Foreign Affairs: Як врятувати Януковича від самого себе

Олександр Мотиль, професор політології Рутгерського університету Ньюарку, Нью Джерсі, вміщує у впливовому американському журналі Foreign affairsстаттю у якій закликає Захід «врятувати Януковича від самого себе». За оцінкою автора, Віктор Янукович знехтував обіцянками реформувати країну і підтримувати демократію і сформував вертикальну владу з відданих йому людей:

«Більшість припускала, що з таким слабким мандатом після виборів Янукович дотримуватиметься поміркованого курсу, простягнувши руку опозиції та працюючи над запровадженням економічної стабільності та політичної реформи. Натомість, одразу після виборів він почав підривати демократію, нехтувати економікою країни, що знаходилась у вкрай важкому стані, та занадто зближувати Україну з Росією на втіху значної частини електорату».

Автор пише, що Янукович навіть «дійшов до того, що під час прес-конференції 27 квітня в Страсбурзі знайшов нове визначення для демократії як «порядку». Але політичний порядок – це не демократія. Дуже рідко така гіперцентралізована політична система є ефективною, та майже завжди вона – корумпована. Немає жодних підстав вважати, що донецькі барони, які укомплектовують систему Януковича, будуть в змозі або матимуть бажання здійснювати вкрай необхідні реформи в Україні».

Прив’язка до Сходупроти Заходу України

Олександр Мотиль пише, що так само, як Янукович не дотримався своїх демократичних та економічних обіцянок, він діяв всупереч власним виборчим обіцянкам об’єднати країну. Як президент, Ющенко активно підтримував етнічних українців, сприяючи поширенню української мови, культури та ідентичності в школах, органах влади та засобах інформації. Більшість спостерігачів очікували, що Янукович заспокоїть напружену ситуацію, не відстоюючи, але й не принижуючи українську спадщину. Натомість, «він здивував усіх, почавши проти неї активні нападки»:

«Призначенець Януковича на посаду міністра освіти та науки Дмитро Табачник очолив ці нападки. Кандидатура Табачника є дуже одіозною, адже окрім своїх слабких академічних заслуг, він відкрито дотримується антиукраїнських поглядів. Він заявляє, що етнічні українці на Заході країни є занадто європеїзованими, щоб бути українцями. Він вважає, що українська культура процвітала в радянські часи, коли насправді вона придушувалась на користь колоніальної культури. З моменту приходу на свою посаду Табачник зменшив роль української мови у школах, закликав до відміни обов’язкового дублювання іноземних фільмів українською, тому зовсім не дивно, що його нападки на українську ідентичність спричинили демонстрації, студентські протести та петиції, спрямовані водночас проти Януковича та Табачника».

Мотиль приходить до висновку, що «Надмірно централізований, антиукраїнський режим Януковича не зміг досягнути справжнього загальнонаціонального консенсусу щодо напрямку політичного та економічного розвитку країни». Яскравим прикладом є квітневий російсько-український пакт, за яким Янукович погодився продовжити до 2047 року термін перебування російського Чорноморського флоту в Севастополі. В обмін на це Президент Дмитро Медвєдєв погодився до 2019 знизити на 30 відсотків ціну, яку сплачує Україна за російський газ:

«Критики цієї угоди звинувачують Януковича в тому, що він продався Росії. Це може бути правдою, але ще більш нищівну критику заслуговує те, що цей пакт був протягнутий через Раду без дотримання прозорих та демократичних процедур».

Ратифікація цієї угоди спричинила справжній бунт в парламенті, з киданням яєць та димових шашок. Наступні переговори Януковича з Росією щодо тіснішої співпраці в сферах авіабудування, ядерної енергетики, транспорту та транзиту газу викликали протести по всій Україні: «Інтелектуали та лідери опозиції звинуватили Януковича у зраді, оголосили про беззастережну опозицію його режиму та заявили, що в недалекому майбутньому можна очікувати на громадянську війну. Навіть якщо така реакція є перебільшеною, вона демонструє, що значна частина населення - щонайменше одна третина або більше людей, які виступають проти тісніших відносин з Росією – сьогодні відчувають до Януковича відразу».

Олександр Мотиль передбачає, що Якщо Янукович продовжуватиме свій поточний курс, він може спровокувати другу Помаранчеву революцію. Не маючи здатності, здібностей та бажання змінювати систему, Янукович, скоріш за все, спробує покращити легітимність свого режиму, продовжуючи об’єднувати найбільш радикальних зі своїх виборців за рахунок української мови, культури та ідентичності; робити все можливе, щоб заспокоїти спраглих до газу олігархів Східної України; та використовувати Чемпіонат Європи з футболу , який прийматиме Україна в 2012 році, для просування іміджу проєвропейського модернізатора.

Допомогти Януковичу - допомогти самому собі

Автор нагадує, що на самому початку свого президентства Янукович окреслив свої пріоритети у зовнішній політиці: відновлення тісних зв’язків України з Росією, європейська інтеграція та налагодження відносин зі стратегічними партнерами, на зразок Сполучених Штатів. Підігруючи цим пріоритетам та, у той же час, переслідуючи власні інтереси в регіоні, Росія, Європейський Союз та Сполучені Штати можуть допомогти стабілізувати президентство Януковича та Україну:

"Росія вважає Україну частиною своєї сфери впливу, для неї краще бачити Україну слабкою державою, а не незалежною, сильною демократією. Але хоча слабка Україна може бути вигідна для авторитарної Росії, глибоко дисфункціонуюча Україна на межі народної революції – точно не в її інтереса".

"Захід може зіграти навіть більшу роль, підштовхнувши Януковича у правильному напрямку", - вважає Олександр Мотиль. Міжнародний валютний фонд – який надав Києву позику ще на початку глобальної економічної кризи, та якому, вочевидь, доведеться зробити це знову – повинен наполягти на жорсткій обумовленості. "Він повинен не тільки вимагати, щоб Янукович збалансував свій бюджет, але й натиснути на нього, щоб він запровадив значні структурні економічні реформи, включаючи зменшення оподаткування, спрощення процедур реєстрації бізнесу, підвищення пенсійного віку та збільшення вартості комунальних послу".

Європа повинна "дотримуватись резолюції Європейського Парламенту лютого 2010 року, в якій було ще раз підтверджено стратегічне значення України для ЄС та зазначалось, що країна може подати заявку щодо членства, «якщо вона залишатиметься вірною принципам свободи, демократії, поваги до прав людини, фундаментальних свобод та верховенства права». Згідно з рекомендаціями Європейського Парламенту, Європа повинна допомогти Україні задовольнити ці стандарти, а також вона має поглибити свої зв’язки з нею, працюючи над запровадженням безвізового режиму, кращої співпраці в енергетичній сфері та зони вільної торгівлі".

Якщо не втрутиться народна революція, протягом наступних п’яти років Росії та Заходу доведеться мати справу з Януковичем та його «блакитною контрреволюцією». На жаль, за цей час ефективність Януковича ставатиме все меншою, а сам він наражатиметься на ще більшу критику, що дестабілізує Україну. Однак, "все ще можна припустити, що Янукович змінить свій курс, демократизує Україну та здійснить справжні економічні реформи. Але це буде можливим тільки, якщо Росія та Захід почнуть діяти негайно, щоб врятувати Януковича від самого себе" - приходить до висновку автор.