Медведєв наказує млинців бартером від Мінська не приймати

Диктат «Газпрому», чи «Подарунок долі» для Лукашенка?

Постачання газу до Білорусі скорочуються. І Білорусь припиняє транзит до Європи. Газовий конфлікт вступив у гарячу фазу без жодних перспектив для Мінська на виграш. Так або інакше гроші будуть заплачені, постачання газу на російських умовах, можливо, з деякими послабленнями, будуть відновлені. Й обидві сторони заявлять про свою перемогу. Ми це вже бачили, як на власному прикладі, так і на прикладі наших сусідів, - пише газета День.

Абсолютно зрозуміло, що комерційна складова в суперечці двох союзних держав дуже мала. Для Росії і навіть для «Газпрому» майже 200 млн.дол., що заборговувала Білорусь, просто не гроші. Тим паче, що сума дещо менша, оскільки російський газовий монополіст визнав і свій борг за транзит. Для іншої сторони ситуація складніша, але теж не така смертельна. Гроші знайти можна і зараз, і надалі, хоча й важкувато.

Причини конфлікту політичні і навіть геополітичні. При цьому внутрішньополітичні для двох гравців набагато важливіші, ніж інші. Хоча все так тісно переплітається, що повне розділення перших і других навряд чи можливе. Останнім часом до них потрібно додати й обставини психологічного характеру. Від'їзд Олександра Лукашенка з країни в березні цього року - в той самий момент, коли до Білорусі з візитом прибув Владімір Путін, став не лише демонстрацією погіршення відносин між двома країнами, а й персонально націленим демаршем і свідченням повної психологічної несумісності. Знаючи характер Володимира Путіна, неважко уявити суто суб'єктивні наслідки подібних дій білоруського президента.

Черговий газовий конфлікт розгортається в пропагандистському значенні в Москві трохи інакше, ніж попередні. На перших ролях президент Дмітрій Медведєв, який перед телекамерами як і захисник народу дає доручення-наказ голові «Газпрому»: ніяких млинців і пирогів бартером не приймати і забезпечити надходження платежів в іноземній валюті, тобто в доларах. Зауважимо, що не в рублях. Аби було складніше розраховуватися? Це - по-перше. По-друге, піарівська картинка, що в кризовій ситуації кожен казенний рубель, пробачте, долар - на обліку, і нікому батько нації не дозволить не платити борги і жити за рахунок його підданих. Захід безвідмовний і давно випробуваний.

Кремль круто змінив своє ставлення до сусідів. Раніше їхню лояльність купували, тепер від пряників перейшли до батога. Суть абсолютно проста. Криза - всюди, грошей зайвих ні в кого немає, а економіка вимагає їх у все більших розмірах. Тому за кредити потрібно пропонувати щось істотне, у тому числі й зразкову поведінку. Від Мінська чекали зовсім небагато: визнати незалежність Абхазії та Південної Осетії, так навіть цього не діждалися. Більше того, в настільки гострому питанні як криза в Киргизстані зайняли відверто антиросійську позицію. Прихистили колишнього президента Бакиєва, якого все частіше звинувачують в організації безладів на півдні країни.

Хай як це здасться дивним, але для Олександра Лукашенка конфлікт із Росією фактично став подарунком долі. Політичної. У нього скоро вибори. Похвалитися особливо нічим. Від любові до ворожнечі відстань часто дуже коротка. Тим паче, що ворог незалежної Білорусі виявився не за океаном або на Рейні, а за Гомелем і Могильовом. Білоруський президент публічно перевів Росію до категорії ворогів, заявивши у своєму квітневому посланні до народу і парламенту про планомірні дії з російського боку, що «ставлять під загрозу виживаність» Білорусі.

Виборам бути восени

Учора Конституційний Суд постановив, що проведення місцевих виборів 27 березня 2011 року суперечить Конституції.

Тож практично не виникає сумнівів, що місцеві вибори відбудуться восени цього року. А саме - 31 жовтня. Цю дату вже давно визначила для себе Партія регіонів. А в понеділок у Сумах Віктор Янукович заявив, що вибори мають пройти за змішаною системою. Тобто 50 на 50 - за пропорційною і мажоритарною. Отже, тепер парламентарям доведеться швиденько вносити зміни до законодавства. Укластися треба до кінця цієї сесії.

Ще одна новела, яку хоче запровадити Партія регіонів, - це відмова від блоків.

Регіонал Михайло Чечетов заявив, що депутати до місцевих рад обиратимуться за змішаною системою і висувати їх зможуть лише партії.

Скасування блоків - це, безумовно, серйозний удар по опозиції. Якщо така норма буде ухвалена, то, радше за все, опозиції доведеться зібратися під прапором «Батьківщини». Для союзників Тимошенко (ПРП, НРУ, Європейської партії Катеринчука та інших) це фактично означатиме самоліквідацію.

«Їм доведеться або проситися до списку «Батьківщини», або конкурувати один з одним та партією Юлії Тимошенко, - вважає політолог Володимир Фесенко. - На місцях керівники обласних, міських та районних організацій «Батьківщини» будуть не в захваті від перспективи взяти до своїх списків союзників з інших партій. Тому процедуру об'єднання під прапором «Батьківщини» та узгодження інтересів щодо складу списків і висунення кандидатів у мажоритарних округах можна буде провести лише під тиском і контролем самої Тимошенко».

З іншого боку, місцеві вибори зможуть стати проривом крайніх. На заході й навіть у центрі України можна прогнозувати появу «Свободи». Є регіони, де свою базу зможе створити С. Тігіпко. Наприклад, Дніпропетровщина. Також ці вибори будуть досить серйозним випробуванням для Арсенія Яценюка. У нього поки що немає своїх базових регіонів, і ці вибори дають шанс їх створити.

На жаль або на щастя, але жодна з політичних сил не розраховує на великий ареал. У кожного буде своє електоральне поле.

Чи використовуватиме Партія регіонів адмінресурс? Очевидно, цього не уникнути. Але знову-таки адмінресурс не зможе гарантувати «правильні» результати Януковичу в усіх регіонах. А на південному сході за діючу владу й так добре голосуватимуть.

Коммерсант Україна про 100 днів кабміну Азарова

Представники Кабінету міністрів розповіли журналістам про підсумки перших 100 днів своєї роботи.

Прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна стала жити стабільніше й веселіше, у чому відразу ж засумнівалася опозиція.

Прем'єр упевнений, що керівники колишнього Кабміну повинні бути притягнуті до відповідальності за антидержавну діяльність.

А віце-прем'єр Сергій Тігіпко зненацька визнав, що можливість інтеграції України в Митний союз із Росією, Білоруссю і Казахстаном не виключена.

Газета по-київськи пише, що щороку в жертву науки гинуть 100 мільйонів тварин.

Газета відвідала київські лабораторії, де проводять досліди над тваринами.

Журналісти намагалися дізнатися, звідки беруть цих мучеників дослідники.

Одні інститути купують їх одне в одного, інші - у якихось міфічних постачальників, чиї телефони та адреси журналістам не дають.