Газова війна між Росією і Білоруссю - під загрозою газ для європейських споживачів

"Європа насторожі після того, як Росія скорочує постачання газу до Білорусі", - пише британський часопис Дейлі Телеграф.

Image caption Президент Лукашенка пообіцяв заплатити Росії борг, якщо вона доведе, що Білорусь їй винна

Видання твердить, що чергова газова суперечка Росії може призвести до нової газової кризи у Європі. Державна енергетична компанія Газпром каже, що наразі скоротить поставки на 15 відсотків, але наголошує, що якщо Білорусь не буде співпрацювати, то поставки скоротять на 85 відсотків, і саме тоді це матиме серйозний вплив на на європейських споживачів, адже, нагадує Дейлі Телеграф, Росія постачає п'яту частину європейського газу через Білорусь.

Газпром наполягає, що жодна інша країна Європи не постраждає, але, як виглядає, ЄС не збирається сидіти склавши руки, і вже активізував систему попередження кризи, яку було розроблено на випадки таких суперечок, які не залежать від країн ЄС. Найбільш ураженими є Литва, Польща та Німеччина. Видання проводить паралелі з попередніми кризами за часів Помаранчевої влади з Україною, коли сторони звинувачували одна одну в несплаті за спожитий газ і відповідно за транзит.

Нова суперечка, твердить Дейлі Телеграф, відновить і можливо посилить дискусії всередині організації щодо зростаючої залежності Європи від Росії у питанні енергетичних потреб і вкотре спровокує звинувачення у бік Москви, що та використовує свої газові та нафтові ресурси як політичну зброю.

Image caption Минулого року взаємини Мінська і Москви ще були дуже теплими

За керівництва нео-радянського диктатора, як називає президента Білорусі Лукашенку Дейлі Телеграф, в останні роки Білорусь для Росії стала непростим сусідом.

Хоча й теоретично обидві країни мають рухатись разом задля створення "союзного уряду", це в лапки бере видання, з єдиною валютою та іншими державними атрибутами, поступ є надто повільним. Пан Лукашенка, який переважно не лізе за словом до кишені, доволі часто дозволяє собі досить кольорові ремарки у бік Росії та її прем'єра Владіміра Путіна. Пан Путін реагує часто у відповідь. Одночасно пан Лукашенка намагається отримати прихильність Америки та ЄС, щоб, як він сам відкрито визнає, балансувати потужний вплтив Росії.

Газета також пише, що учора Дмітрій Медведев, російський президент, сказав, керівникові Газпрому Алексею Міллеру в ефірі державного телебачення, що Росія прийме лише гроші, а не товари, такий собі бартер, який, як виглядає, пропонує Білорусь. "Нам не треба пирогів, чи масла, чи сиру".

Інше британське видання Гардіан також пише на тему можливих побоювань Європи новим енергетичним конфліктом.

Image caption Аналітики вважають, що газова суперечка між Москвою і Мінськом загострилася після відмови Білорусі вступити до митного союзу з Росією

Газета пише, що Алексей Міллєр одразу ж почав заспокоювати європейських споживачів, мовляв жодних перебоїв не буде, оскільки компанія може перегнати такий самий об'єм газу, який йде через Білорусь іншим газогоном, а саме через Україну.

Транзит російського газу через Білорусь становить 10 відсотків європейських потреб, набагато менше, ніж через Україну. Пан Міллєр додав, що в літні місяці споживання газу є набагато меншим, ніж взимку, а тому газогони не є наповненими. Речник Єврокомісії сказав, що Брюссель уважно стежить за ситуацією і очікує, що Росія виконуватиме всі свої зобов'язання, згідно з підписаними контрактами.

Гардіан нагадує про плани Росії збудувати нові газогони з в обхід Росії та України. Газета цитує екперта з енергетичних питань Александра Бурганського, який каже, що суперечка може перерости у велику проблему, якщо її не можна буде довго владнати, але навряд чи це станеться, беручи до уваги зменшення попиту на газ влітку в Європі та маршрут через через Україну.