуті тоді, тепер дуже швидко руйнують, обмежуючи свободу преси та забороняючи опозиційні демонстрації. "Фактично відбувається рух у зворотньому напрямку від цінностей Помаранчевої революції. Я хочу, щоб уряди інших демократичних країн помітили це. Сьогодні в Україні відбувається згортання демократії, руйнування верховенства права та початок репресій проти опозиції."

Генпрокуратура відновила розслідування справи 2004 року проти неї за звинуваченнями у спробі дати хабаря судді. Про цю справу пані Тимошенко сказала Таймс: "Це складні обставини. До них не можна звикнути і не можна не звертати на них увагу. Але я точно знаю, що повинна захищати Україну, оскільки половина країни і надалі довіряє цьому політику," - маючи на увазі себе.

Пані Тимошенко застерігає, що Україна на порозі розколу, якщо президент і надалі схилятиметься до Москви.

Колишній кандидат у президенти каже, що незалежність України та стабільність опинились у небезпеці через намагання Росії укласти договори в енергетичній та безпековій сферах з президентом Януковичем. Вона звинуватила президента у змові з Москвою ще напередодні виборів у лютому, щоб віддати контроль у ключових сферах. "Вперше за 19 років незалежності постає питання збереження самої країни, її політичного суверенітету," - заявила Юлія Тимошенко в інтерв'ю часопису Таймс.

Вона твердить, що напруженість зростає щодо Криму після того, як президент Янукович досяг суперечливої угоди про подовження базування російського Чорноморського флоту на українській території в обмін на дешевший газ. Пані Тимошенко стверджує, що половина населення України проти тієї угоди: "Існує серйозна загроза нестабільності, якщо незадоволеною є така значна частка населення. Я гадаю, Янукович навмисне дестабілізує країну, але я не знаю чому," - твердить Юлія Тимошенко. "Ситуація в Криму є надзвичайно дестабілізованою зараз. Люди почали збирати підписи на підтримку союзу між Кримом та Росією. В Криму відбувається активізація анти-українських настроїв."

Колишній прем'єр твердить, що президент Медведєв наказав російському міністерству оборони підготувати інвестиційні плани щодо Криму, який Микита Хрущов передав Україні лише 1956 року. "Я підтримую співпрацю між обома країнами на взаємовигідній основі, однак я не допущу втрати частини нашої території чи втрати суверенітету," - каже Юлія Тимошенко.

Пані Тимошенко закликала Сполучені Штати та Європу приділяти більшу увагу збереженню України як держави, а не розглядати її просто як "розмінну монету" у міжнародних відносинах з Росією.

Один із лідерів Помаранчевої революції сказала Таймс, що вона б не подовжила базування російського флоту у Севастополі, твердячи, що регіон має величезний фінансовий потенціал як туристичний курорт: "Якщо вибирати між відомим цілому світові туристичним курортом та військовою базою, тоді я обираю перше."

У коментарі щодо України та Росії політична коментаторка газети Таймс Бронвен Меддокс твердить, що Україна все більше схиляється до Росії. Видання пише, що Європа, США та Міжнародний валютний фонд мають вирішувати, що робити далі - така собі дилема: або вони висувають вимоги, прикріплені до багатомільярдних позик, які вони пообіцяли Україні, в намаганнях переконати Януковича, щоб він змінив курс, або давати гроші в будь-якому випадку, щоб не відштовхувати від себе українську громадськість. Аналітики твердять, веде далі видання, що Україна дійсно змінила свій курс з Заходу на Схід 9 березня, коли Янукович отримав зелене світло на формування коаліції окремими депутатами, а не фракціями.